Wêdrowiec
sk³ad:
Agata Harz - ¶piew, basy, statki wodne; Emilia Oko³otowicz - ¶piew, baraban, bêbenek, statki wodne; Remigiusz Mazur-Hanaj - lira korbowa, skrzypce, trzcinka; Bartosz Nied¼wiecki - skrzypce, dudy, mazanki, trzcinka
Poszukiwania artystyczne Wêdrowca to próba zadomowienia siê wspó³czesnej wra¿liwo¶ci w dawnej muzyce obrzêdowej wsi Polski centralnej (g³ównie Mazowsza oraz Lubelszczyzny) zapisanej przez Oskara Kolberga lub utrwalonej w nagraniach archiwalnych m. in. Instytutu Sztuki PAN oraz w³asnych. Jako, ¿e jest to muzyka, która w swoim naturalnym kontek¶cie ju¿ nie istnieje, cz³onkowie grupy docieraj± do niej z pomoc± swojej wyobra¼ni ukszta³towanej m.in. przez blisk± im, wspó³czesn± "minimal music", do¶wiadczenia teatralne oraz spotkania z ¿yj±cymi jeszcze muzykantami czy ¶piewaczkami starszego pokolenia, od których ucz± siê surowych stylów wykonawstwa ludowego (np. ¶piew tzw. bia³ym g³osem, techniki gry skrzypcowej).
Program ich koncertów obejmuje muzykê, która towarzyszy³a zwyczajnym mieszkañcom wsi od ko³yski do grobu, ze szczególnym uwzglêdnieniem obrzêdu weselnego, muzykê bogat± w tre¶ci i emocje, które s± aktualne równie¿ dzi¶.
Tak¿e sposobem prezentacji grupa Wêdrowiec nawi±zuje do dawnych obrzêdów, nie dos³ownie, jak to bywa w przypadku grup folklorystycznych, lecz poprzez formê, która jest bardziej spektaklem d¼wiêkowym ni¿ koncertem.
Cz³onkowie grupy graj± ze sob± dwóch lat, wcze¶niej brali udzia³ m. in. w takich przedsiêwziêciach muzycznych jak Ksiê¿yc, Bractwo Ubogich, Kapela Domu Tañca, Pies Szczeka. Dali wiele koncertów w Polsce, a tak¿e Hiszpanii i Francji. Prowadzili indywidualne i wspólne projekty badawcze, artystyczne, edukacyjne i animacyjne ("Dom tañca", cykl filmów dokumentalnych "Centrum czyli pogranicze"). Jako Wêdrowiec zadebiutowali jesieni± zesz³ego roku, w kwietniu 2004 zdobyli I miejsce w Festiwalu Folkowym "Nowa tradycja" organizowanym przez Polskie Radio.
[ Wróæ ]
Kapele Prawa autorskie © przez Dom Tanca - (4536 ods³on) |