Kapela Kołazińskich


Wiesława GromadzkaWiesława Gromadzka wraz ojcem Stefanem Kołazińskim występuj± od lat 60 XX w. Kapela Kołazińskich w składzie z młodziutk± wówczas harmonistk± wyst±piła na Festiwalu w Kazimierzu w 1972 roku; grał na barabanie Jerzy Socha. Gdy Pani Wiesława założyła rodzinę, przerwała granie. Pod koniec lat 90 kapela znowu zaczęła pojawiać się na weselach, uroczysto¶ciach rodzinnych oraz na estradzie. Wiesława Gromadzka jest dzi¶ jedyn± muzykantk± graj±c± na harmonii pedałowej w regionie radomskim. Jej ojciec posiada natomiast bardzo ciekawy i starodawny repertuar mazurkowy z okolic Zdunkowa.
Kapela Kołazińskich na Festiwalu w Kazimierzu 1972 r.

Przez Dom Tańca Kapela Kołazińskich zapraszana była wielokrotnie. W 2000 roku muzykanci grali na Elektoralnej w WOKU, występowali też na wszystkich trzech Taborach Domu Tańca w Chlewiskach w latach 2002 - 2004.
Na płycie Tabor 2002 pomieszczone s± trzy nagrania tejże kapeli.


Kapela Kołazińskich jest laureatem Nagrody Kolberga w roku 2003, przyznawanej za zasługi dla kultury ludowej.


Kilkoro dziewcz±t z Domu Tańca rozpoczynaj±c próby gry na harmonii pedałowej czerpało inspirację lub repertuar od pani Gromadzkiej, a fokstrot "Córuniu moja, szatańska moc..." z płyty Tabor 2002 stał się szlagierem na domotańcowych potańcówkach.[ Wróć ]

Kapele

Prawa autorskie © przez Dom Tanca - (4116 odsłon)

Encyclopedia ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna