Przemiany nad Wisłą: Tańców na dechach nad Wisłą ciąg dalszy Impreza
Wysłano dnia 04-08-2009 o godz. 19:44:21 przez ajdac   
Volver
Dom Tańca wspólnie z Fundacją Ja Wisła i Fundacją Czas Tradycji zaprasza na cotygodniowe imprezy taneczne w Porcie Czerniakowskim . Przez całe wakacje do 4 września można potańczyć „na dechach” nad Wisłą: w każdy piątek od godz. 18.00 do 22.00.
Poniżej podajemy harmonogram zabaw na sierpień:


7 sierpnia: PKS czyli Podróżniczy Kolektyw Skrzypcowy Stowarzyszenia „Tratwa” z mistrzem Janem Gacą
PKS tworzą młodzi ludzie z różnych miast zainteresowani praktycznym poznawaniem polskiej tradycyjnej muzyki skrzypcowej. Jedną z misji PKS-u jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy muzyka tradycyjna może być nadal praktykowana, a nie prezentowana. Pomysłem na to jest np. tworzenie sytuacji, w których nie ma ani widzów, ani sceny, tylko wszyscy stają się uczestnikami-współtwórcami. Niezwykłe znaczenie miało dla nich spotkanie z radomskim skrzypkiem Janem Gacą. A o panu Janie można by dużo opowiadać... Przyjdźcie, zobaczcie i potańczcie.

14 sierpnia: Kwartet Wiejski
tworzą rodziny Hałasów i Wasilewskich. Ich muzyczno-taneczne podróże w czasie i przestrzeni śladami ludowych grajków polskich, żydowskich, cygańskich – od wielkopolskich, mazowieckich i mazurskich wiosek na Bukowinę, w Karpaty, poprzez Rumunię i Węgry aż po Bałkany, Włochy, Francję – są dopełnieniem pejzażu europejskiej wsi. Pojawiające się w trakcie zabawy improwizacje – impresje muzyczne są pomostem pomiędzy współczesnym rozumieniem świata a dawnym pojmowaniem tradycji. Prowadzone przez Kwartet zabawy taneczne cechuje wysoka dynamika i duży przekaz energetyczny.

21 sierpnia: Kapela Praska
popularyzuje folklor Warszawy od 1988 r. Jest chyba jedną z najlepszych kapel po prawej stronie Wisły. Wykonuje głównie piosenki i ballady podwórkowe z Pragi oraz piosenki z okresu okupacji. Bliskie są jej też szlagiery z I poł. XX w. W repertuarze mają tanga, walczyki, fokstroty, sztajery i polki. Jest chyba także jedną z najpopularniejszych kapel wśród okolicznych mieszkańców. W tym roku zdobyła pierwsze miejsce na 31. Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel Folkloru Miejskiego.

28 sierpnia: Kapela Esztenás
powstała w 2002 r. w Miszkolcu na Węgrzech, ale członkowie zespołu już w 1993 r. stworzyli Dom Tańca działający do dziś. Na ich repertuar składa się głównie folklor grupy etnicznej Csángó z regionu Mołdawii i Gyimes (oba regiony leżą na terenie obecnej Rumunii). Grają przede wszystkim muzykę taneczną, ogrywają festyny uliczne, targi, imprezy historyczne, prowadzą teatr uliczny i dom tańca dla dzieci.

Prowadzenie: Grzegorz Ajdacki, Piotr Zgorzelski

Na wszystkie imprezy wstęp wolny
i na wszystkich jest część warsztatowa, w czasie której można nauczyć się kroków tanecznych.

Projekt jest realizowany w ramach Festiwalu Sztuki nad Wisłą Przemiany 2009 dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy. Przemiany to nowe wydarzeni artystyczne i społeczne wynikające ze strategii przygotowań Miasta do uzyskania prestiżowego tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016.
Za pomoc w organizacji przyjazdu grupy węgierskiej do Polski serdecznie dziękujemy Węgierskiemu Instytutowi Kultury w Warszawie.


 

 
Pokrewne linki
 · Więcej o Impreza
· Napisane przez ajdac


Najczęściej czytany artykuł o Impreza:
"Otwarte ogrody" w Milanówku

  

Oceny artykułu
 
Wynik głosowania: 5
Głosów: 1


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


  

Opcje
 
 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych

  

Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna