Pałuki


Zespół Regionalny Pałuki powstał w 1956r.przez 50 lat istnienia kultywuje kulturę regionu którego nazwę nosi.

Zespół prezentuje „klasyczny” już „stary repertuar” melodii, pie¶ni i tańca pałuckich i nie wprowadza do nich stylizacji. Występował m.in.na Festiwalu Kapel, ¦piewaków, Instrumentalistów Ludowych w Kazimierzu, na Konkursie Tańca Tradycyjnego w Rzeszowie, na Międzynarodowych Spotkaniach Kapel w Toruniu i Międzywojewódzkich Przegl±dach Zespołów Folklorystycznych w Bydgoszczy. W 2006 roku został laureatem Nagrody Kolberga. Kierowniczk± zespołu jest od 1993r. Renata Gaj – Kowalska.


Niezwykły jest charakter Zespołu – grupy „autentycznej”, w prostej linii wywodz±cej się z dawnego, tradycyjnego folkloru Pałuk. W skład zespołu pierwotnie wchodzili starzy muzycy, a potem grupa osób ¶piewaj±cych i tancerze. Zespól jest trzypokoleniowy. W czasie półwiecza przewinęły się całe, liczne rodziny - jak dorastały dzieci, doł±czały do rodziców do sióstr lub braci. Za babciami czy dziadkami też przychodziły wnuki. Do tej pory w zespole s± osoby, które będ±c dziećmi tańczyły jeszcze pod okiem p. Klary Prillowej.
Klara Prillowa(1907- 1991) poszukiwała ¶ladów dawnej kultury regionu Pałuk, zbierała zachowane przedmioty codziennego użytku, elementy strojów ludowych. Znana jest opowie¶ć o tym, że zdarzało się jej odrysować wzory czepców siedz±c nad trumn± kobiety, która tradycyjnie miała być w nim pochowana. Zbiory te w roku 1962 zostały przekazano Pałuckiej Izbie Muzealnej wKcyni, zgromadziła ich ok. 1000 eksponatów.

W dwóch małych pokoikach przy ul. Ogrodowej gromadzili się pałuczanie, aby wspólnie ¶piewać, grać i tańczyć „jak to drzewiej bywało”. Rozprawiano o tradycyjnych obrzędach weselnych, podkoziołku, darciu pierza.

¬ródło: http://www.kcynia.pl


[ Wróć ]

Kapele

Prawa autorskie © przez Dom Tanca - (3715 odsłon)

Encyclopedia ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna