Gazetka nr 61, wtorek 23 marca 2004

Gazetka nr 3/2004 (61),wtorek, 23 marca 2004

logo Korzeni - Waldemar Umiastowski

w numerze:

Gazetka Domu Tańca

c
z
ę
ś
ć
p
i
e
r
w
s
z
a

I. To co jest

fot. Andrzej Bieńkowski

od lewej Marianna Malik, Stanislaw Wijatkowski, Andrzej Malik, Piotr Kiljanek

Kapela Andrzeja Malika (harmonia 3-rzędowa) zagra w Jadłodajni Filozoficznej (Dobra 33) 23 marca 2004 o godz.19.29. Trwa post, lecz we wtorek przypada półpoście i tradycyjnie już w Domu Tańca zapraszamy na zabawę. Kościół zezwala się w tym dniu trochę pobawić, a muzykanci zgadzają się w tym jednym terminie w poście raz zagrać.

Andrzej Malik jest harmonistą młodego pokolenia, zaczynał grać w latach 60-tych. Pochodzi z Bąkowa koło Przysuchy z rodziny o wybiotnych tradycjach muzycznych. Matka muzykanta, Marianna Malik jest znakomitą śpiewaczką, a repertuar mazurkowy Pan Andrzej poznawał z jej przyśpiewek. Od najmłodszych lat ujawniał duże zdolności muzyczne, toteż rodzice chcieli go wysłać do Przysuchy do szkoły akordeonowej istniejącej przy Domu Kultury. Pojawił się tam ze swoją harmonią 3-rzędową lecz instruktor stwierdził, ze "na czymś takim nie będzie go uczył". Jest samoukiem, nie uczył się od żadnego muzykanta-harmonisty, jednak słuchał w młodości wielu świetnych skrzypków, takich jak Kietla czy Siwiec.
Jeszcze niedawno był bardzo aktywnym muzykantem: ogrywał wesela z najlepszymi skrzypkami: Piotrem Gacą, Janem Gacą, Józefem Zarasiem, Janem Papisem. Gra bardzo klasyczny, starodawny repertuar oberków i mazurków. Jego gra przypomina w wirtuozerii grę "niewidomego Stasia" (Stępniaka). Na stałe przebywa za granicą, nadarza się więc rzadka okazja do zobaczenia tego świetnego harmonisty.

Stanisław Wijatkowski jest muzykantem III grupy: nie grał na weselach a dla swojej przyjemności - w domu i dla znajomych. W przeciwieństwie do rodziny Malika jego rodzice nie zgadzali się, aby został muzykatem weselnym, więc nie mógł uczyć się na skrzypcach jako dziecko. Dopiero jako dorosły człowiek zaczął się uczyć na skrzycach. Przyjedzie wraz z Malikiem jako bębnista, lecz weźmie też ze sobą skrzypce.

Od stycznia 2004 zapraszamy do Jadłodajni kapele z radomszczyzny dzięki pomocy prof. Andrzeja Bieńkowskiego, poszukiwacza ostatnich wiejskich muzykantów z regionu radomskiego. Dziękujemy również za informacje o muzykantach.

kandelat


c

z
ę
ś
ć
d
r
u
g
a

To co było

I. 6 marca w sobotę odbył się wyjazd koła naukowego DT "Oberek i ine zakrętasy"do Kapeli z Dobrzelina (łowickie) w celu pogłębienia technik tanecznych.


c
z
ę
ś
ć
t
r
z
e
c
i
a

I .To co będzie

Festiwal muzyki folkowej Nowa Tradycja
Studio im..W. Lutosławskiego 22-25 kwietnia 2004
www.radio.com.pl/rckl

zespoły biorące udział w konkursie:
Wędrowiec oraz Dla róży (Brody, Prusinowski, Korbański, Strug)
Czeczel Band, Grupa artystyczna "Smacznego" , Ich Trole, Joanna Słowińska z zespołem,
Julia Doszna i Wereteno, Mandragoris, Max Klezmer Band, Meritum, Rzoz, Serencza, Szela

  • 22 kwietnia 2004 (czwartek) 18.00 Laureaci Folkowego Fonogramu Roku 2003
  • 23 kwietnia 2004 (piątek) 18.00 Grand Prix "Nowa Tradycja 2003" - Odpust Zupełny
    Konkurs "Nowa Tradycja"; muzyka węgierska - Kati Szvorak i jej zespół
  • 24 kwietnia 2004 (sobota) 18.00 Konkurs "Nowa Tradycja"; muzyka białoruska - Z.Wajciuszkiewicz i WZ-Orkiestra
  • 25 kwietnia 2004 (niedziela) koncert specjalny z okazji 10-lecia działalności RCKL 18.00 Koncert Laureatów Konkursu "Nowa Tradycja"; "Posłuchajcie Kamaradzi"- projekt muzyczny Joszko Brody z udziałem artystów polskich i węgierskich

Imprezy towarzyszące:

  • 22-25 kwietnia - foyer Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego "Folk przez Gadki" - wystawa z okazji 50 wydania "Gadek z Chatki"
  • 22-24 kwietnia - Klub Festiwalowy w Żeglarskim Klubie Muzycznym "Barakuda" (ul. Smoluchowskiego 2 /róg Modzelewskiego) gospodarz: warszawska kapela "Ferajna z Biglem"

II. Warsztaty

I. "Śpiewnik domowy" w kościele św. Floriana

W każdą sobotę o 18.oo Kasia de Latour zaprasza na "Śpiewnik domowy". Śpiewamy pieśni, przyśpiewki a także repertuar kościelny (pieśni wielkopostne i Maryjne). warsztaty.

II. Warsztaty taneczne Piotra Zgorzelskiego Zapraszamy do Muzeum Etnograficznego ul. Kredytowa 1 w dniach 23, 24, 25 marca w godzinach 18.30 - 20.00 (trzy dni pod rząd). Do tańca przygrywać będzie kapela Bartka Niedźwiedzkiego (Bartek Niedźwiecki - skrzypce, Emilia Okołotowicz - bębenek, basy, śpiew).

III. Koło naukowe "Oberek i inne zakrętasy" - spotkania "oberkowe" odbywają się w czwartki w godz. 19 -21 w liceum ogólnokształcącym przy ul. Mahatmy Gandhiego. Spotkania połączone są z pokazami video.Dostępne są dla członków Stowarzyszenia Dom Tańca i dla osób zaawansowanych w tańcu. Zgłoszenia u Piotra Zgorzelskiego

IV. Warsztaty głosu Agaty Harz w Domu Kultury Eko-Oko na Ochocie czwartki, godz. 18.30 –20.30, sala nr 20, Ośrodek Kultury Ochoty, ul. Grójecka 75 informacje


Źródła:
autor zdjęcia kapeli Malika: Andrzej Bieńkowski

Gazetka "Korzenie" wydawana dla Stowarzyszenia Dom Tańca;
02-033 Warszawa, ul. Raszyńska 56/14, e-mail: domtanca(at)domtanca.art.pl
Redakcja: Katarzyna Andrzejowska - de Latour, archiwum: Lena Smakowska, logo Gazetki: Waldemar Umiastowski




Artykuł pochodzi ze strony Dom Tanca
http://www.domtanca.art.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.domtanca.art.pl/modules.php?name=Sections&op=viewarticle&artid=68