Inne imprezy: Wydawnictwo Czarne oraz Jacek Hałas zaprasza: Impreza
Wysłano dnia 16-11-2007 o godz. 21:38:58 przez admin   
Volver
napisał "Sprzedana Muzyka w Poznańskim Domu Tańca 15.11.07, g.19.00, OBORA, ul. Fredry 12, Poznań





• Spotkanie autorskie z Andrzejem Bieńkowskim oraz promocja książki „Sprzedana Muzyka” (Czarne, 2007)
• Prezentacja unikalnych filmów o wiejskich muzykantach
• Muzyka i tańce wielkopolskie na żywo: Tomasz Kiciński, Romek Jędraszak, Zofia Dragan
• Muzyka i tańce inne na żywo: oberki, polki, tańce korowodowe ludów Bretanii oraz Csango: Maciej Filipczuk & Glina , Nomadzi Kultury (Hałasowie), Basia Wilińska, Michał Żak & Tomek Kowalczyk (po 22.00),


Andrzej Bieńkowski „Sprzedana muzyka”
"Muzyka ludowa to zjawisko, które mniej więcej od połowy XX wieku stopniowo umiera - współczesnej wsi i jej młodszym mieszkańcom nie jest już potrzebna. Wiejski świat ciszy i naturalnych dźwięków, już dawno ustąpił dźwiękom radia, telewizji. Muzyka z płyt, albo grana na elektrycznych instrumentach zastąpiła wiejskich muzykantów z ich skrzypcami, basami, bębnem czy harmonią. Muzykanci, których odnalazł Andrzej Bieńkowski, to ludzie urodzeni w pierwszych trzech dekadach dwudziestego wieku - młodszych nie ma. Ci, którzy jeszcze żyją, są już starzy, a ich rzemiosło to zamknięty rozdział - jak mówi Bieńkowski: odchodzą bezpotomnie.`Sprzedana muzyka` jest zbiorem relacji z konkretnych spotkań, przytoczone są w niej rozmowy, zasłyszane opowieści, opisane sytuacje. Każda z tych relacji, spisana ręką malarza jest wyrazistym portretem, choć naszkicowanym jakby od niechcenia, kilkoma kreskami. Bieńkowski nie dodaje do nich narracji odautorskiej, za to dodaje zdjęcia - stare, pożółkłe, pochodzące z domowych archiwów jego wiejskich przyjaciół. Relacje i zdjęcia stanowią cudowną, barwną mozaikę, w której widać rękę mistrza.
/Jagna Knittel/

Andrzej Bieńkowski
malarz, fotograf i etnograf. Urodził się w 1946 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Malarstwa, potem Grafiki ASP w Warszawie. Dyplom otrzymał w 1971 roku. Obecnie jako profesor prowadzi pracownię malarstwa i rysunku na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie . Miał kilkadziesiąt wystaw malarstwa w Polsce, Danii, Szwecji, Włoszech, Japonii, Niemczech, Szwajcarii. Jego obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych i w kolekcjach prywatnych o Polsce i za granicą. W trakcie swoich wypraw na wieś zgromadził imponujące prywatne archiwum etnograficzne, zawierające tysiące nagrań audio, video oraz zdjęć z Polski i Ukrainy. Autor książek "Ostatni wiejscy muzykanci - ludzie, obyczaje, muzyka" (Prószyński i s-ka, 2001 r.) oraz :Sprzedana muzyka" (Czarne, 2007). Laureat nagrody im. Oskara Kolberga.

Wydawnictwo Czarne
powstało w 1996 roku i jest prywatną, niezależną oficyną. Specjalizuje się we współczesnej prozie polskiej i środkowoeuropejskiej. Polscy twórcy Czarnego to m.in.: Natasza Goerke, Henryk Grynberg, Maciej Malicki, Agata Miklaszewska, Daniel Odija, Tomasz Piątek, Krzysztof Siwczyk, Paweł Smoleński, Andrzej Stasiuk, Dariusz Suska, Marcin Świetlicki, Krzysztof Varga i Janusz L. Wiśniewski. (www.czarne.com.pl)

Tomasz Kiciński
w znakomity sposób kontynuuje tradycje wielkopolskiego wiejskiego muzykowania m.in. kapeli Floriana i Piotra Ratajczaków i mistrza, który wykształcił wielu znakomitych muzykantów, nieżyjącego już - Edwarda Ignysia. Od najmłodszych lat występował na scenie, jako dziecko ze swoim mistrzem, później jako solista, albo ze swoją kapelą, w końcu jako mistrz dla najmłodszych muzykantów z Bukówca. Od ponad 10-ciu lat uczy tradycyjnego sposobu gry, repertuaru, naprawy i budowy dud w Szkolnym Zespole Regionalnym "Miglance", a od 2003 roku prowadzi Szkołę Dudziarską założoną, z inicjatywy Zofii Dragan, w bukówieckim Zespole Szkół. Obecnie szefuje też, uhonorowanej Nagrodą im. Oskara Kolberga w 2006 roku, kapeli dudziarskiej "Manugi"

Roman Jędraszak
jest spadkobiercą najlepszych polskich tradycji sztuki dudziarskiej. Szef „Kapeli Dudziarzy Wielkopolskich”, obchodzącej 60-lecie swojej nieprzerwanej działalności (rekord w skali kraju!). Kapela - pisze J. Jaskulski - to efekt konsekwentnego przekazu międzypokolenioweg paru muzykanckich rodów: Wawrzyniaków, Dukatów, Grocholskich, Wasielewskich i ich kolejnych pokoleń (Mendlewscy, Jędraszakowie). Podwaliny stworzone przez pierwsze pokolenie kapeli, które naukę gry na dudach i skrzypcach podwiązanych pobierali w okresie międzywojennym od mistrzów urodzonych jeszcze w XIX wieku, pozwoliły na zachowanie archetypu dudziarskiej tradycji i przekazanie jej swoim następcom niemal w niezmienionej postaci.(…) Poznańska kapela, w szczytowym okresie swego rozwoju (przełom lat 60. i 70. XX wieku) liczyła nawet kilkanaście osób. Jej największym walorem jest fakt, iż repertuar oraz umiejętność gry na dudach i skrzypcach podwiązanych od początku istnienia przebiega w sposób tradycyjny, czyli metodą przekazu mistrz-uczeń, bez użycia zapisu nutowego!”


Dom Tańca. Poznań
Kontakt: jacek@halas.art.pl / 601 869 897

Sprzedana Muzyka - 15 listopad 2007, g.19.00
Sala OBORA, ul. Fredry 12, Poznań, bilety: 10zł
"

 

 
Pokrewne linki
 · Więcej o Impreza
· Napisane przez admin


Najczęściej czytany artykuł o Impreza:
"Otwarte ogrody" w Milanówku

  

Oceny artykułu
 
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


  

Opcje
 
 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych

  

Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna