CZARNY CZWARTEK W POZNANIU
Data: 13-11-2007 o godz. 07:17:41
Temat: Impreza


Wydawnictwo Czarne oraz Jacek Hałas zaprasza:
Sprzedana Muzyka w Poznańskim Domu Tańca!!!
15 listopada 2007, g.19.00, OBORA, ul. Fredry 12, Poznań


· Spotkanie autorskie z Andrzejem Bieńkowskim oraz promocja książki „Sprzedana Muzyka” - spotkanie poprowadzi Jacek Hałas
· Prezentacja unikalnych filmów o wiejskich muzykantach
· Muzyka i tańce wielkopolskie na żywo: Tomasz Kiciński, Romek Jędraszak, Zofia Dragan
· Muzyka i tańce inne na żywo: oberki, polki, tańce korowodowe ludów Bretanii oraz Csango: Nomadzi Kultury (Hałasowie), Basia Wilińska, Michał Żak & Tomek Kowalczyk (po 22.00).

Andrzej Bieńkowski „Sprzedana muzyka”

Wydawnictwo Czarne
powstało w 1996 roku i jest prywatną, niezależną oficyną. Specjalizuje się we współczesnej prozie polskiej i środkowoeuropejskiej. Polscy twórcy Czarnego to m.in.: Natasza Goerke, Henryk Grynberg, Maciej Malicki, Agata Miklaszewska, Daniel Odija, Tomasz Piątek, Krzysztof Siwczyk, Paweł Smoleński, Andrzej Stasiuk, Dariusz Suska, Marcin Świetlicki, Krzysztof Varga i Janusz L. Wiśniewski.

Tomasz Kiciński
w znakomity sposób kontynuuje tradycje wielkopolskiego wiejskiego muzykowania m.in. kapeli Floriana i Piotra Ratajczaków i mistrza, który wykształcił wielu znakomitych muzykantów, nieżyjącego już - Edwarda Ignysia. Od najmłodszych lat występował na scenie, jako dziecko ze swoim mistrzem, później jako solista, albo ze swoją kapelą, w końcu jako mistrz dla najmłodszych muzykantów z Bukówca. Od ponad 10-ciu lat uczy tradycyjnego sposobu gry, repertuaru, naprawy i budowy dud w Szkolnym Zespole Regionalnym "Miglance", a od 2003 roku prowadzi Szkołę Dudziarską założoną, z inicjatywy Zofii Dragan, w bukówieckim Zespole Szkół. Obecnie szefuje też, uhonorowanej Nagrodą im. Oskara Kolberga w 2006 roku, kapeli dudziarskiej "Manugi"

Roman Jędraszak
jest spadkobiercą najlepszych polskich tradycji sztuki dudziarskiej. Szef „Kapeli Dudziarzy Wielkopolskich”, obchodzącej 60-lecie swojej nieprzerwanej działalności (rekord w skali kraju!). Kapela - pisze J. Jaskulski - to efekt konsekwentnego przekazu międzypokolenioweg paru muzykanckich rodów: Wawrzyniaków, Dukatów, Grocholskich, Wasielewskich i ich kolejnych pokoleń (Mendlewscy, Jędraszakowie). Podwaliny stworzone przez pierwsze pokolenie kapeli, które naukę gry na dudach i skrzypcach podwiązanych pobierali w okresie międzywojennym od mistrzów urodzonych jeszcze w XIX wieku, pozwoliły na zachowanie archetypu dudziarskiej tradycji i przekazanie jej swoim następcom niemal w niezmienionej postaci.(…) Poznańska kapela, w szczytowym okresie swego rozwoju (przełom lat 60. i 70. XX wieku) liczyła nawet kilkanaście osób. Jej największym walorem jest fakt, iż repertuar oraz umiejętność gry na dudach i skrzypcach podwiązanych od początku istnienia przebiega w sposób tradycyjny, czyli metodą przekazu mistrz-uczeń, bez użycia zapisu nutowego!”

Dom Tańca. Poznań
Kontakt: jacek@halas.art.pl / 601 869 897
Nomadzi Kultury

bilety: 10zł
Artykuł jest z Dom Tanca
http://www.domtanca.art.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.domtanca.art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=307