Nowy wiosenny sezon warsztatów tańców tradycyjnych 2022
Data: 28-03-2022 o godz. 08:06:06
Temat: Warsztaty


Zapraszamy!
Zaczynamy 21 marca i PRZEDŁUŻAMY do 4 lipca 2022 r.
co tydzień w poniedziałki od 20.00 do 22.00
w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej – Jazdów 3/20

W poniedziałek 4 lipca były OSTATNIE warsztaty w tym sezonie! Tańczyli¶my tańce białoruskie.


Prowadzenie: Grzegorz Ajdacki

Zrzutka po 10 zł na koszty bież±ce AMT

- Na pocz±tek, 21 marca, były oberki i polki z południowo-zachodniego Mazowsza. Melodie od Stanisława Klejnasa grał Piotr Kaznowski z Kub± Cie¶l± (22).
- 28 marca tańczyli¶my tańce podlaskie z okolic Knyszyna. Oberki, polki, walczyki i fokstroty zagrali Juliusz Kublik (harmonia pedałowa) z mistrzem Antonim Nowickim (skrzypce) (22).
- 4 kwietnia były kajockie obery. Melodie, głównie od Józefa Kędzierskiego, zagrali: na skrzypcach Witek Wojciechowski (w tej roli to jego debiut na warsztatach), na basach Joanna Strelnik i na bębenku Mateusz Kowalski (31).
- 11 i 18 kwietnia ze względów ¶wi±tecznych warsztatów nie było.
- 25 kwietnia zagrali Zwykli Ludzie w składzie: Joanna Strelnik (skrzypce), Stanisław Strelnik (bębenek) i Witek Wojciechowski (basy). Tańczyli¶my kajockie obery i polki do melodii od Józefa Zarasia i Piotra Gacy (37).
- 2 maja mieli¶my ¶więto! W ramach jego radosnego u¶wietnienia tańczyli¶my kujawskie chodzone i kujawiaki. Zagrała Kapela od Torunia, czyli Rafał Mi¶ta na skrzypcach i Witek Wojciechowski na basach (13).
- 9 maja zagrała Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta. Uczyli¶my się tańców z Roztocza: oberków i polek (w dwóch odmianach), fokstrotów i walczyków. Liczny skład muzyczny (16 osób) spowodował, że warsztaty odbyły się na ¶wieżym powietrzu na dechach przy Rotacyjnym Domu Kultury, czyli tuż koło Ambasady (45).
- 16 maja uczyli¶my się tańców z południowo-wschodniego Mazowsza, z okolic między Kołbiel±, Otwockiem a Mińskiem Mazowieckim. Na harmonii pedałowej grał Piotr Dorosz, a bębnił Mateusz Dobrowolski. Oprócz oberków i polek przećwiczyli¶my zaj±ca, kajduka i trojaka (30).
- 23 maja były tańce miejskie – warszawskie. Uczyli¶my się polki z nogi, fokstrota, walczyka i tanga, a grał na harmonii trzyrzędowej Kuba Zimończyk (28).
- 30 maja zrobili¶my sobie dzień dziecka: były tańce do wyboru przez uczestników – wybierano głównie oberki. Były zatem z Powi¶la na północ od Sandomierza, kujawiak w wersji niekujawskiej, oberki radomskie, w tym od Jana Gacy. Ponadto były zabawy: stonoga, kijok, bocian i wiwat w krzyż. Zagrali Mateusz Kowalski i Grzegorz Domański (22).
- 6 czerwca uczyli¶my się tańców podlasko-poleskich: polki drobnej, polki przechodzonej, walczyka, krakowiaka, łysego i oberka. Zagrał Kuba Zimończyk (36).
- 13 czerwca po raz pierwszy w historii tych warsztatów mieli¶my tańce ukraińskie. Było ich siedem: polka хрущ (chrz±szcz) z Bojkowszczyzny, орлиця (orlica) z centralnej Ukrainy, тупу-тупу полька (polka tupu-tupu) z Polesia Południowo-Wschodniego, Яків (czyli Jakub) i плескач (klepany) z centralnej Ukrainy, метелиця (zamieć) z Kijowszczyzny, oraz обруч (obręcz) z centralnej Ukrainy.
Zagrała Slavialechia w składzie: Марічка Чічкова, Марта Боднар, Таня Левчук oraz go¶cinnie Brett Hill i Benya Stewar (28).
- 20 czerwca zaprosili¶my na tańce opoczyńskie. Zagrali Zwykli Ludzie: Stanisław Strelnik (skrzypce), Joanna Strelnik (baraban) i Natalia Roicka (basy). Zatańczyli¶my dwie odmiany oberka, dwie odmiany polki i mazur-polkę (32).
- 27 czerwca były tańce kajockie, głównie z Nieznamierowic od Józefa Zarasia (ponadto od rodziny Gaców). Zagrali: Joanna Strelnik (skrzypce), Natalia Roicka na zmianę z Mariz± Nawrock± (basy) i Mateusz Dobrowolski (bębenek). A tańczyli¶my oberki/mazurki i polki – głównie w stylu z Nieznamierowic od tancerzy rodziny Zarasiów (22).
- 4 lipca były ostatnie warsztaty w tym sezonie. Zatańczyli¶my tańce białoruskie, głównie te ze „starszej warstwy”, tj. takie, które tańczono, zanim na wie¶ weszła harmonia. Na dudzie zagrał Anto¶ Bielski, a przygrywała mu na bębenku Nasta Bielska i na skrzypcach Liza Reut. Warsztaty poprowadziła folklorystka – Alena Laszkiewicz (23).







Artykuł jest z Dom Tanca
http://www.domtanca.art.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.domtanca.art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=609