Zimowo-wiosenny sezon warsztatów tańców tradycyjnych 2016
Data: 18-01-2016 o godz. 12:32:10
Temat: Warsztaty


Otwieramy sezon warsztatowy 2016 poświęcony tańcom tradycyjnym na Scenie Lubelska 30/32!
Zapraszamy wszystkich chętnych bez względu na poziom umiejętności i zdolności. Nie martwcie się brakiem pary – tu ją znajdziecie. Jedyna potrzebna rzecz to CHĘĆ DO TAŃCA. Warsztaty są bardzo praktyczną formą nauki.

Spotykamy się od 18 stycznia 2016 r. co tydzień w poniedziałki od godz. 20.00, Scena Lubelska 30/32, III piętro.

Na warsztatach poznajemy głównie tańce polskie: polki, oberki, mazurki, kujawiaki, powolniaki, wiwaty, owijoki, mazur-polki, walczyki, fokstroty, równe, okrąglaki i inne z różnych regionów kraju, nie wyłączając Warszawy. Każde spotkanie będzie poświęcone jednemu tańcowi, bądź jednemu regionowi. Jeśli zajdzie potrzeba, na jeden temat poświęcimy kilka spotkań.

UWAGA! 20 czerwca były OSTATNIE WARSZTATY w tym sezonie tanecznym.

Warsztaty taneczne są także formą zdobywania przez muzykantów praktyki gry do tańca. Można zatem – po uzgodnieniu z prowadzącym – zagrać do warsztatów lub dołączyć do grających.



Teatr „Scena Lubelska 30/32” mieści się przy ul. Lubelskiej 30/32 tuż przy Dworcu Wschodnim w Warszawie. Wejście znajduje się od ul. Skaryszewskiej, przy ogrodzonym placu zabaw, we wnęce (a nie w bramie). Domofonem należy wybrać 7. Scena jest na III piętrze.

Składka: po 5 zł od osoby na koszty bieżące Sceny.

Prowadzący: Grzegorz Ajdacki

- Na pierwszych warsztatach (18 stycznia) tańczyliśmy tańce z różnych części województwa łódzkiego, na tyle odległe od siebie, aby różnice między nimi były łatwo uchwytne: sieradzkie owijoki, kujawiaki z okolic Kutna i opoczyńskie oberki. Przygrywali Joanna i Stanisław Strelnikowie.
- 25 stycznia na warsztatach były tańce miejskie. Z autorskim repertuarem gościliśmy Marcina Szarguta wraz z Różą Mościcką.
- 1 lutego grał Piotr Kaznowski, a spotkanie zdominowały oberki z południowo-wschodniego Mazowsza. Ponadto tańczyliśmy polki z tego regionu. Basowała Joanna Strelnik, zaś bębnił Mateusz Dobrowolski.
- 8 lutego były lesiackie mazurki w wykonaniu Kapeli od Niechcenia (Joanna i Staszek Strelnikowie wraz z Natalią Roicką).
- 15 lutego ponownie grał Marcin Szargut swój repertuar miejski. Nie brakowało tang, polek i walczyków. Warsztaty zakończyły się eksperymentem taneczno-muzycznym w postaci walctanga. Marcinowi bębniła Róża Mościcka.
- 22 lutego spotkaliśmy się z zabawami tanecznymi i zręcznościowymi z różnych stron Polski i okolic. Zaczęliśmy całkiem poważnych chodzonym, a później były: krzyżak od Kajoków, kujawska dyna, zając (z okolic Otwocka), górnośląski kijok czyli werboń, krakowiak z Łotwy, suwalskie kozak i wiatrak, pałucki wiwat w krzyż, kurpiowska stara baba i mietlarz z zachodniego Mazowsza. Zagrali Witek Roy Zalewski i Kasia Wińska.
- 29 lutego uczyliśmy się podstawowego tańca kujawskiego, czyli kujawiak. Grał Kuba Zimończyk.
- 7 marca tańczyliśmy kurpiowskie okrąglaki i powolniaki. Grali i wspierali: Tomek Mielnicki, Diana Szawłowska i Patrycja Kuczyńska.
- 14 marca był poświęcony kajockim mazurkom z drobnym dodatkiem polek. Grał Mateusz Kowalski, a pomagały mu debiutantki na Scenie Lubelska 30/32: Ewa (Mysza) Starzyk i Olga Kozieł.
- 4 kwietnia były mazurki kajockie i lesiockie. Przygra Kapela od Niechcenia (w składzie: Joanna i Stanisław Strelnikowie oraz Natalia Roicka), a pomagały im Joanna Rzeźnicka i Anna Lewczuk.
- 11 kwietnia przygrywał Piotr Kaznowski z Joanną Strelnik i Mateuszem Dobrowolskim. Tańczyliśmy mazurki i polki z południowo-zachodniego Mazowsza (od Stanisława Klejnasa).
- 18 kwietnia były bardzo rzadko goszczące na Scenie owijoki z Sieradzkiego. Zagrała kapela Powijoki w składzie Łukasz Nizik, Ula Smykowska i Asia Rzeźnicka.
- 25 kwietnia odbył się kolejny debiut. Zagrał Wojtek Ciarka z Joanną Rzeźnicką i Anią Lewczuk. Repertuar objął radomskie mazurki i polki.
- 2 maja po długiej przerwie zagrała nam Iga Wasilewska. Bębnił Kuba Cieśla. Warsztaty były poświęcone oberkom i polkom z zachodu Mazowsza – z okolic Czermna i Gostynina.
- 9 maja poświęcilismy tańcom miejskim. Zagrał skład premierowy: Mateusz Kowalski (akordeon), Max Mucha (kontrabas) i Kazik Nitkiewicz (trąbka). Tańczyliśmy polki, fokstroty, tanga i walczyki.
- 16 maja Tomek Mielnicki z Różą Mościcką grał polkę trzęsioną, trampolkę oraz zurazia i fafura z Kurpi Zielonych.
- 23 maja tańczyliśmy oberki i polki z Mazowsza Zachodniego – z okolic Czermna i Sannik. Zagrała Paula Kinaszewska, Iga Wasilewska i Mateusz Dobrowolski.
- 30 maja były tańce opoczyńskie – kilka odmian oberków i polek oraz polka-mazur. Grała kapela Strelników z Anią Lewczuk.
- 6 czerwca tańczyliśmy tańce sieradzkie. Owijoki i polki grała kapela Powijoki (Łukasz Nizik, Ula Smykowska i Asia Rzeźnicka).
- 13 czerwca warsztaty poświęciliśmy jednej rodzinie: Zarasiom z Nieznamierowic. Grał skład: Joanna Strelnik, Stanisław Strelnik i Anna Lewczuk.
- 20 czerwca swój autorski program miejski grał Marcin Szargut z Różą Mościcką. Towarzyszyli im Kazik Nitkiewicz i Heniek Małolepszy.
WSZYSTKIM Z CAŁEGO SERCA DZIĘKUJEMY!






Artykuł jest z Dom Tanca
http://www.domtanca.art.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.domtanca.art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=579