Pa³uki


Zespó³ Regionalny Pa³uki powsta³ w 1956r.przez 50 lat istnienia kultywuje kulturê regionu którego nazwê nosi.

Zespó³ prezentuje „klasyczny” ju¿ „stary repertuar” melodii, pie¶ni i tañca pa³uckich i nie wprowadza do nich stylizacji. Wystêpowa³ m.in.na Festiwalu Kapel, ¦piewaków, Instrumentalistów Ludowych w Kazimierzu, na Konkursie Tañca Tradycyjnego w Rzeszowie, na Miêdzynarodowych Spotkaniach Kapel w Toruniu i Miêdzywojewódzkich Przegl±dach Zespo³ów Folklorystycznych w Bydgoszczy. W 2006 roku zosta³ laureatem Nagrody Kolberga. Kierowniczk± zespo³u jest od 1993r. Renata Gaj – Kowalska.


Niezwyk³y jest charakter Zespo³u – grupy „autentycznej”, w prostej linii wywodz±cej siê z dawnego, tradycyjnego folkloru Pa³uk. W sk³ad zespo³u pierwotnie wchodzili starzy muzycy, a potem grupa osób ¶piewaj±cych i tancerze. Zespól jest trzypokoleniowy. W czasie pó³wiecza przewinê³y siê ca³e, liczne rodziny - jak dorasta³y dzieci, do³±cza³y do rodziców do sióstr lub braci. Za babciami czy dziadkami te¿ przychodzi³y wnuki. Do tej pory w zespole s± osoby, które bêd±c dzieæmi tañczy³y jeszcze pod okiem p. Klary Prillowej.




Klara Prillowa(1907- 1991) poszukiwa³a ¶ladów dawnej kultury regionu Pa³uk, zbiera³a zachowane przedmioty codziennego u¿ytku, elementy strojów ludowych. Znana jest opowie¶æ o tym, ¿e zdarza³o siê jej odrysowaæ wzory czepców siedz±c nad trumn± kobiety, która tradycyjnie mia³a byæ w nim pochowana. Zbiory te w roku 1962 zosta³y przekazano Pa³uckiej Izbie Muzealnej wKcyni, zgromadzi³a ich ok. 1000 eksponatów.

W dwóch ma³ych pokoikach przy ul. Ogrodowej gromadzili siê pa³uczanie, aby wspólnie ¶piewaæ, graæ i tañczyæ „jak to drzewiej bywa³o”. Rozprawiano o tradycyjnych obrzêdach weselnych, podkozio³ku, darciu pierza.

¬ród³o: http://www.kcynia.pl






[ Wróæ ]

Kapele

Prawa autorskie © przez Dom Tanca - (3936 ods³on)

Encyclopedia ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona g³ówna