¦piew
Ulica w Ko¿ynie, lata 50. XX w. Zdjêcie z albumu rodzinnego Marii Denisiuk. Koloryzacja: Katarzyna Rosik
Zapraszamy na ¶piewacze spotkanie z mistrzyniami muzyki tradycyjnej! Spotkanie z pie¶niami z okolic wsi Dobrowoda (Podlasie, gm. Kleszczele) poprowadz± miejscowe ¶piewaczki, Nina Jawdosiuk i Walentyna Klimowicz oraz Julita Charytoniuk, ¶piewaczka i badaczka tradycji muzycznych Podlasia.
W programie pie¶ni wiosenne, ¿niwne, weselne, liryczne — jedno- i dwug³osowe, w lokalnej gwarze.
Zajêcia dla pocz±tkuj±cych i ju¿ ¶piewaj±cych.
●
27—28.07.2021
WTOREK
17:30—20:30 spotkanie warsztatowe
21:00 — koncert i otwarte spotkanie ¶piewaczo-towarzyskie
¦RODA
17:30—20:30 spotkanie warsztatowe
●
Udzia³ bezp³atny, liczba miejsc ograniczona.
REZERWACJA miejsca odbywa siê na podstawie rejestracji w formularzu zg³oszeniowym. Potwierdzenie rezerwacji miejsca wysy³amy najpó¼niej w ci±gu 48h od otrzymania zg³oszenia.
●
Nina Jawdosiuk
Urodzona w 1943 roku, pamiêta najwiêcej pie¶ni, które s± w jej rodzinie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wraz ze starsz± córk± ¶piewa w cerkiewnym chórze. Doskonale pamiêta wesela, na które przygotowywa³o siê specjalne obrzêdowe pieczywo zwane „korowajem”. Potrafi obrazowo opowiadaæ o dzieciñstwie, z którego zapamiêta³a wiele pie¶ni i zwyczajów — dzi¶ ju¿ zapomnianych.
Walentyna Klimowicz
Urodzona w 1942 roku, wraz z Nin± Jawdosiuk ¶piewa tradycyjne pie¶ni z Dobrowody. Od 1968 roku wraz z kole¿ankami z s±siedztwa ¶piewa w Zespole ¦piewaczym z Dobrowody. Zespó³ jest laureatem Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzi¶ w³a¶ciwie zosta³y w Dobrowodzie zosta³y dwie ¶piewaczki, pani Walentyna i pani Nina.
●
– W naszym repertuarze s± ró¿ne pie¶ni. Zaczynaj±c od wiosny – rohulki, wysnynky (dwa rodzaje pie¶ni wiosennych), sianoko¶ne, ¿niwne, ludowe i biesiadne oraz kilka jesiennych. Pó¼niej znów kolêdy i wielkopostne. Znamy i ¶piewamy ró¿ne pie¶ni. Kiedy kto¶ we wsi umiera, to nie czekamy, a¿ nas zaproszê. Je¿eli tylko zdrowie nam dopisuje, to idziemy i ¶piewamy. Tak samo z weselami, chocia¿ teraz ju¿ tego nie ma. Jeszcze kilka lat temu chodzi³y¶my – mówi pani Nina Jawdosiuk.
– To s± pie¶ni dobrowodzkie, nasze ludowe. Autentyczne. ¦piewamy po rosyjsku, polsku, ukraiñsku, bia³orusku i w „naszym” jêzyku – dodaje pani Walentyna Klimowicz.
– Wszystko siê ¶piewa³o, wiosn± rohulki i wysnynky. W czasach mojej m³odo¶ci ¿niwnych nie by³o za du¿o. Za to du¿o ¿niwnych ¶piewa³y w polu nasze babcie, a sianokosnych, kiedy suszono siano – uzupe³nia pani Walentyna Klimowicz.
Ca³a rozmowa na portalu Podlaskie24.pl
●
Julita Charytoniuk
¦piewaczka, bêbnistka, kulturoznawczyni, animatorka kultury. Od kilkunastu lat prowadzi badania terenowe w Polsce (zw³aszcza na Podlasiu) oraz na Polesiu ukraiñskim i bia³oruskim. Dokumentuje i wykonuje pie¶ni, opracowuje i wydaje p³yty z muzyk± tradycyjn±. Prowadzi warsztaty ¶piewu, czêsto we wspó³pracy z wiejskimi wykonawcami, od których wci±¿ siê uczy. Wspó³tworzy zespo³y: Z Lasu, Po³udnice, Kapela Batareja, Pie¶ni Piêkne, Otako, Kormorany/Wykluczeni.
● ● ●