Powrót do najlepszych nadwiślańskich tradycji. Przez całe wakacje od 3 lipca do 4 września będzie można potańczyć „na dechach” nad Wisłą. W każdy piątek od godz. 18.00 do 22.00
Dom Tańca wspólnie z Fundacją Ja Wisła i Fundacją Czas Tradycji zaprasza na cotygodniowe imprezy taneczne w Porcie Czerniakowskim
Jeszcze do niedawna, bo 30 lat temu, taniec był dla Warszawiaków świetną formą czynnego wypoczynku na świeżym powietrzu. W stolicy i na jej przedmieściach były bardzo popularne zabawy taneczne „na dechach” – szczególnie nieopodal Wisły: na Saskiej Kępie, na Bielanach, na Buchniku, pod Skarpą Wiślaną. Obecnie jednak główny przejaw zainteresowania tańcem to oglądanie danceshow w telewizji (czyli „taniec na siedząco”). Tradycyjna kultura taneczno-muzyczna dla większości Polaków stała się w ciągu jednego pokolenia czymś obcym lub przynajmniej zapomnianym. W związku z tym wiele młodych osób do tej pory nie spotkało się z takim zjawiskiem jak zabawy na dechach, mimo że np. ich dziadkowie tworzyli niezapomnianą atmosferę takich wspólnych zabaw. Były one przede wszystkim formą międzypokoleniowej integracji lokalnej społeczności, naturalną formą przekazu tradycji, kultury.
Celem projektu „Tańce na dechach” jest przywrócenie tego interesującego zjawiska nadwiślańskim brzegom w nowszym, szerszym kontekście. Kontekst ten ma być bowiem bazą do porównań i szukania cech wspólnych dla kultury tanecznej w całej Europie, a nie tylko w tej jej części, która znajduje się w dorzeczu Wisły. Aby osiągnąć ten cel i aby przełamać stereotypy, pragniemy zaprosić – oprócz wykonawców i tancerzy z Warszawy i innych regionów Polski – również grupy z innych krajów, gdzie zabawy taneczne na otwartym powietrzu są jeszcze żywe. Mamy nadzieję, że stanie się to okazją do poszukiwań wspólnego dziedzictwa.
Projekt obejmuje cykl cotygodniowych imprez taneczno-muzycznych połączonych z warsztatami tańca. Będą do niego zaproszone kapele miejskie, najlepsze kapele wiejskie, młode zespoły grające muzykę tradycyjną zarówno wiejską jak i miejską oraz grupy zagraniczne. Całość jest tak pomyślana, aby każdy miał możliwość nauczenia się różnych tańców. Przed imprezami nastąpi więc część warsztatowa, w czasie której tancerze będą pokazywali ich podstawy. Spóźnialscy również podczas imprezy mogą liczyć na pomoc w stawianiu pierwszych kroków.
Nie mamy zamiaru wprowadzać żadnego limitu wiekowego dla uczestników warsztatów i imprez, wychodząc z założenia, że przekaz tradycji tanecznych najlepiej się odbywa w środowisku wiekowo mieszanym, czyli kilkupokoleniowym.
W najbliższy piątek 3 lipca zapraszamy na zabawę śródziemnomorską Frutti di mare. Kilka pięknych Włoszek z zespołu Trizzi Ri Donna z Sycylii wciągnie wszystkich w klimaty tańców włoskich, greckich, Cyganów bałkańskich i innych.
Projekt jest realizowany w ramach Festiwalu Sztuki nad Wisłą Przemiany 2009. Tu
można znaleźć cały program na lipiec. Jest bogaty, więc aby skrócić czas wyszukiwania „Tańców na dechach” podajemy harmonogram następnych zabaw:
10 lipca: Janusz Prusinowski Trio
17 lipca: Warszawska Kapela Zdzisława Patera z Chmielnej
24 lipca: Kapele dudziarskie Manugi, Muzaki i jeden Miglanc z Bukówca Górnego
31 lipca: Kapela Kapsell
Na wszystkie imprezy wstęp wolny