ZAJĘCIA MUZYCZNE – „DAWNE GRY I ZABAWY”
Data: 24-09-2009 o godz. 23:19:06
Temat: Edukacja


Zapraszamy do skorzystania z oferty
ZAJĘĆ MUZYCZNYCH – „DAWNE GRY I ZABAWY”
opartych na autorskim programie Stowarzyszenia „Dom Tańca”.


Bazą jest polska kultura tradycyjna: muzyka, pieśni, tańce, baśnie, instrumenty, rzemiosło, a także niezwykle bogaty folklor dziecięcy: wyliczanki, piosenki, gry, wierszyki, zagadki – dziś już często zapomniane, których brak w przedszkolnych lub szkolnych programach nauczania.

Zajęcia ułożone są według kalendarza przyrody i roku obrzędowego, z uwzględnieniem najważniejszych świąt. Jest to nauka poprzez zabawę. Większości zabaw towarzyszy śpiew i muzyka grana na żywo: na akordeonie, skrzypcach, harmonii trzyrzędowej, okarynach, lirze korbowej oraz bębenku. Dzieci uczą się piosenek, tańców, mają okazję poznać różne dźwięki i kształty „dorosłych” instrumentów, a same mogą zagrać na mniejszych instrumencikach: dzwonkach, bębenkach, glinianych ptaszkach, fujarkach. Zajęciom towarzyszą także ludowe lub antykwaryczne zabawki: malowane koniki na sznurku, ptaszki klaskające skrzydłami, szmaciane lalki, karuzele i in.

Zajęcia dają okazję do zabawy – „wyszalenia się”, tańca, śpiewu – naturalnych dla dzieci sposobów ekspresji, bez konieczności żmudnej nauki kroków i gestów, potrzebnych do występów scenicznych. Taniec, czyli (rytmiczny ruch w przestrzeni, usprawnia koordynację i zdolności manualne dzieci. Muzyka na żywo jest istotnym elementem kształtującym wrażliwość i wyobraźnię. Jest to także swoista terapia poprzez zabawę i sztukę: dzieci uczą się współdziałania w grupie, są motywowane do samodzielnego podejmowania decyzji, otwartego wypowiadania się, przełamania barier, takich jak niepewność czy nieśmiałość. Jest to okazją do integracji, pogłębienia społecznych kontaktów z rówieśnikami.

Zajęcia prowadzone są przeważnie w składzie dwuosobowym: muzyk oraz animator. Organizujemy także bale i zabawy na różne okazje, np. andrzejkowe, choinkowe, karnawałowe przy kapeli grającej na tradycyjnych instrumentach.

Kontakt:
tel. 503 31 00 71; 604 75 43 77
szurmanna@wp.plArtykuł jest z Dom Tanca
http://www.domtanca.art.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.domtanca.art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=428