Tabor 2005 - Warsztaty
Osta³ówek 14 - 20 sierpnia 2005




WARSZTATY TAÑCA

Oberek to najistotniejszy dla kultury muzyczno-tanecznej Polski Centralnej taniec wirowy w parach - taniec trójmiarowy, szybki, d³ugi, szalony i dziki, taniec z koñca ¶wiata, z piek³a rodem, jak mawiaj± ci, co zami³owanie do niego, a tak¿e uzale¿nienie od niego (!) wyssali z mlekiem matki. Istnieje w rozlicznych odmianach regionalnych, a tak¿e indywidualnych, jako ¿e lubi osobiste interpretacje i improwizacje, bazuj±ce rzecz jasna na kilku niepodwa¿alnych ¶wiêtych zasadach. Uczestnikom IV Taboru Domu Tañca proponujemy dwa odbywaj±ce siê równolegle warsztaty oberka: dla pocz±tkuj±cych - przeznaczone dla osób, które nie mia³y do tej pory okazji zapoznaæ siê z tym tañcem b±d¼ te¿ pomimo prób nie opanowa³y do koñca jego podstaw oraz dla zaawansowanych - przeznaczone dla osób, które zainteresowane s± doskonaleniem swoich umiejêtno¶ci poprzez zg³êbianie jego regionalnych odmian (oberek radomski, a zw³aszcza lesiacki). Podzia³u na dwie grupy warsztatowe dokonaj± prowadz±cy na pierwszym poniedzia³kowym spotkaniu. Podczas taboru odbêd± siê równie¿ dwa popo³udniowe warsztaty wspólne dla obu grup przy udziale zaprzyja¼nionych muzykantów i tancerzy z okolicznych wsi.

OBEREK dla pocz±tkuj±cych

Warsztaty oberka (a tak¿e przy¶piewek, gry na bêbenku i basach) dla pocz±tkuj±cych

Na pocz±tku bêdziemy muzyki oberkowej s³uchaæ przede wszystkim - s³uchaæ ca³ym cia³em i ca³ym sercem, tak by sta³a siê dla nas opowie¶ci± - uczuciem - prze¿yciem - impulsem - tak by zdarzy³a siê w nas, by o¿y³a. Przy pomocy rozmaitych æwiczeñ/zabaw ruchowych i wokalnych, niekoniecznie bezpo¶rednio zwi±zanych z tañcem, a tak¿e konfrontacji z technik± gry na bêbenku i basach, spróbujemy odnale¼æ w sobie charakterystyczny dla niej, niezwykle istotny puls i rytm - bicie jej serca, co pozwoli nam nastêpnie na zg³êbianie cielesnych i duchowych rozkoszy wirowania. Integraln± czê¶ci± warsztatów oberka dla pocz±tkuj±cych bêdzie nauka pokrzykiwañ i przy¶piewek, dziêki którym mo¿na w tañcu niebagatelne prowadziæ dyskusje, wyja¶niaæ spory, dzieliæ siê z innymi swoimi spostrze¿eniami i uczuciami czy te¿ po prostu g³o¶no my¶leæ.

Warsztaty poprowadz±:
Emilia Oko³otowicz - tancerka, ¶piewaczka i bêbnistka od lat wspó³pracuj±ca ze Stowarzyszeniem "Dom Tañca" (Kapela Nied¼wieckich); wokalistka grupyWêdrowiec oraz zespo³u Ko³owrót; etnolog
oraz Bartosz Nied¼wiecki i Ewa Nied¼wiecka

OBEREK dla zaawansowanych

Warsztaty bêd± przeznaczone dla osób, które opanowa³y ju¿ wirowanie w jedn± stronê. W ich trakcie bêdziemy uczyæ siê wirowania w pozosta³e trzy strony oraz drobniutkich kroczków i serii szybkich przytupów charakterystycznych dla regionu Lesiaków. Zapoznamy siê równie¿ z innymi tañcami i tañcami zabawami w rytmie mazurkowym, jak polka-mazur, krzy¿ok, mietlorz. W trakcie nauki skorzystamy z pomocy ¶wietnego tancerza Jana Wochniaka oraz tancerzy miejscowych. W dniu po¶wiêconym regionowi kajockiemu bêdziemy mogli siê przypatrzeæ tamtejszym ozdobnikom dziêki wspó³pracy z grup± pañ i panów z Nieznamierowic i z Ga³ek Rusinowskich.

Warsztat poprowadzi:

Grzegorz Ajdacki - tañczy tradycyjne tañce od piêciu lat. Trzy lata temu zacz±³ pomagaæ w prowadzeniu warsztatów i zabaw Piotra Zgorzelskiego realizowanych w ramach projektu Korzenie, jak równie¿ na Taborze DT w Chlewiskach oraz na festiwalu Le Grand Bal de l`Europe w Gennetines. W zesz³ym roku wraz z Len± Smakowsk± prowadzi³ na Taborze trzy warsztaty: oberka dla pocz±tkuj±cych, tañców kurpiowskich i tañców-zabaw. Od roku prowadzi regularne spotkania oberkowe w Warszawie. Ci±gle pog³êbia sw± wiedzê dotycz±c± tañców tradycyjnych je¿d¿±c po kraju i ucz±c siê od wiejskich tancerzy, jak równie¿ z archiwalnych nagrañ wideo. Interesuje siê tañcami ludowymi i ich odmianami w kontek¶cie regionalnym. W warsztatach bêdzie mu pomaga³a Katarzyna Tucholska, anga¿uj±ca siê od roku w prowadzenie spotkañ oberkowych, a do tañca przygra Kapela z Milanówka

WARSZTATY ¦PIEWU

(z podzia³em na grupê mê¿czyzn i kobiet)

Warsztat dla dziewcz±t poprowadzi:
Katarzyna Andrzejowska - de Latour - od kilkunastu lat interesuje siê wiejskim ¶piewem i muzyk± instrumentaln± z rejonu ¶rodkowej Polski (Mazowsze, Kurpie, Radomskie). Prowadzi spotkania ¶piewacze w warszawskim Domu Tañca, z którym jest zwi±zana od chwili powstania. Posiada wy¿sze wykszta³cenie muzyczne. Kieruje zespo³em "¦piewnik domowy" oraz gra w Kapeli z Milanówka.

Program warsztatu: wiejskie pie¶ni mi³osne, polne, weselne, przy¶piewki oraz pie¶ni nabo¿ne z repertuaru zespo³u ¶piewaczego z Osta³ówka.

Warsztaty ¶piewu dla mê¿czyzn:
Pierwsza czê¶æ warsztatów bêdzie po¶wiêcona roz¶piewaniu. S± to zajêcia emisyjne s³u¿±ce temu, aby móc pe³nym, donios³ym g³osem uczestniczyæ we wspólnym ¶piewaniu. Cel to trzymanie siê tonacji i dobre strojenie g³osów.
W drugiej czê¶ci warsztatów zajmiemy siê przy¶piewkami mazurkowymi i zwi±zanymi z nimi improwizacjami rytmiczno-tanecznymi. Celem tej czê¶ci spotkañ bêdzie umiejêtne wykorzystanie tej trudnej formy muzycznej w tradycyjnym kontek¶cie, czyli na zabawie. Pos³u¿± nam do tego nie tylko stare, znane przy¶piewki, ale spróbujemy wy¶piewaæ nowe u³o¿one na poczekaniu.

Warsztaty poprowadzi Janusz Prusinowski - ¶piewak i muzyk od lat zwi±zany z Domem Tañca, grywa³ w wielu kapelach, ostatnio z zespo³em "Dla Ró¿y", który w 2004 r. otrzyma³ II nagrodê na festiwalu "Nowa Tradycja".

WARSZTATY GRY NA SKRZYPCACH

Spotkania skrzypcowe po¶wiecone bêd± wejrzeniu w tajniki gry na skrzypcach ludowych. Poruszone zostan± problemy dotycz±ce aparatu, intonacji oraz rytmiki w jej regionalnych odmianach kszta³tuj±cych podstawowe ró¿nice stylistyczne. Zagadnienia te bêd± rozpatrywane w oparciu o muzykê taneczn±, zbudowan± na rytmice trójmiarowej z terenów Polski, na których siê ona uwydatnia. Aby poznanie muzyki skrzypcowej by³o ca³o¶ciowe, w ramy warsztatu zostanie w³±czona nauka podstawowych uk³adów rytmicznych na instrumentach towarzysz±cych jakimi s± basy, baraban oraz bêbenek. W zajêcia wplecione zostan± spotkania ze skrzypkiem Józefem Tkaczykiem z Osta³ówka. Od muzykanta nauczymy siê kilku melodii oraz bêdziemy mogli porozmawiaæ o tym, w jaki sposób muzyka funkcjonowa³a na wsi podczas zabaw, wesel i innych wa¿nych wydarzeñ. Zajêcia poprowadzi Bartosz Nied¼wiecki.

Bartosz Nied¼wiecki - skrzypek, nale¿y do m³odego (ur. 1975r.) pokolenia, zafascynowanego muzyka tradycyjn± i odkrywaj±cego j± na nowo. Pochodzi z rodziny maj±cej wielopokoleniowe tradycje muzyczne: jego ojciec, obaj dziadkowie i pradziadek byli wiejskimi muzykantami. Bartosz Nied¼wiecki gra na skrzypcach, mazankach, polskich dudach i basetli. Jest samoukiem. Jego repertuar to muzyka taneczna i obrzêdowa z Mazowsza Rawskiego, Skierniewickiego i £owickiego. Gra g³ównie w technice na "na jednej strunie", nie stroni±c jednak od techniki "na dwóch strunach". Jego wykonawstwo charakteryzuje bogata ornamentyka i ¿ywio³owa ekspresja, sk³aniaj±ca siê ku transowi. G³ówna dzia³alno¶æ Bartosza Nied¼wieckiego to rekonstrukcja muzyki wiejskiej. W tym projekcie wspó³pracuje ze ¶piewaczk± i bêbnistk± Emili± Oko³otowicz oraz ¿on± Ew±, która towarzyszy na basach. Wspó³twórca zespo³ów Rzepczyno Folk Band, Kapela Kozby, Wêdrowiec, Ko³owrót









Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona g³ówna