slajdy i opowieści z Podlasia
Data: 06-11-2006 o godz. 21:30:16
Temat: Etnografia


9 listopada 2006 (czwartek) zapraszamy do księgarni-kawiarni TARABUK, ul. Browarna 6 w Warszawie. O godz. 19.00 rozpocznie się tam pokaz slajdów i opowieści Marka Kuszneruka - "Życie jest muzyką" z Podlasia, a następnie pokaz Ewy Wolkanowskiej "Tam gdzie płonie święty ogień" z terenu Żmudzi i Litwy.

Patronat:
Polski Instytut Antropologii i Koło Naukowe Etno;
spotkanie z cyklu "PIAskownica. Swawole z antropologią".

* * *

1) "Życie jest muzyką"
W pokazie przedstawione zostanie środowisko muzyczne, które funkcjonowało we wsiach Podlasia Południowego jeszcze w latach 60 tych XX w. Powszechnie występowały w tych czasach kapele, które aktywnie uczestniczyły w życiu społecznym wsi. Mimo, że wchodzący w ich skład muzykanci byli amatorami i w znakomitej większości nie znali nut, wydarzenia muzyczne z ich udziałem w niezwykłym stopniu poruszały lokalną społeczność. Z relacji muzykantów i starszych mieszkańców wsi wynika, że opisywany kontekst był w swojej istocie bliższy temu co towarzyszy muzyce hip-hop, techno czy jazz, niż temu co prezentują współczesne zespoły pieśni i tańca.

2) "Tam gdzie płonie święty ogień. O współczesnym pogaństwie na Żmudzi".
Członkowie i sympatycy Wiary Bałtów (czasami używanej jako synonim pogaństwa) uważają, że pogaństwo na Litwie nigdy do końca nie zostało wyparte przez chrześcijaństwo. Rozmawiają ze starymi ludźmi, słuchają pieśni ludowych, analizują żródła historyczne, próbując dociec, jaką wiarę wyznawali ich przodkowie. Każdego roku w trzecia sobotę lipca spotykają się na wzgórzu Szatrija na swiecie bogini ognia Gabiji. Gospodarzem święta jest współczesny wieszcz pogański, który wraz z żoną założył gospodarstwo, dziś nazywane Dworem Żmudzkiego Króla Ringaudasa, gdzie od kilkunastu lat w kominku płonie święty ogień.

Artykuł jest z Dom Tanca
http://www.domtanca.art.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.domtanca.art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=238