Tañce i granie na chrzcinach, Bia³obrzegi, 1960-1969
¬ród³o: Archiwum Muzyki Wiejskiej. Koloryzacja: Katarzyna Rosik
Zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu „Taniec dla roztañczonych”. Warsztaty w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej poprowadzi jeden z najbardziej do¶wiadczonych tancerzy i nauczycieli niestylizowanego tañca w kraju, Grzegorz Ajdacki.
Wnikliwi obserwatorzy ruchu tañca tradycyjnego byæ mo¿e zauwa¿yli, ¿e ostatnie kilkana¶cie miesiêcy to okres wzmo¿onego rozwoju procesu, który co prawda nie zyska³ jeszcze osobnej nazwy, ale który najpro¶ciej nazwaæ by mo¿na „zastojem tanecznym”. Mo¿e siê jednak okazaæ, ¿e proces ten, jak wiele innych procesów w historii Ziemi, takich jak wielkie wymieranie permskie (kiedy wyginê³y trylobity), czy wielkie wymieranie kredowe (kiedy to zniknê³y amonity, belemnity i znane niektórym dinozaury) jest tylko faz± przej¶ciow± do burzliwego rozwoju trwa³ych acz u¶pionych gatunków tañców tradycyjnych. Z obserwacji przetrwalnikowych form ruchu tanecznego takich, jak „tañce w sieci, np. w vod-zie”, da siê wyci±gn±æ wniosek, ¿e do tych u¶pionych gatunków nale¿± tañce radomskie. Spróbujemy je zatem przebudziæ, a nu¿ siê co¶ uda rozruszaæ.
Jako ¿e chyba najpopularniejsze z nich by³y do niedawna tañce z okolic Przysuchy, zwane niekiedy kajockimi, na nich siê skupimy. Przypatrzymy siê im wnikliwie, ocenimy, czy i jak przetrwa³y przetrwalnikowe formy oberka/mazurka i polki w cz³onkach ich ¶rednio zaawansowanych nosicieli. Z danych geolokalizacyjnych wynika, ¿e formy te ukorzeni³y siê na zachód od Radomia. Aby jednak zaobserwowaæ ich gatunkow± odrêbno¶æ na tle okolic Radomia, porównamy je z formami oddalonymi o podobn± odleg³o¶æ od tego miasta na wschód – z formami z okolic Zwolenia, ze Strykowic. Korzystaj±c z archiwaliów przypatrzymy siê podobieñstwom, ró¿nicom i podyskutujemy o szansach dalszego rozwoju.
●
Do tañca zagra kapela Mateusza Kowalskiego
●
21/06/2021
PONIEDZIA£EK
18:00—20:30 (z krótk± przerw±)
Adres:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Warszawa, ul. Jazdów 3/20
Spotkanie odbêdzie siê na wolnym powietrzu na skwerze.
●
ZASADY UCZESTNICTWA I ZAPISY:
Uczestnictwo jest bezp³atne, liczba miejsc ograniczona, obowi±zuj± zg³oszenia.
REZERWACJA miejsca odbywa siê na podstawie rejestracji w formularzu zg³oszeniowym. Potwierdzenie rezerwacji miejsca wysy³amy najpó¼niej w ci±gu 48h od otrzymania zg³oszenia.
Wiêcej informacji o zasadach uczestnictwa znajduje siê w formularzu zg³oszeniowym.
●
Grzegorz Ajdacki
Z wykszta³cenia geograf, z zami³owania tancerz, regionalista, krajoznawca i etnograf. Od wielu lat zajmuje siê niekonwencjonalnymi sposobami przekazywania praktycznej wiedzy o kulturze. Propaguje tradycyjne tañce i zabawy regionalne w¶ród dzieci, m³odzie¿y i doros³ych - prowadzi zajêcia, warsztaty, potañcówki i inne projekty taneczne w Polsce i zagranic±. Jednocze¶nie wci±¿ pog³êbia swoj± wiedzê, ucz±c siê od wiejskich tancerzy.
Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania kultury. Prezes Stowarzyszenia „Dom Tañca” w latach 2007-2016.
● ● ●