Warsztaty tańca: Warsztaty tańców tradycyjnych jesień 2022 Warsztaty
Wysłano dnia 08-10-2022 o godz. 15:32:46 przez ajdac   
Volver
Wreszcie są!
Warsztaty tańców tradycyjnych – jesień 2022
Zaczynamy 10 października 2022 r.
co tydzień w poniedziałki od 20.00 do 22.00
w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej – Jazdów 3/20

19 grudnia były ostatnie warsztaty w tym sezonie. Uczyliśmy się tańców opoczyńskich: oberków w dwóch odmianach, polek w dwóch, a może nawet w trzech odmianach i mazur-polki. Zagrali Zwykli ludzie

Warsztaty są dla każdego: dla zaawansowanych, nieświadomych, średniaków, niezdecydowanych, nieśmiałych i radosnych. Po prostu wystarczy przyjść.

Prowadzenie: Grzegorz Ajdacki

Zrzutka po 10 zł na koszty bieżące AMT

- 10 października były tańce kajockie: mazurki i polki. Zagrali Witek Wojciechowski i Antek Hasso-Agopsowicz melodie od Józefa Kędzierskiego i od braci Gaców (16).
- 17 października zaprosiliśmy na oberki i polki z południowo-zachodniego Mazowsza z okolic Skierniewic. Melodie od Stanisława Klejnasa zagrali Piotr Kaznowski (skrzypce), Antek Hasso-Agopsowicz (basy) i Kuba Cieśla (baraban) (22).
- 24 października uczyliśmy się tańców z okolic Kołbieli, Mińska Mazowieckiego i Otwocka: oberka, trojaka, zająca, drabana. Na harmonii pedałowej grał Piotr Dorosz, a na bębenku obręczowym bębniła Karolina Podrucka (34).
- 7 listopada przygrywał Mateusz Kowalski z Grzegorzem Domańskim i pojawił się jeszcze Kazik Nitkiewicz, a uczyliśmy się tańców miejskich: polek (krokiem z nogi i galopki), walczyków (na dwa sposoby), fokstrotów, tang i kujawiaka (34).
- 14 listopada była zupełna nowość: melodie rzeszowskie, głównie z okolic Przeworska, zagrała kapela Trampolka w składzie: Hanna Manista (skrzypce, śpiew), Konrad Grzyb (klarnet), Adam Basara (cymbały rzeszowskie), Marta Markowicz (altówka), Rafał Pytko (kontrabas). Uczyliśmy się różnych polek (w tym podstawowego kroku polki, sarny, polki przeworskiej, zmienianej i wściekłej), walczyka, sztajerka, oberka, krakowiaka i oczywiście trampolki zwanej też tramelką. Było ciasno, ale się pomieściliśmy (35)
- 21 listopada znów była premiera: melodie z regionu radomskiego zagrała po raz pierwszy na warsztatach kapela Radoska: Darek Makuch na akordeonie, na skrzypcach Jakub Szwachła, a na barabanie Beata Smolik. Naukę poświęciliśmy oberkom (26).
- 28 listopada po długiej niebytności ponownie zagościła kapela od Torunia, czyli Rafał Miśta z Witkiem Wojciechowskim. Uczyliśmy się głównie kujawskich kujawiaków, a także oberków i mazurków (27).
- 5 grudnia tańczyliśmy tańce z Roztocza: oberki, polki (w dwóch odmianach: drobną i równą, a o trzecią odmianę – uginaną – zahaczyliśmy) i fokstroty. Zagrała nam Warszawsko Lubelska Orkiestra Dęta w dwóch ośmioosobowych składach (28).
- 12 grudnia, po długiej przerwie, wróciliśmy do nauki sieradzkich owijoków. Ograł je w składzie archaicznym Łukasz Nizik (na skrzypcach) z Asią Sztucką (na basach) i z Ulą Smykowską (na bębenku). Pod koniec warsztatów dla odmiany muzykanci zagrali rawskie oberki, dzięki czemu można było zauważyć różnice w melodiach z obu regionów i zatańczyć po rawsku (31).
- 19 grudnia były warsztaty tańców opoczyńskich: oberków w dwóch odmianach, polek w dwóch, (a nawet w trzech odmianach) i mazur-polki. Zagrali Zwykli ludzie w składzie: Joanna Strelnik, Stanisław Strelnik i Witek Wojciechowski na skrzypcach, basach i barabanie (21).


 

 
Pokrewne linki
 · Więcej o Warsztaty
· Napisane przez ajdac


Najczęściej czytany artykuł o Warsztaty:
''Tkanina'' - zajęcia dla dzieci

  

Oceny artykułu
 
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


  

Opcje
 
 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych

  

Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna