Kapela Piotra Gacy w Warszawie
Data: 16-01-2012 o godz. 16:40:00
Temat: Impreza


Stowarzyszenie „Dom Tańca” i Ethno Cafe „Bílý Koníček” zapraszają na muzyczną wyprawę do świata transowych, kajockich mazurów ciągłych rodem ze Rdzowa i spod Przytyka.
11 lutego, godz. 19.00-24.00, Ethno Cafe „Bílý Koníček” ul. Kredytowa 1, budynek Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
W związku z pogorszeniem stanu zdrowia, PIOTR GACA nie pojawi się na zabawie. Do tańca zagrają Jan Kmita, Tadeusz Lipiec i Andrzej Lipiec.
Informujemy, że pula biletów ZOSTAŁA WYCZERPANA. W dniu zabawy wejściówki w cenie 20 zł będą sprzedawane po godz. 20, w miarę zwalniania się przestrzeni tanecznych.

Zamiast Kapeli Piotra Gacy do tańca zagrają:
Kapela w składzie: Jan Kmita – skrzypce, Tadeusz Lipiec – harmonia trzyrzędowa, Andrzej Lipiec – baraban,
a także Kapela Mateusza Niwińskiego w składzie: Mateusz Niwiński – skrzypce, Basia Derlak – klarnet/basy, Agnieszka Niwińska – bębenek obręczowy.

O godzinie 18.00 zapraszamy na muzyczne spotkanie-opowieść z Piotrem Gacą.

Godzina 19.00 początek imprezy (zabawę otworzą warsztaty tańca dla nieroztańczonych – prowadzenie Grzegorz Ajdacki) .

Bilety w dniu imprezy w cenie 20 zł i 15 zł (członkowie SDT).
Bilety w cenie 15 zł dostępne w Ethno Cafe „Bílý Koníček” od 16 stycznia do 5 lutego.

Piotr Gaca (ur.1928) z Rdzowa (radomskie) to wybitny skrzypek o dawnej technice gry i wielkiej wirtuozerii. Jest uczniem owianego aurą tajemniczości legendarnego skrzypka Jana Bogusza z Kamiennej Woli koło Odrzywołu, którego gra (ponoć) odcisnęła ogromne piętno na muzyce mikroregionu muzycznego Kajoków. Piotr zdobył I nagrodę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (1995) i wiele innych nagród na przeglądach i festiwalach.
W latach 50. założył kapelę rodzinną Gaców z Władysławem (harmonia) i Janem (bębenek). Później grywał w składzie z basistą Leonem Rekiem i Józefem Papisem, skrzypkiem i bębnistą, a także z synem Stanisławem Gacą – harmonistą.
Piotr Gaca grywał kilkukrotnie w Domu Tańca, m.in na ostatki 1996 roku na Scenie „Korzenie" w klubie Remont, w 1997 r. w SCEK na Jezuickiej i w WOK na Elektoralnej, gdzie wraz z Janem Gacą i Tadeuszem Jedynakiem rozgrywali mazurki na troje skrzypiec, prześcigając się w ozdobnikach.

Tadeusz Lipiec to doskonały harmonista weselny, wywodzi się z Wygnanowa (radomskie), położonego na skraju mikroregionu Kajoków, który obok Rdzuchowa, Przystałowic Małych, Nieznamierowic jest ważnym punktem na muzycznej mapie Radomszczyzny. W swoim repertuarze ma wiele modnych miejskich szlagierów, jednakże, jak mówi, najbardziej lubi grać starodawne tzw. mazury ciągłe, tak bardzo charakterystyczne dla muzyki kajockiej, które ogrywa w bardzo charakterystyczny sposób. Grywał z wieloma słynnymi skrzypkami regionu m.in. Ciarkowskim, Kmitą, Gacami.Artykuł jest z Dom Tanca
http://www.domtanca.art.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.domtanca.art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=509