ZACZYNAMY 4 WRZEŚNIA 2023!
Spotykamy się co tydzień w poniedziałki od 20.00 do 22.00
w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej - Jazdów 3/20
Zapraszamy wszystkich chętnych: z umiejętnościami, bez umiejętności, niepewnych swoich umiejętności, chętnych do zdobycia bądź poszerzenia umiejętności. Jedynym wyznacznikiem do uczestnictwa w warsztatach jest Wasza chęć.
18 grudnia była podwójna niespodzianka: po raz pierwszy na warsztatach w Ambasadzie zagrał Mateusz Niwiński (skrzypce), a były to melodie z REGIONU SANNICKIEGO od Józefa Ciastka i od Piotra Figurskiego. Towarzyszyła Mateuszowi Asia Sztucka na basach z Mateuszem Dobrowolskim na bębenku. Uczyliśmy się oberków i dwóch odmian polek
UWAGA! Były to ostatnie warsztaty w tym roku. Na następne zapraszamy 8 stycznia. Będzie również niespodzianka – do tańców kaliskich zagra Mateusz Raszewski z towarzystwem.
Zrzutka na koszty bieżące Ambasady: 10 zł
Warsztaty najprawdopobniej będą trwały do 18 grudnia 2023 r.
Prowadzenie: Grzegorz Ajdacki
- 4 września grała Kapela Graniasta w składzie: Wiktor Porakowski (harmonia trzyrzędowa), Joanna Zielonka (skrzypce), Rafał Bieryło (saksofon) i Ula Smykowska (bębenek obręczowy). Uczyliśmy się powiślaków i zawiślaków (czyli oberków) oraz polek z okolic Maciejowic (46).
- 11 września zagrała Kapela Metysława w pełnym składzie, czyli Jakub Szwachła, Anna Blachowska i Beata Smolik. Były to mazurki od Kazimierza Mety, czyli rawskie, z mikroregionu rzeczyckiego. Staraliśmy się do nich tańczyć przy rekordowej liczbie warsztatowiczów (64).
- 18 września uczyliśmy się tańczyć oberki po kajocku. Mazurki od Józefa Kędzierskiego grał na skrzypcech Antek Hasso-Agopsowicz z Martą Gotfryd – na bębenku (52).
- 25 września warsztaty poświęciliśmy tańcom z Roztocza Lubelskiego. Przygrała szesnastoosobowa Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta, a uczyliśmy się oberków, polek (trzęsionej i równej), walczyków i fokstrotów. Tym razem spotkanie odbyło się na dechach przy Rotacyjnym Domu Kultury (50).
- 2 października były tańce od Lesioków (oberki i polki, a może coś jeszcze), czyli z rejonu między Przysuchą, Końskiem a Szydłowcem. Zagrał zespół Radoska, czyli Darek Makuch na akordeonie, Kuba Szwachła na skrzypcach i Beata Smolik na barabanie i na dżazie (36).
- 9 października uczyliśmy się kujawskich kujawiaków (w szerszym znaczeniu: czyli kujawiaka, chodzonego i oberka). Zagrał Rafał Miśta na skrzypcach z Witkiem Wojciechowskim na basach (39).
- 16 października grali Zwykli Ludzie w składzie: Joanna Strelnik (skrzypce), Stanisław Strelnik (bębenek) i Antek Hasso-Agopsowicz (basy). Grali melodie od Józefa Zarasia, a uczyliśmy się oberków i polek.
Prowadziły: Ola Wiecka i Agnieszka Paprota, a Grzegorz Ajdacki tym razem wspomagał (41).
- 23 października również zagrali Zwykli Ludzie, jednak tym razem melodie opoczyńskie. Uczyliśmy się dwóch odmian oberka i dwóch odmian polek, a także krzyżoka. Pokazana była mazur-polka (35).
- 30 października tańczyliśmy kajockie oberki i przez chwilę polki. Grali: Witek Wojciechowski na skrzypcach, Asia Sztucka na basach i Franek Stalęga na bębenku (a pod koniec na akordeonie) (38).
- 6 listopada melodie od Stanisława Klejnasa grał na skrzypcach Piotr Kaznowski, a towarzyszyli mu: Asia Sztucka z basach i Konrad Żebrowski z bębenkiem obręczowym. Uczyliśmy się oberków i polek z południowo-zachodniego Mazowsza, z okolic Skierniewic (44).
- 13 listopada roztańczyliśmy się po maciejowicku. Melodie z Powiśla z okolic Maciejowic grała kapela Graniasta (Ula Smykowska – bębenek, Wiktor Porakowski – harmonia trzyrzędowa, Asia Zielonka – skrzypce i Rafał Bieryło – saksofon). Potańczyliśmy oberki (powiślaki i zawiślaki) i polki (50).
- 20 listopada po raz drugi w tym sezonie były melodie od Stanisława Klejnasa. Zagrali: Piotr Kaznowski, Joanna Sztucka i Konrad Żebrowski. Uczyliśmy się oberków z południowo-zachodniego Mazowsza (41).
- 27 listopada była premiera – po raz pierwszy w roli skrzypka na warsztatach zagrał Tomek Pękala. Przybębnił mu Mateusz Dobrowolski. Repertuar też był całkiem nowy – tańce suwalskie: kochaneczka, kozak, polki (trzęsiona, równa i galopka), walc, krakowiak i oberek (42).
- 4 grudnia zawitaliśmy w Kieleckiem – a to dzięki muzyce głównie od kapel Wincentego Jamioła z Marzysza i Zygmunta Jakubowskiego z Woli Zajączkowskiej. Uczyliśmy się oberków, polek i mazur-polek,które zagrała kapela de Latourów: Kasia Andrzejowska wraz Marysią i Frankiem de Latourami (28).
- 11 grudnia po długiej przerwie uczyliśmy się znowu tańców białoruskich. Były to: młyn (z pogranicza białorusko-litewskiego), wierabiej (ze wsi Plastok, rejon lubański), miacielica (taniec ogólnobiałoruski, wariant z mińskich potańcówek), tałkaczyki i
hopak w trójkach (tańce rozpowszechnione w północnej i zachodniej Białorusi – warianty z mińskich potańcówek), krakowiak (ogólnobiałoruski – wariant z mińskich zabaw), polka-babaczka w trójkach (z rejonu prużańskiego) i polka improwizowana. Zagrali: Rafał Miśta i Ihar Žałtkoŭ, a tańce poprowadziła Alena Leszkiewicz (32).
- 18 grudnia była podwójna niespodzianka: po raz pierwszy na warsztatach w Ambasadzie zagrał Mateusz Niwiński (skrzypce), a były to melodie z REGIONU SANNICKIEGO od Józefa Ciastka i od Piotra Figurskiego. Towarzyszyła Mateuszowi Asia Sztucka na basach z Mateuszem Dobrowolskim na bębenku. Uczyliśmy się oberków i dwóch odmian polek (40).