Spotkania i dyskusje: ''Pie¶ni wędrowców'' Etnografia
Wysłano dnia 08-11-2006 o godz. 22:37:17 przez remek   
Volver
Zapraszamy 13 XI w poniedziałek o 19.00 do TARABUKA na wykład prof. Natalii Kononenko po¶więcony ukraińskim lirnikom i tureckim aszykom. W programie wieczoru również dyskusja, opowie¶ci, projekcja fotografii i ¶piewy z archiwum i na żywo.

wykład - rozmowa - ¶piew

z udziałem prof. Natalii Kononenko (Uniwersytet Alberta - Kanada) oraz Agnieszki Aysen Kaim, Barbary Wilińskiej, Agaty Harz, Remka Hanaja

Organizatorzy: Katedra Turkologii UW, Klub Wędrowca; wstęp wolny

W każdej kulturze istniała lub istnieje do dzi¶ "instytucja" wędrownego ¶piewaka i muzyk±, często także poety. W ¶redniowecznej Europie Zachodniej byli to trubadurzy, w Afryce grioci, w Turcji aszykowie, a w Europie ¦rodkowo-Wschodniej lirnicy czyli ¶piewacy, którzy akompaniowali sobie na lirze korbowej (na Ukrainie także na kobzie i bandurze). Byli to ludzie wolni, dlatego walczyły z nimi wszelkie systemy totalitarne. ¦piewali o najważniejszych sprawach: miło¶ci, ¶mierci, Bogu. Wieczór w Tarabuku będzie opowie¶ci± o nich i wsłuchaniem się w ich głos, czy przypadkiem nie ¶piewali też o nas?

Natalia Kononenko jest slawistk± i etnografem. Obecnie kieruje Katedr± Etnografii Ukraińskiej na kanadyjskim uniwersytecie w Albercie. Prowadziła badania nad fenomenem ukraińskich wędrownych kobzarzy i lirników, których owocem jest pionierska ksi±żka "Ukrainian Minstrels; And the Blind Shall Sing" (M.E. Sharp 1998), w czasie swoich studiów w Harvardzie zajmowała się również tradycj± wędrownych ¶piewaków tureckich, zwanych aszykami, którym po¶więciła rozprawę doktorsk± opublikowan± pt "The Turkish Minstrel Tale Tradition" (Garland, 1990). Wydała również "Magic Egg and Other Tales from Ukraine" (Englewood Co 1997). Jest członkiem wielu organizacji i towarzystw naukowych, m.in. American Folklore Society, American Association for Ukrainian Studies (prezes, 1992-95), członkiem Ukraińskiego Towarzystwa Naukowego im. T. Szewczenki.

Agnieszka Aysen Kaim - doktor w Katedrze Turkologii UW, zajmuje się tureck± literatur± ustn±, jako opowiadaczka zwi±zana jest z Grup± Studnia O

Barbara Wilińska - ¶piewaczka i lirniczka, zajmuje się wiejsk± muzyk± tradycyjn± i muzyk± dawn± jako solistka (gra na lirze korbowej) oraz w Grupie ¦piewaczej Od Poznania oraz w zespole Charivari

Agata Harz (¶piew) i Remek Hanaj (lira korbowa) - dokumentatorzy i wykonawcy muzyki tradycyjnej z Mazowsza i Lubelszczyzny, zwi±zani m.in. ze Stowarzyszeniem Dom Tańca oraz grup± Wędrowiec.

UWAGA!!! Zapraszamy również na wykład prof. Natalii Kononenko pt. "Lira and Bandura: How they came to be Minstrel Instruments" we wtorek 14 XI o 14.30 w Instytucie Muzykologii UW (ul. Krakowskie Przedmie¶cie, brama od ko¶cioła sióstr wizytek, sala seminaryjna)


 

 
Pokrewne linki
 · Więcej o Etnografia
· Napisane przez remek


Najczę¶ciej czytany artykuł o Etnografia:
Przedstawienie kolędnicze ''Herody''

  

Oceny artykułu
 
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Po¶więć chwilę i oceń ten artykuł:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


  

Opcje
 
 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artykuł do znajomych  Wy¶lij ten artykuł do znajomych

  

Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna