Pieśni Adwentowe
Data: 13-12-2007 o godz. 20:06:11
Temat: Koncert


Zapraszamy na Koncert Adwentowy w dniu 15 grudnia 2007 w wykonaniu zespołu Monodia Polska o godz. 18.00 na "Scenie Lubelska 30/32" wykonany w ramach Festiwalu Inwazja Sztuki Niezależnej RE:WIZJE

Na koncert pt. „Śpiewy adwentowe” składają się niesłusznie zapomniane pieśni tego poprzedzającego Boże Narodzenie okresu liturgiczno – obrzędowego. Utwór pt. O Gospodzie uwielbiona (XVI w.) jest jednym z najstarszych, polskojęzycznych a przy tym dopuszczonych do tzw. liturgii trydenckiej. Większą część niniejszego koncertu stanowić będą jednak pieśni barokowe a capella, lub z towarzyszeniem liry korbowej. Zaskakująca jest łatwość z jaką muzycy tamtego czasu przechodzili od tematu religijnego, by przetworzyć go następnie w taneczną muzykę dworską. I pomyśleć, że jeszcze 50 lat temu na Mazowszu, rozlegał się o świcie dźwięk trombit, zwanych tu ligawami. Oczywiście w Adwencie.Monodia Polska jest zespołem śpiewaczym praktykującym muzykę staropolską. Jego specjalnością jest monodia barokowa, czyli jednogłosowy śpiew a capella lub z towarzyszeniem instrumentów z epoki (np. liry korbowej). Śpiewacy posługują się bowiem archaicznymi skalami muzycznymi, wcześniejszymi niż 8 dźwiękowa skala klawiaturowa. W repertuarze: pieśni rycerstwa, barokowe piety, śpiewane moralitety XVIII wieku, romantyczne pieśni dewocyjne, oraz nieskodyfikowane partytury będące wyrazem pobożności ludowej.„Jest to muzyka najpiękniejsza na świecie, a do tego nasza. Nie masz bowiem - drogi Czytelniku - nic piękniejszego nad śpiewający, polski gmin. Jednak określenie „muzyka ludowa” jest w tym wypadku mylące: dominują tu barokowe partytury dworskie i klasztorne, które gmin przejąwszy uznał za swoje. Pomiędzy nimi odnajdujemy motywy niekłamanie ludowe, szlachetnością linii i słodkim ciężarem nie ustępujące dworowi. O tej części polskiej kultury pragniemy Państwu śpiewając opowiedzieć”.

Koncert Adwentowy w dniu 15 grudnia o godz. 18.00 na "Scenie Lubelska 30/32" zostanie wykonany w ramach Festiwalu Inwazja Sztuki Niezależnej RE:WIZJE (www.rewizjewarszawa.pl). Zapraszamy!

WSTĘP WOLNY!!! OBOWIĄZUJĄ KARNETY DOSTĘPNE WYJĄTKOWO pod adresem: rewizjewarszawa.pl

Koncert zorganizowany dzięki pomocy finansowej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy

Dla chętnych do nabycia cegiełki wspierające działalność Sceny Lubelska 30/32.

Kontakt: monodia.polska@wp.pl

0 667 345 022; 0 608 43 85 85

Artykuł jest z Dom Tanca
http://www.domtanca.art.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.domtanca.art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=319