Gazetka nr 3, wtorek 24 pazdziernika 1995

(1032 s³ów w tym tek¶cie)
(3134 ods³on)   Strona gotowa do druku




Gdyby kto¶ jeszcze tego nie wiedzia³: Korzenie s± imprez± cykliczn± (ka¿dy wtorek). Zapraszaæ bêdziemy na nasze spotkania wiejskich mistrzów­muzykantów, którzy zagraj± nam tak, jak grywa³o siê dawniej na wsi, bez stylizacji, opracowañ i innych "upiêkszeñ".

Je¶li kto¶ nie potrafi tañczyæ, to nie ma siê czym przejmowaæ, nic specjalnie trudnego - trzeba tylko chcieæ. Sam szef uczy³ siê tañczyæ dopiero pó³ roku temu i jako¶ mu ju¿ wychodzi, a wszystko za spraw± Korzeni i Domu Tañca, o którym informujemy poni¿ej.

Je¶li kto¶ z Szanownych Go¶ci bêdzie chcia³ przynie¶æ ze sob± co¶ smacznego np. jakie¶ ciasto i bêdzie chcia³ siê nim podzieliæ ze wszystkimi bêdzie nam niezmiernie mi³o.

Wstêp kosztuje 2.50 z³. Dla urwisów do lat 9 wstêp bezp³atny.

Piwo za darmo

Od elbl±skiego browaru EB otrzymali¶my w prezencie, prócz ³aw i sto³ów, beczkê piwa oraz "kilka naklejek". W zwi±zku z tym co tydzieñ ka¿dy z sze¶ædziesiêciu pierwszych szczê¶liwców posiadaj±cych bilet i  ukoñczone 18 lat otrzyma kufelek piwa lub tzw. napój ch³odz±cy (do wyboru).


Dzi¶

Kapela braci £azareckich z Kurpiów Bia³ych, a dok³adnie z Bia³egob³ota (du¿a wie¶ miêdzy Wyszkowem a Ostrowi± Mazowieck±). Graj± w sk³adzie: Henryk £azarecki - skrzypce, Boles³aw £azarecki - skrzypce i W³adys³aw £azarecki - bêbenek. Zaczynali graæ ju¿ regularnie po wojnie, ale sporo dawnego repertuaru przekaza³ im ojciec - skrzypek. To przede wszystkim oberki, polki, kujawiaki, walce, do których przy¶piewuje siostra muzykantów Regina Brzozowska. O fenomenie zespo³u stanowi wiêc ju¿ jego rodzinny charakter, nietypowy sk³ad no i sama muzyka grana i ¶piewana z ¿yciem i lirycznie. Jest to - chyba jedna z nielicznych na Kurpiach Bia³ych - kapela w tradycyjnym stylu, graj±ca dla przyjemno¶ci.

Remek Mazur-Hanaj

Co za tydzieñ?

31 pa¼dziernika w Remontowych KORZENIACH go¶ciæ bêd± wiejscy muzykanci z Siedleckiego. Zagra nam do tañca Kapela Stanis³awa £oskota i Stefana Nowaczka. Bêd± powi¶laki, oberki i poleczki. Muzykanci urodzili siê jeszcze przed wojn± i ¿yj± tak jak dawniej nad Wis³±. Obaj nauczyli siê graæ od starszych braci. Stare czasy wspominaj± z wielkim sentymentem np. jak grywa³o siê na weselach po dwa, trzy dni bez przerwy. Dzisiaj obaj ju¿ na rentach, gotowi graæ zaraz, ju¿, dla samego grania. Mieli zami³owanie od ma³ego, taki talent. Bo jak mówi± "nie jeden maj±tek by odda³, nie jad³, bez pieniêdzy, za darmo by gra³ ¿eby tylko umia³, wielu próbowa³o, ale nic z tego nie wysz³o, to nie jest fach. Jak artysta, jeden do malowania, drugi do rze¼bienia, do wszystkiego musi mieæ swój talent.....chciwo¶æ, zami³owanie".

Dom Tañca

Tym razem bêdzie nam przygrywaæ kapela Metów z Gliny (Rawskie). Wiejscy muzykanci bêd± przygrywaæ do tanecznych warsztatów g³ównie oberki i poleczki. Kapela wyst±pi w sk³adzie: skrzypce, basy, bêbenek. Dla tych, którzy s± zainteresowani warsztatami i jeszcze nie wiedz± gdzie i kiedy podajemy do informacji, ¿e ca³a rzecz odbywa siê na Jezuickiej 4 (Stare Miasto) w ka¿d± ¶rodê o godz. 18.00, wstêp 5 z³ (w cenê biletu wliczony jest napój ch³odz±cy b±d¼ kawa).

Wydarzenia

DREWO

W czwartek, 26 pa¼dziernika o godzinie 19.00 w Teatrze Ma³ym ¶piewaæ bêdzie zespó³ "Drewo" z Kijowa. Tytu³ koncertu grupy, któr± prowadzi Jewgen Jefremow brzmi "Archaiczne pie¶ni Ukrainy". Pie¶ni owych ¶piewacy nauczyli siê od mieszkañców ukraiñskich wiosek i sió³. Telefon do Teatru 275022.

SZKOCKIE SPÓDNICZKI W REMONCIE?

Czy szkocka grupa Battlefield Band wyst±pi w tradycyjnych kiltach czy te¿ nie - oka¿e siê w niedzielê, 29 pa¼dziernika o godz. 19.00. Grupa istnieje od 25 lat, zjecha³a ca³kiem spory kawa³ ¶wiata (brak informacji na temat pobytu w Ameryce Po³udniowej i na Antarktydzie). Wspó³pracowali m.in. z Van Morrisonem i Mike'm Oldfieldem. Obecnie graj± w czwórkê: A. Reid, J. MacDonald, J. MacCusker i A. Russell. Jak g³osi ich ulotka informacyjna zainspirowani bogatym dziedzictwem Celtów i wspó³czesn± szkock± scen± kulturaln±, Battlefield Band po³±czyli stare piosenki i melodie z nowym materia³em. Wykorzystuj±c unikalne wspó³brzmienia dawnych i wspó³czesnych instrumentów, takich jak dudy szkockie, skrzypce, buzuki, flety, gitara, gwizdki i akordeon, grupa tworzy opart± na tradycji muzykê, która wykonywana jest z rzadko spotykan± pasj±, rado¶ci± i zaanga¿owaniem. Koncert odbywa siê w ramach Dni Brytyjskich w Polsce. Drzwi otwieramy o godz.18.30, koncert zacznie siê ok. 19.00. Bilety w przedsprzedarzy od ¶rody (finanse klubu REMONT pokój nr. 10 w godz.10.00-16.00) kosztuj± 6.5 z³., w dniu koncertu 7.5 z³.

Archiwum folklorystyczne

W Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk przy ulicy D³ugiej 26/28 znajduje siê kapitalne archiwum nagrañ tradycyjnej muzyki wiejskiej. S± to g³ównie nagrania z lat piêædziesi±tych, co za tym idzie szum starej p³yty jest zapewniony. Gor±co namawiamy wszystkich fanów obecnych i przysz³ych, jak równie¿ tych, którzy nie cierpi± muzyki ludowej do odwiedzin (mo¿e zmieni± zdanie). Zbiorami opiekuje siê dr Piotr Dahlig.

Równie¿ i "Korzenie" posiadaj± skromne archiwum z³o¿one z nagrañ zrealizowanych podczas spotkañ z muzykantami. Pytajcie o nie Piotra Zgorzelskiego (zwanego Szefem).

Czekamy na wie¶ci

Ktokolwiek s³ysza³ o balangach, koncertach, zabawach, biesiadach czy innych spotkaniach ludzi z muzyk± wiejsk± lub inspirowan± folklorem, proszony jest o poinformowanie o tym Szefa Korzeni tj. Piotra Zgorzelskiego. Ubiera siê on w kolorowe gacie, po czym ³atwo go poznaæ. Mo¿na te¿ powiedzieæ o tym Antkowi Beksiakowi. Ten zbyt kolorowych nie nosi, najwy¿ej czasem ró¿owe.

Wyszukane przez Antka:

"Zadaniem cz³owieka nie jest
badanie ¶wiata, lecz
nadawanie mu sensu.

(Govinda)
Zas³yszane przez "Ciacha":
Dziwna opowie¶æ o p³anetnikach

P³anetników siedmiu jest. Sze¶ciu prostych a siódmy garbaty i kulawy jest. Wszyscy oni braæmi s± i chmury po niebie ci±gaj±.
P³anetniki czasem zachodz± na ziemiê i kiedy¶ mia³o miejsce takie zdarzenie.
Szed³ drog± p³anetnik, ca³kiem jak zwyczajny cz³owiek, a za nim o parê kroków szed³ gospodarz, wielki m±drala. Pogoda by³a chmurna, deszcz ustawa³ to znów pada³, a¿ raptem s³onko b³ysnê³o.
Patrzy gospodarz, miarkuje i prosto do onego:
- Wy¶ta p³anetnik? - pyta.
Tamten siê zlêkno³.
- Sk±d wieta, ¿e to ja?
- Bo u waju nie ma cienia.
Rozejrza³ siê odmieniec.
- Prawda - mówi. - Zabaczy³em powiedzieæ bratu, ¿eby za mnie chmury zaci±gn±³.
- To póki nie wrócita, deszczu nie bêdzie? - Pyta gospodarz. A w³a¶nie chcia³ siaæ.
- Ano nie bêdzie.
Mêdrek by³ ten gospodarz i gada:
- Za¶liby¶ta do mnie, do cha³upy, dam wam miodu.
P³anetniki strasznie na miód ³ase.
- Bojê siê - mówi chmurnik - bo mnie jeszcze co przyskrzyni.
- Nie bójta siê, wiem ¿e u was cia³o mgielne, nikt was nie tr±ci.
- Ano to chod¼wa.
I poszli. Gospodarz do ¶wietlicy go¶cia zawiód³, miodu na miseczkê postawi³, ³y¿kê da³ i niby czêstuje, a sam bokiem, ku drzwiom. Wyskoczy³ z izby, obertlik za³o¿y³. Zamkn±³ p³anetnika. Tamten w krzyk:
- Pu¶æta mnie, pu¶æta!
A gospodarz:
- Sied¼ se odmieñcze. Puszczê ciê ino zasiejê.
P³achtê rozk³ada, a tu jak nie porwie siê wicher! Zakrêci³o, zaszumia³o, pociemnia³o. Jê³o d±æ, porwa³o strzechê jakby¶ gar¶æ rzuca³. Belki trzeszcz±, krokwie w górê lec±, s±dny dzieñ. Spo¶ród belek wylecia³ p³anetnik, uniós³ siê w górê i jeszcze z chmur piê¶ci± wygra¿a³ gospodarzowi.
Potem nie daj Bo¿e, rok w rok grad mu wszystko wyt³uk³. Ozimina zawsze wyprza³a. Chodzi³ gospodarz skar¿yæ siê ksiêdzu.
Opowiada: Tak by³o i tak.
Ksi±dz na to:
- Trzeba go by³o prosiæ, ¿eby nie dolewa³, zamiast go oszukiwaæ.
Gospodarz:
- Niboskiego oszukaæ nie grzech.
Ksi±dz siê rozgniewa³ bardzo:
- Co jest nieboskiego? Wszystko Pan Bóg stworzy³! Wszystko jest Boskie!
Ten gospodarz tak siê trapi³, ¿e wzio³ i umar³. Jeszcze w czasie pogrzebu p³anetnik mu zapieka³ i gradem bi³ po trumnie, jakby kto kamienie ciska³.

¬le zadzieraæ z P£ANETNIKAMI.

Grzegorz "Ciacho" Rybacki

Opowie¶æ tê us³ysza³em po raz pierwszy od bajarza Szczepana Zygmunta, który mieszka we wsi Tereszpol Zygmunty ko³o Bi³goraja.


Gazetka wydawana przez

Stowarzyszenie Riviera - Remont
Scena "Korzenie"
ul. Waryñskiego 12
00-631 Warszawa
Telefon: 660 53 50, 25 74 97.


Zredagowali: Kasia Andrzejowska, Antoni Beksiak i Piotr Zgorzelski.
Wspó³pracuje z nami i pomaga nam Fundacja im. Stefana Batorego Urz±d Gminy Warszawa - Centrum oraz Elbrewery Co. Ltd.

  

[ Powrót do Gazetka | Wykaz sekcji ]
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona g³ówna