Poznań
Data: 28-02-2005 o godz. 18:49:38
Temat: Koncert


"Czterdzieści opowieści" we czwartek 3 marca 2005 (g.20.00) w chacie Wielkopolskiej Zagrody (Fredry 12) w Poznaniu. Zaprasza Jacek Hałas, Dom Tańca. Poznań

CZTERDZIEŚCI OPOWIEŚCI
Od stuleci około czterdzieści dni przed świętem Wielkiej Nocy chrześcijanie wystrzegają się zbytku i zabaw i pogrążają w zadumie i duchowej medytacji. Pieśni dziadów, wędrownych lirników, rozważania o grzechu i wybawieniu, rozmowy duszy z ciałem o ulotnościach, Boga z diabłem o wiecznościach, historie o Świętych i potępionych, wreszcie wizje straszliwe Apokalipsy i Sądu nad wszelakimi naszymi uczynkami. Ale też hałaśliwe półpoście, drewniane młoty z hukiem wybijające połowę postu, głośny klekot kołatek, facecje rodem z obrazów Boscha. I Morena, Marzanna, śmierć, śmiertka, śmieciucha topiona od wieków w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, od tegoż zwyczaju zwaną Śmiertną Niedzielą.
Tradycje - przed wiekami zamknięte w najpiękniejsze melodie, zapisane w ludzkiej pamięci, w skryptach etnografów - wyśpiewa i opowie dla Państwa Jacek Hałas podczas najbliższego spotkania poznańskiego Domu Tańca.

Artykuł jest z Dom Tanca
http://www.domtanca.art.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.domtanca.art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=106