Warsztaty tańca: „Kręci się” – cykl seminariów o tańcach Warsztaty
Wysłano dnia 06-06-2015 o godz. 18:48:27 przez ajdac   
Volver
Szanowni Państwo!
W związku z tym, że Ambasada Muzyki Tradycyjnej nareszcie otworzyła swoje podwoje, najwyższy czas, aby zaczęło się w niej kręcić. Zapraszamy na „Kręci się” – cykl cotygodniowych seminariów poświęconych tańcom, oczywiście głównie wirowym.
Spotkania prowadzi Grzegorz Ajdacki.

Domek fiński Jazdów 3/20 w Warszawie (przy pl. Na Rozdrożu)
wtorki 9, 16 i 23 czerwca, godz. 20.15-22.30
Jako że na drugim spotkaniu tematów było wiele, a dyskusja na tyle się przeciągnęła, że nie została nawet chwila na filmy, 23 czerwca poświęcamy przede wszystkim ilustracjom filmowym. Poruszymy kwestię sytuacji naturalnych i scenicznych w tańcu oraz postaramy się pokazać różnice w pojmowaniu zagadnień muzyczno-tanecznych w różnych częściach Polski. Skupimy się na WIWATACH WIELKOPOLSKICH, ale dla porównania będą też przykłady z Radomskiego i z okolic Rzeszowa.Na „Kręcisiach” poruszamy tematy, które trudno szczegółowo omawiać na warsztatach tanecznych, a mogą być bardzo pomocne dla zrozumienia kultury i tradycji tanecznej.
  • Na spotkaniu 9 czerwca Grzegorz Ajdacki opowiadał, jak doszło do tego, że zajmuje się tańcami tradycyjnymi, dlaczego się nimi zajmuje i czym one dla niego są. Następnie analizowaliśmy różne oberki, porównując parę filmowych przykładów tańca oraz tańczyliśmy, starając się wyczuć charakter muzyki i oddać go ruchem. Przygrywała Kapela Mateusza Kowalskiego.
  • 16 czerwca dyskutowaliśmy o tym, czym właściwie jest taniec tradycyjny. Były omawiane podstawowe zasady dotyczące tradycji tanecznych, zachowań podczas zabaw i kultury tańca. Na koniec tańczyliśmy stosując poznane zasady. Grała Kapela od Niechcenia.

Wstęp: 15 PLNGrzegorz Ajdacki
Z wykształcenia geograf, z zamiłowania tancerz, regionalista, krajoznawca i etnograf. Od wielu lat zajmuje się niekonwencjonalnym podejściem do przekazywania praktycznej wiedzy o kulturze. Propaguje tradycyjne tańce i zabawy regionalne wśród dzieci, młodzieży i dorosłych prowadząc w wielu miejscach zajęcia, imprezy i projekty taneczne. Jednocześnie pogłębia wiedzę podróżując po kraju i ucząc się od wiejskich tancerzy.
Pomysłodawca i realizator nowatorskiego pomysłu na przekaz tradycji muzyczno-tanecznych w Polsce pod nazwą „TTT Teatr Tańca Tradycyjnego” (m.in. spektakl „Odys”, 2011 r.). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania kultury. Prezes Stowarzyszenia „Dom Tańca”.Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Pokochaj Śródmieście!

Więcej o wydarzeniach w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej

 

 
Pokrewne linki
 · Więcej o Warsztaty
· Napisane przez ajdac


Najczęściej czytany artykuł o Warsztaty:
''Tkanina'' - zajęcia dla dzieci

  

Oceny artykułu
 
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


  

Opcje
 
 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych

  

Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna