Zimowo-wiosenny sezon warsztatów tańców tradycyjnych 2018
Data: 05-02-2018 o godz. 14:14:10
Temat: Warsztaty


Zapraszamy miłośników i lajkoników, znających i niewierzących (w swoje umiejętności), tych, co po raz pierwszy i tych, co po raz setny na warsztaty tańców tradycyjnych. Warsztaty odbywają się co tydzień, z drobnymi wyjątkami, od 8 stycznia do 18 czerwca 2018 r.
Uczymy się oberków, polek, mazurków, wiwatów, powolniaków, równych, krakowiaków, kozaków, kujawiaków, rajlanderów, tangów i wielu innych tańców z różnych regionów Polski, a niekiedy też z zagranicy.

w poniedziałki o 20:00
Warszawa, Scena Lubelska 30/32 (domofon 7), III piętro

18 czerwca spotkaliśmy się ostatni raz przed wakacjami. Kieleckie oberki, polki i mazur-polki grała Katarzyna Andrzejowska z Joanną i Stanisławem Strelnikami.


Zrzutka na koszty bieżące Sceny po 5 zł od osoby.

kod do domofonu: 7 kluczyk 1717

PS. Łysych też zapraszamy.




- 8 stycznia 2018 r. przygrywał na akordeonie Witek Roy Zalewski, a bębnił Kuba Cieśla. Uczyliśmy się tańców z polskiej części historycznego Polesia, zwanego niekiedy południowym Podlasiem: łysego, polki drobnej, przechodzonej, uginanej i polki-wiatr oraz krakowiaka. Repertuar pochodził od mieszkańców Zakalinek i Dołhobrodów. (26)
- 15 stycznia tańczyliśmy kajockie mazurki od Jana Gacy z zachodniej części Radomskiego. Grał Mateusz Kowalski (skrzypce), Kuba Korona (bębenek) i Marcin Żytomirski (basy). (30)
- 22 stycznia grali Zwykli Ludzie w składzie: Joanna i Stanisław Strelnikowie (skrzypce, bębenek) oraz Anna Lewczuk (basy). Uczyliśmy się różnych wersji oberka i polki, a także polki-mazur z Opoczyńskiego oraz – dla porównania – mazurka z Nieznamierowic. (24)
- 29 stycznia grało kobiece trio: Asia Rzeźnicka (skrzypce), Asia Strelnik (basy) i Ula Smykowska (bębenek). Repertuar pochodził od Stefana Nowaczka z Powiśla Maciejowickiego. Tańczyliśmy powiślaki, zawiślaki i polki. (29)
- 5 lutego tańczyliśmy owijoki i polki z Sieradzkiego, a grał Łukasz Nizik na skrzypcach z Mateuszem Dobrowolskim na bębenku i Joanną Strelnik na basach. (31)
- 12 lutego zagrała Karuzela! (w składzie: Marcin Szargut na akordeonie, Kasia Andrzejowska na ksylofonie, Agata Krawczyk na Skrzypcach i gościnnie Ula Smykowska na bębenku). Do autorskich kompozycji Marcina Szarguta tańczyliśmy tańce miejskie: polki z nogi, walczyki i tanga. (31)
- 19 lutego odbyły się warsztaty oberków, mazurków i polek opoczyńskich i kajockich, które zagrała Paula Kinaszewska (skrzypce), Bartek Woźniak (bębenek) i Mateusz Wachowiak (basy). (28)
- 26 lutego były warsztaty tańców z Kurpi Zielonych: okrąglaka, polki trzęsionej oraz powolniaka. Grał Tomek Mielnicki (na harmonii pedałowej) i – po raz pierwszy – Agnieszka Stulgińska (na bębenku). (32)
- 5 marca mieliśmy dalszy ciąg tańców kurpiowskich: powtórzyliśmy polkę trzęsioną, poznawaliśmy trampolkę, ale najwięcej czasu poświęciliśmy na powolniaka. Grał Tomek Mielnicki na harmonii pedałowej, Dominika Oczepa na skrzypcach, Diana Szawłowska na bębenku i gość z Białorusi na fujarkach. (28)
- 12 marca uczyliśmy się tańczyć i doskonaliliśmy kajockie mazurki. Zagrali: Mateusz Kowalski, Marcin Żytomirski i Kuba Korona. (28)
- 19 marca tańczyliśmy i doskonaliliśmy kajockie mazurki i opoczyńskie oberki (w wersji spokojniejszej i mniej spokojnej), a ponadto polkę (diabelską). Grał nieoceniony skład Zwykłych Ludzi: Aśka i Staszek Strelnikowie (skrzypce i bębenek) z Anią Lewczuk. (20)
- 9 kwietnia do warsztatów przygrywały dwa składy. W pierwszej godzinie Mateusz Niwiński z Agnieszką Niwińską i Marizą Nawrocką grali oberki z okolic Rzeszowa i kajockie mazurki. W drugiej godzinie autorskie melodie grał Marcin Szargut, a tańczyliśmy kujawiaka i polkę z nogi. (26)
- 16 kwietnia Scenę opanowały oberki i polki od Stanisława Klejnasa z Raducza. Grali: Piotr Kaznowski, Joanna Strelnik i Mateusz Dobrowolski. (34)
- 23 kwietnia Rafał Miśta z Anią Lewczuk grali utwory z repertuaru Piotra Trawińskiego. Tańczyliśmy kujawskie kujawiaki i polki. (30)
- 7 maja były dawno nieobecne tańce wielkopolskie, tym razem z Bukówca Górnego: przodki, polki (w lewo i wspaczka), do melodii wiwatów (weselny, dopieromsie i z nogi), walcerki i tańce figurowe: siódymka, pisany. (19)
- 14 maja walczyki i tanga (ze ściany wschodniej, z Warszawy i nie tylko) przygrywała i śpiewała Kapela Towarzyska w składzie: Witek Roy Zalewski (akordeon, skrzypce), Dominika Oczepa (skrzypce), Diana Szawłowska na zmianę z Kubą Cieślą (baraban). (28).
- 21 maja skonfrontowaliśmy muzykę i tańce z regionu opoczyńskiego (oberki, polki) i z kajockiego (mazurki, polki). Przygrywali Zwykli Ludzie: Joanna Strelnik (skrzypce, bębenek), Stanisław Strelnik (skrzypce, bębenek), Anna Lewczuk (basy). (27).
- 28 maja Lubelską opanowało Powiśle Maciejowickie. Tańce od Stefana Nowaczka (powiślaki, zawiślaki i polki) grała kapela Ciśnienie w składzie: Asia Rzeźnicka (skrzypce), Ula Smykowska (bębenek) i Rafał Bieryło (basy). (28).
- 4 czerwca grał skład nieoczekiwany: Joanna Strelnik na skrzypcach, Ania Lewczuk na basach i Mateusz Dobrowolski na bębenku. A tańczyliśmy kajockie mazurki od Józefa Zarasia i od Piotra Gacy. (26)
- 11 czerwca tańczyliśmy oberki i polki z południowo-zachodniego Mazowsza. Melodie od Stanisława Klejnasa grali: Piotr Kaznowski, Joanna Strelnik i Anna Lewczuk. (27).
- 18 czerwca grała Katarzyna Andrzejowska z Joanną i Stanisławem Strelnikami grali utwory z regionu kieleckiego (od kapeli Jamioła z Marzysza i kapeli Jakubowskiego z Woli Zajączkowskiej). Uczyliśmy się tańczyć oberki, poli i mazur-polki (31).






Artykuł jest z Dom Tanca
http://www.domtanca.art.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.domtanca.art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=592