Gaca, Jan


Jan Gaca – (ur. 1933, zm. 2013) skrzypek z Przystałowic Małych.

Jeden z najaktywniejszych dzisiaj skrzypków, nadal grywa na weselach, oczepinach, cały czas poszerza swój duży repertuar oberków. Pochodzi z muzykalnej rodziny, matka była ¶wietn± ¶piewaczk± weseln±, wujowie także muzykowali. w latach 50tych grał na bębenku w kapeli rodzinnej Gaców z Piotrem (skrzypce) i Władysławem (harmonia). Od 16 roku życia gra na skrzypcach a uczył się m.in. od starszego brata Piotra. Obecnie gra z bratem stryjecznym - Stefanem Gac± z Przystałowic Małych (bębenek). Współpracuje z zespołem „Zakukała kukułeczka” z Gałek, przygrywaj±c podczas prezentacji zwyczajów, obrzędów oraz programów tanecznych.
Jest laureatem wielu nagród m.in. na Festiwalu w Kazimierzu, w Przysusze, Maciejowicach, występował w wielu miejscach w Polsce na weselach, koncertach, pograjkach.

Ma wierne grono uczniów – skrzypków, bębnistów, wywodz±cych się ze ¶rodowisk miejskich, głównie skupionych wokół Podróżniczego Kolektywu Skrzypcowego z Olsztyna, m.in. Macieja Żurka, Ewę Grochowsk±, z wrocławskiej Centrali Muzyki Tradycyjnej, z warszawskiego Domu Tańca.


[ Wróć ]

Sylwetki

Prawa autorskie © przez Dom Tanca - (4153 odsłon)

Encyclopedia ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna