„Opowieści roztoczańskie” i Czarne Motyle
Data: 05-11-2010 o godz. 15:38:42
Temat: Info


Zapraszamy na wieczór autorski z okazji wydania książki „Opowieści roztoczańskie” Katarzyny Żytomirskiej z ilustracjami Katarzyny Krasuskiej, który odbędzie się w sobotę 13 listopada o godz.18.00 w teatrze Scena Lubelska 30/32, przy ul. Lubelskiej 30/32 w Warszawie.
Po wieczorze od godz. 20.00 POTAŃCÓWKA z Kapelą Czarne Motyle.


Fragmenty „Opowieści roztoczańskich” przeczytają:
Katarzyna Żytomirska i Marek Pietrachowicz.

Muzyka:
Katarzyna Szurman i Katarzyna Trebeschi:
harmonia, lira korbowa, kantela.

O książce:
Opowieści roztoczańskie Katarzyny Żytomirskiej to historie, które należałoby szeptać do ucha. Rozpoczynając lekturę wchodzimy w eteryczne światy, które łatwo byłoby rozwiać podniesionym głosem. Anioły z ludźmi piją herbatę przy stole, święci wtrącają się w ludzkie życie jak wścibskie sąsiadki, krzak róży razi cierniem. Żytomirska dobrze oddała specyficzne funkcjonowanie mitu na wsiach katolicko-prawosławnego pogranicza. Opowieści, w których zaskakuje przyziemność apokryfu i mistyka chorób, porodów, gospodarskich czynności. Można by Opowieści szeptać, można by zaśpiewać. Jest to bowiem tekst bardzo melodyczny. Nikogo po przeczytaniu go nie zdziwi, że autorka zajmuje się również muzyką. Nieraz za to słowo dziwi się słowu, choć bowiem mamy do czynienia z prozą jej język jest iście poetycki, często zaskakujący, obrazowy. Mamy więc książkę która sytuuje się między poezją i prozą, między ciszą i muzyką. Gdyby chcieć jednak dokonać bardziej naukowej klasyfikacji najbliżej byłoby jej chyba do realizmu magicznego. Nie tego jednak, który znamy z literatury iberoamerykańskiej. To realizm magiczny rodzimy, polski. Z Roztocza wzięty i z barwnej wyobraźni pani Katarzyny.
Dagna Ślepowrońska, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.

P O T A Ń C Ó W K A
WALCZYKI, TANGA, MELANCHOLIJNE FOKSTROTY, MARSZE, OBERKI, POLKI, PRZEDWOJENNA MUZYKA TANECZNA GRANA NA INSTRUMENTACH „Z EPOKI”.

Katarzyna SZURMAN- harmonia, śpiew
Agata KRAWCZYK- skrzypce
Emilia HERDA- baraban, śpiew
Katarzyna de LATOUR- skrzypce, ksylofon

WSTĘP na zabawę: 15 ZŁ


Artykuł jest z Dom Tanca
http://www.domtanca.art.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.domtanca.art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=471