Szanowni Państwo.
Są! Ruszają! 6 września 2021 r.
Realnie zaczynamy z warsztatami!
Buty wydobyć, odkurzyć, zapastować czas!
No i nadszedł ten czas, kiedy należy powiedzieć koniec.
29 listopada 2021 r. odbyły się ostatnie warsztaty.
W związku z nowymi wytycznymi, związanymi z sytuacją pandemiczną, realny sezon warsztatowy zostaje zakończony.
Serdeczne dziękuję wszystkim przygrywającym, prowadzącym, wspomagającym oraz uczestnikom. Te dwa poniedziałkowe wieczory, które opuszczamy, niech posłużą przygotowaniom świątecznym, ale zróbcie to koniecznie tanecznym krokiem. Abyście nie zapomnieli zatańczyć przy świątecznym żłóbku i na Nowy Rok.
Czekajcie na informacje o nowym sezonie warsztatowym na początku przyszłego roku. A czy będzie to sezon realny czy wirtualny, tego zupełnie nie wiadomo.
Do miłego zobaczenia!
Warsztaty prowadził Grzegorz Ajdacki.
Miejsce i czas: Ambasady Muzyki Tradycyjnej
ul. Jazdów 3/20.
godz. 20.00-22.00
Zrzutka na cele bieżące Stowarzyszenia po 10 zł.
------
- 6 września 2021 r.
I od razu była premiera. Tańce od Dobrzelina z pogranicza łęczycko-mazowieckiego, do których zagrała na skrzypcach Maria Stępień. Tańczyliśmy kujony, oberki i polki.
Było to nie tylko świetne rozpoczęcie sezonu, ale również przygotowanie do wydarzenia Dobrzeliniacy 48h! (21).
- 20 września 2021 r.
Tańczyliśmy do muzyki z Mazowsza Południowo-zachodniego. Oberki i polki po Stanisławie Klejnasie grał Piotr Kaznowski na skrzypcach z Joanną Strelnik na basach i Kubą Cieślą na barabanie (19).
- 27 września 2021 r.
Tego wieczoru były oberki, polki i polka-mazur z Nieznamierowic. Melodie, głównie po Józefie Zarasiu, zagrali Zwykli Ludzie: Joanna Strelnik (skrzypce), Stanisław Strelnik (bębenek) i Witek Wojciechowski (basy).
Jako że rodzina Józefa była taneczna, tańczyliśmy po Janie Zarasiu, Marianie Zarasiu i Krystynie Laskowskiej (z domu Zaraś) (22).
- 4 października 2021 r. tańczyliśmy kujawskie kujawiaki, składające się z chodzonego, kujawiaka tzw. właściwego i oberka, a ponadto polki. Melodie, przeważnie po Piotrze Trawińskim, zagrała Kapela od Torunia w składzie: Rafał Miśta (skrzypce) i Witek Wojciechowski (basy). Warsztaty poprowadziła Ola Wiecka z Rafałem (11).
- 11 października 2021 r. kontynuowaliśmy kujawskie kujawiaki. Doskonaliliśmy chodzonego i kujawiaka tzw. właściwego. Melodie, przeważnie po Piotrze Trawińskim, grali Rafał Miśta (skrzypce) i Witek Wojciechowski (basy), czyli Kapela od Torunia (17).
- 18 października 2021 r. uczyliśmy się tańców kosmopolitycznych, a zarazem tutejszych. Były warsiaskie polki, fokstroty, tanga i walczyki. Przygrywał nam Kuba Zimończyk (22).
- 25 października 2021 r. były jedne z najszybszych tańców wirowych w naszym kraju: kieleckie oberki i polki (starszej warstwy), a także mazur-polka. Zagrała nam Kasia Andrzejowska z Beatą Smolik i Joanną Strelnik (20).
- 8 listopada 2021 r. były tańce z okolic Knyszyna: walczyki, oberki, polki i fokstrot. Juliusz Kublik zagrał na harmonii pedałowej, a przybębnił Mateusz Dobrowolski. Melodie pochodzą od Stanisława Deca, Eugeniusza Głodzia i Wacława Motybla (21).
- 15 listopada 2021 r. doszło do premiery. Tym razem regionu, a nie muzykanta. Uczyliśmy się tańców z Pałuk: wiwata „w krzyż” i wiwata „kielisiu bracisiu”, pałuckiego kujawiaka, oberka, polki w dybkach oraz puszczanego czyli wilczka. Zagrał je Rafał Miśta (17).
- 22 listopada 2021 r. znowu była premiera – wyjątkowe zajęcia poświęcone tradycyjnym tańcom białoruskim poprowadzili Цімафей і Яўгенія Акудовічы. Zagrała Hajda Banda / Гайда Банда. Program objął naukę tańców: padyspan, jabloczko, polka babaczka, nareczeńka i łysy. Grzegorz Ajdacki tym razem wspierał wszystkich duchowo (25).
- 29 listopada 2021 r. były tańce z południowowschodnich okolic Warszawy, a ściśle z miejscowości położonych między Mińskiem Mazowieckim, Otwockiem i Kołbielą. Na rozgrzewkę, jako wstęp do oberka był kajduk, następnie oberek i trojak, później polka i jeszcze drabant (w kilku wersjach). Przygrali: Piotr Dorosz na harmonii pedałowej i Karolina Podrucka na bębenku (11).
Uwaga! Teoretycznie warsztaty odbywają się co tydzień do 13 grudnia, ale 13 września 2021 r. odbyły się warsztaty z innego cyklu: TANIEC DLA ROZTAŃCZONYCH ● NA ZACHÓD!
, a 1 listopada zapraszamy na cmentarze. A co się odbędzie, to się okaże.