Święto Żuków: Wigry, 1-2 maja
Data: 09-05-2009 o godz. 16:22:40
Temat: Impreza


Majówka w klasztorze wigierskim
Dom Pracy Twórczej w Wigrach i Fundacja 4.99 zapraszają na piknik w ogrodach klasztornych, warsztaty dźwiękowe nad jeziorem oraz koncerty współczesnej muzyki improwizowanej do animacji filmowych sprzed 100 lat.


Informacje na temat projektu a także dojazdu i noclegu nad Wigrami: www.wigry.org tel. 087 563 70 00

Święto żuków to filmowo-muzyczny projekt osnuty wokół pionierskich animacji Władysława Starewicza, który przed stu laty ożywiał wypreparowane owady. Dziś zagrają z nimi Michał Górczyński (klarnet), Dagna Sadkowska (skrzypce) i Arszyn (elektronika). Muzycy zabiorą także widzów na spacer po pejzażach dźwiękowych. Do tego dokument Treser żuków o Władysławie Starewiczu z wprowadzeniem reżysera Marka Skrobeckiego i krytyka Jerzego Armaty. Projekt stanowi pierwszą odsłonę PÓŁWYSPU NOWEJ MUZYKI.

PROGRAM

01 MAJA
18.00 Warsztaty artystyczne dla muzyków i amatorów
Spacer akustyczny po półwyspie wigierskim z muzykami Dagną Sadkowską, Michałem Górczyńskim i Arszynem.
20.00 Dokument filmowy o Władysławie Starewiczu
„Treser żuków” (reż. Marek Skrobecki, Linas Augutis, Donatas Ulvydas) oraz spotkanie z reżyserem filmu Markiem Skrobeckim i krytykiem Jerzym Armatą.

02 MAJA
11.00 – 16.00 Piknik w ogrodach wigierskich
Kiermasz wyrobów kulinarnych pogranicza polsko–litewskiego oraz specjały kuchni DPT – regionalizm w wydaniu klasycznym i nowatorskim, warsztaty tańców i muzyki tradycyjnej – Małgosia Makowska z uczniami,
kapele z Wisztyńca na Litwie: Vištytis, Versmė.
20.00 Współczesna muzyka improwizowana do animacji filmowych sprzed 100 lat
Pokaz filmów „Zemsta kinooperatora”, „Piękna Lukanida”, „Żaby chcą króla”, „Boże Narodzenie w lesie”, „Konik polny i mrówka” (reż. Władysław Starewicz) z muzyką na żywo autorstwa Dagny Sadkowskiej (skrzypce), Michała Górczyńskiego (klarnet) i Arszyna (elektronika). Bilety w cenie 10 zł do nabycia w recepcji DPT.

Półwysep nowej muzyki to cztery zdarzenia między majem i listopadem 2009. Ich celem jest prezentacja najciekawszych obecnie nurtów muzycznych i audiowizualnych w niecodziennym kontekście – z dala od miasta, na obszarze kulturowego pogranicza. Podkreślając wzajemne kontakty między Polską i Litwą oraz integrację sztuk projekt stwarza możliwość aktywnego udziału i bezpośredniego kontaktu z twórcami.
27.06-28.06: Obrazy Kwartludium (Zespół Kwartludium w muzycznych interpretacjach prac wizualnych m.in. Twożywa, Rafała Bujnowskiego, Poli Dwurnik)
28.09-04.10: Muzyczny tydzień polsko-litewski (Koncerty, warsztaty, dyskusje, filmy poświęcone nowej muzyce z Polski i Litwy m.in. Rytis Mažulis, Paweł Mykietyn, Arturas Bumšteinas, Anton Lukoszevieze, Chordos String Quartet)
13.11-14.11: MIMEO (Koncerty solowe oraz koncert orkiestry elektronicznej MIMEO, w której skład wchodzą m.in. Christian Fennesz, Peter Rehberg, Keith Rowe, Jérôme Noetinger, Thomas Lehn)

Partnerzy: Gmina Puńsk, Starostwo Wisztyniec

http://www.wigry.org/cykle.php?cid=46

ps. niestety o części poświęconej muzyce tradycyjnej nie mam żadnej wiedzy - zajmuje się nią ośrodek w wigrach.

zapraszam serdecznie
antoni b.





Artykuł jest z Dom Tanca
http://www.domtanca.art.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.domtanca.art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=399