Co przyniosła muzyce wsi poprawna polszczyzna ● 03.09.2021
Rozmówki wiejsko-miejskieRozmowki
Uczeń Józef Drożdż podczas odrabiania lekcji przy kamieniu kilometrowym, 1931.
Fot. Maria Berman. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe. Koloryzacja: Katarzyna Rosik


Skąd się wzięła "poprawna polszczyzna" i co przyniosła muzyce wsi?
XX wiek był czasem wielkich przemian i wielkich projektów modernizacyjnych. W Polsce to czas rewolucji komunikacyjnej: powszechny obowiązek szkolny a wraz z nim nakaz posługiwania się "poprawną polszczyzną", wielka elektryfikacja wsi, drukowane czasopisma, radiofonia oraz telewizja i Internet.
Mówi się, że śpiew jest mową uroczystą.
Jaki jest wobec tego związek pomiędzy przemianami zachodzącymi w języku - mowie i piśmie, a zmianami w praktykach muzycznych? I co ma wspólnego poprawna polszczyzna, równomierna temperacja oraz jednolity system miar?

Goście:
prof. Andrzej Bieńkowski - malarz, etnograf, twórca Archiwum Muzyki Wiejskiej,
dr hab. Jacek Wasilewski - medioznawca, wykładowca retoryki i erystyki, członek Komisji Żywego Słowa Rady Języka Polskiego.

Moderuje:
Marta Tarnowska - socjolożka, uczennica wiejskich śpiewaczek i śpiewaków z Kurpiów i Podlasia.Zapraszamy do spotkania przy wspólnym stole. Zapewniamy gorącą herbatę i ciekawe rozmowy w miłym miejscu i towarzystwie. Zachęcamy do przyniesienia przekąsek.03/09/2021
PIĄTEK
18:00

Adres:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
ul. Jazdów 3/20


Rozmówki odbywają się w niezobowiązującej atmosferze.Uczestnictwo bezpłatne, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o zapisy przez FORMULARZ.
Potwierdzenie rezerwacji miejsca wysyłamy najpóźniej w ciągu 48h od otrzymania zgłoszenia.


● ● ●

Program

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy miasta stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Program


<< W Ambasadzie muzy kują!
Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna