Warsztaty tańców tradycyjnych zima-wiosna 2023
Data: 09-01-2023 o godz. 15:40:22
Temat: Warsztaty


Uwaga, uwaga!
Zimowo-wiosenny sezon warsztatów tańców tradycyjnych w tym roku zaczynamy od 16 stycznia.

Spotykamy się co tydzień w poniedziałki od 20.00 do 22.00
w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej – Jazdów 3/20

Każdy może! Nawet gdy komuś się wydaje, że nie. A szczególnie, gdy ktoś myśli, że nie umie tańczyć. Właśnie dla takich ktosiów są warsztaty, choć również dla ktosiów trochę tańczących, jak również dla całkiem nieźle wirujących. Bez względu na... (dopiszcie sobie, co chcecie).

3 lipca były ostatnie tańce w tym sezonie.

Uwaga! Od 24 lipca zapraszamy na warsztaty tanców białoruskich! Szczegóły – post wyżej.

Zrzutka na koszty bieżące Ambasady: 10 zł

Warsztaty najprawdopobniej będą trwały do 26 czerwca 2023 r.

Prowadzenie: Grzegorz Ajdacki

- 16 stycznia, na pierwszym spotkaniu w cyklu, były tańce kajockie od rodziny Zarasiów z Nieznamierowic. Poświęciliśmy je oberkom. Zagrała Joanna Strelnik na skrzypcach z Witkiem Wojciechowskim na basach i Antkiem Hasso-Agopsowiczem na bębenku (34).

- 23 stycznia, podobnie jak tydzień wcześniej, uczyliśmy się oberków kajockich, tym razem od Józefa Kędzierskiego z Rdzuchowa. Zagrali Antek Hasso-Agopsowicz (skrzypce, bębenek), Witek Wojciechowski (bębenek, skrzypce) i Marta Gotfryd (basy) (38).

- 30 stycznia uczyliśmy się oberków i polek z południowo-zachodniego Mazowsza. Kawałki od Stanisława Klejnasa z Raducza zagrali: Piotr Kaznowski (skrzypce), Asia Sztucka (basy) i Kuba Cieśla (baraban) (30).

- 6 lutego tańczyliśmy KUJAWIAKA, czyli chodzonego, kujawiaka (właściwego) i oberka. Zagrał Rafał Miśta na skrzypcach z Witkiem Wojciechowskim na basach (34).

- 13 lutego miała miejsce SENSACJA-REWELACJA! Po raz pierwszy na warsztatach były tańce kaliskie: czyli oberki, z owijokiem i polki (cztery wersje). Dla porównania zaczęliśmy jednak od sieradzkich owijoków. Zagrał Mateusz Raszewski (na skrzypcach) z Ulą Smykowską (na bębenku) (42).

- 20 lutego tańczyliśmy kujawskie kujawiaki, w tym oberka, tzw. kujawiaka właściwego i chodzonego. Mimo że dopiero co były, duże zapotrzebowanie wymaga częstych ćwiczeń (zwłaszcza przed wtorkową, ostatnią przed postem, imprezą kujawiakową). A grał Rafał Miśta (na skrzypcach) z Witkiem Wojciechowskim (na basach) i gościnnie w ramach ćwiczeń warsztatowych Tomek Puchalski (40).

- 27 lutego, po długiej przerwie, zagościły w naszych butach powiślaki i zawiślaki oraz polki spod Maciejowic. Zagrali je Wiktor Porakowski (harmonia trzyrzędowa, skrzypce) z Ulą Smykowską (bębenek) (28).

- 6 marca była nowość: łęczyckie i łowickie kujawiaki/kujony. Na koniec dla szybkiego porównania były kujawiaki kujawskie. Zagrało Napięcie: Łukasz Nizik (skrzypce), Maria Nizik (baraban) i Patryk Petersson (basy) (30).

- 13 marca tańczyliśmy tańce z południowo-wschodniego Mazowsza, z okolic Mińska Mazowieckiego, Otwocka i Kołbieli: oberki, trojaka, zająca, kajduka oraz polkę. Zagrał Piotr Dorosz z Mateuszem Dobrowolskim (34).

- 20 marca pouczyliśmy się oberków kajockich od Rdzuchowa, przy muzyce od Józefa Kędzierskiego. Staraliśmy się zrozumieć jeden ze starszych stylów tańca z tamtych okolic. Grała kapela w składzie: Antek Hasso-Agopsowicz (skrzypce, bębenek), Witek Wojciechowski (skrzypce, bębenek) i Marta Gotfryd (basy) (30).

- 27 marca były tańce miejskie – warszawskie: polki (z nogi), walczyki, fokstroty, tanga. Przygrała nam Bonanza w składzie: Kuba Zimończyk, Zuza Zimończyk, Marcin Chrzanowski i Wojtek Lubartowicz (36).

- 17 kwietnia zaprosiliśmy na tańce powiślańskie z okolic Maciejowic: powiślaki i zawiślaki oraz polki. Przygrał nam Wiktor Porakowski (na harmonii) z Ulą Smykowską (na bębenku) (30).

- 24 kwietnia uczyliśmy się tańców opoczyńskich: oberków w dwóch wersjach, polek w dwóch wersjach oraz mazur-polki. Przygrała kapela w składzie: Stanisław Strelnik (skrzypce), Asia Sztucka (basy) i Witek Wojciechowski (bębenek) (28).

- 1 maja warsztatów nie było.

- 8 maja były kujawskie kujawiaki, czyli chodzony, kujawiak i oberek/mazur. Zagrali: Rafał Miśta na skrzypcach z Witkiem Wojciechowskim na basach (29).

- 15 maja tańczyliśmy po kajocku, głównie oberki i trochę polek. Po raz pierwszy na warsztatach zagrał Franek Stalenga na harmonii. Towarzyszyli mu Witek Wojciechowski na skrzypcach, Antek Hasso-Agopsowicz również na skrzypcach i Marta Gotfryd na bębenku (40).

- 22 maja mieliśmy tańce miejskie: polki, fokstroty, tanga i walczyki. Zagrał Mateusz Kowalski na akordeonie z Grzegorzem Domańskim na barabanie (46).

- 29 maja były tańce z południowo-zachodniego Mazowsza. Kawałki od Stanisława Klejnasa grał Piotr Kaznowski (skrzypce) z Asią Sztucką (basy) i Kubą Cieślą (baraban). A tańczyliśmy oberki i trochę polek (29).

- 5 czerwca były tańce z Kujaw, a głównie kujawiaki. Trafił się na końcu oberek. Zagrał na skrzypcach Rafł Miśta, zaś przybasował mu Witek Wojciechowski (30).

- 12 czerwca były od dawna nieobecne na warsztatach tańce kieleckie. Były to oberki, polki i mazur-polki „starszej warstwy”. Melodie głównie od Kapeli Wincentego Jamioła z Marzysza i kapeli Stanisława Jakubowskiego z Woli Zajączkowskiej zagrała Kasia Andrzejowska (na skrzypcach), Franek de Latour (na barabanie), Marysia de Latour i Emilia Bąk (na wymianę na basach) (34).

- 19 czerwca były oberki, polki, fokstroty i kilka tańców-zabaw (zając, draban) od Kołbieli po Maciejowice. Zagrała kapela w składzie: Wiktor Porakowski na harmonii trzyrzędowej, Asia Zielonka na skrzypcach i Ula Smykowska na bębenku (28)

- 26 czerwca uczyliśmy sę dwóch części tradycyjnego tańca góralskiego z terenów Niżnego Podhala – ozwodnego i zwyrtania. Lekcja była poprowadzona w oparciu o opisy z lat 50. ubiegłego stulecia autorstwa Włodzimierza Kotońskiego oraz o współczesne badania terenowe. Melodie z regionu zagrała kapela w składzie: Wiola Jakubiec (prym) i Jerzy Gut-Mostowy (sekund) i jeszcze Wawrzek Topa (sekund). Taniec przybliżyli Antónia Rokošná i Jan Niemczyk (34).

- 3 lipca mieliśmy tańce polesko-podlaskie, przede wszystkim różne odmiany polek: drobną, uginaną, przechodzoną, wiatr oraz krakowiaka, łysego i walczyka. Grał Kuba Zimończyk na harmonii z Mateuszem Dobrowolskim na bębenku (36).31 lipca zapraszamy ponownie na warsztaty tańców białoruskich. Uczyć będzie Alena Leszkiewicz, a zagrają: Antoś Bielski (duda białoruska), Nasta Bielska (bęben) i Liza Reut (skrzypce). Tańczyć będziemy lawonichę, polkę-babeczkę, kachanaczkę, bazar, a być może coś jeszcze - na pewno w różnych wariantach.Artykuł jest z Dom Tanca
http://www.domtanca.art.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.domtanca.art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=612