Wesele, Brogowa 1975. Tañczy skrzypek Stanis³aw Lewandowski.
Darczyñca: Stanis³aw Lewandowski, ¬ród³o: Archiwum Muzyki Wiejskiej.
Zapraszamy na ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu „Taniec dla roztañczonych”. Warsztaty w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej poprowadzi jeden z najbardziej do¶wiadczonych tancerzy i nauczycieli niestylizowanego tañca w kraju, Grzegorz Ajdacki.
Zajêcia przeznaczone s± dla osób, które maj± ju¿ opanowane podstawy tañca tradycyjnego w formie niestylizowanej i chcia³yby dalej doskonaliæ swoje umiejêtno¶ci, studiowaæ ró¿nice miêdzy regionalnymi odmianami tañców i pog³êbiaæ refleksjê nad kultur± taneczn± wsi. Warsztaty odbêd± siê w formie laboratoryjnej, w niewielkiej grupie i przy muzyce na ¿ywo.
●
Podczas trzeciego spotkania przyjrzymy siê i przetañczymy bardzo zró¿nicowany repertuar taneczny regionu kieleckiego, tylko z nazwy ograniczony do trzech tañców: oberka, polki i mazur-polki. Obejmie on obszar od £o¶ny (czyli Wiernej Rzeki z utworów ¯eromskiego) w okolicach Ma³ogoszczy po uj¶cie Kamiennej do Wis³y ko³o Solca. Byæ mo¿e czynnikiem, który wp³ywa na ró¿norodno¶æ tañców, jest wystêpowanie tu gór, lasów, terenów podmok³ych. Do¶æ powiedzieæ, ¿e na tym do¶æ ma³ym obszarze mamy kilka znacznie ró¿ni±cych siê odmian oberka, nawet je¶li chodzi o nazwê. Równie¿ polki ró¿ni± siê ju¿ na pierwszy rzut oka. Skupimy siê na dostrzeganiu i praktycznym wykorzystywaniu tanecznego bogactwa regionu – od kroku podstawowego pocz±wszy, a skoñczywszy na ozdobnikach.
Do tañca zagraj±:
Kapela Czyli kieleckie, czyli Katarzyna Andrzejowska, Joanna i Stanis³aw Strelnikowie.
●
PI¡TEK 6/12/2019
18:00—20:30
Adres:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Warszawa, ul. Jazdów 3/20
●
ZAPISY:
Wstêp wolny, liczba miejsc ograniczona, obowi±zuj± zg³oszenia.
REZERWACJA miejsca odbywa siê na podstawie rejestracji w formularzu zg³oszeniowym. Formularz zawiera te¿ wiêcej informacji o zasadach uczestnictwa. Potwierdzenie rezerwacji miejsca wysy³amy najpó¼niej w ci±gu 48h od otrzymania zg³oszenia.
●
Grzegorz Ajdacki
Z wykszta³cenia geograf, z zami³owania tancerz, regionalista, krajoznawca i etnograf. Od wielu lat zajmuje siê niekonwencjonalnymi sposobami przekazywania praktycznej wiedzy o kulturze. Propaguje tradycyjne tañce i zabawy regionalne w¶ród dzieci, m³odzie¿y i doros³ych - prowadzi zajêcia, warsztaty, potañcówki i inne projekty taneczne w Polsce i zagranic±. Jednocze¶nie wci±¿ pog³êbia swoj± wiedzê, ucz±c siê od wiejskich tancerzy.
Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania kultury. Prezes Stowarzyszenia „Dom Tañca” w latach 2007-2016.
● ● ●