Ma³y Dom Tañca
Spotkania dla dzieci



Serdecznie zapraszamy Wasze dzieci na cykl spotkañ
z tradycyjn± kultur± muzyczno - taneczn±.
„Ma³y Dom Tañca”spotyka siê w co drug± sobotê w godzinach 11-13,
w pomieszczeniach klubu Ch³odna 25.
Zajêcia przeznaczone s± dla dzieci 5 – 9 lat.


Dzieci maj± z nami okazjê nauczyæ siê gier, zabaw, tañców i piosenek ludowych oraz zapoznaæ siê bli¿ej z tradycyjnymi instrumentami (dotkn±æ, spróbowaæ gry na bêbenku, barabanie, basach, cymba³ach, harmonii trzyrzêdowej, skrzypcach, lirze korbowej).
Na spotkaniach poznaj± tak¿e tradycyjn± sztukê i rzemios³o: ceramika, tkactwo, wikliniarstwo, robienie prostych instrumentów i in.

Zajêcia prowadz±:
Agata Adamkiewicz,
Agata Harz,
Katarzyna de Latour,
Emilia Oko³otowicz,
Katarzyna Szurman,
Katarzyna Tucholska,
Katarzyna ¯ytomirska,
Remigiusz Mazur-Hanaj
oraz studenci wydzia³u Animacji Kultury UW.

Informacje o kolejnych spotkaniach w Newsach Ma³y dom tañca

Op³ata:

  • cykl 8 spotkañ – 120 z³ za 1 dziecko (15 z³/os. za 1 zajêcia; w przypadku rodzeñstwa – 12 z³/os.)
  • jednorazowy udzia³ w zajêciach – 20 z³

Proponujemy Pañstwu zapisanie dziecka na ca³y cykl 8 spotkañ. Dziêki temu:
  • dzieci poznaj± siê nawzajem i bêd± siê czu³y bezpieczniej ze sob± nawzajem
  • naucz± siê tañców, zabaw i piosenek ludowych
  • wynios± do¶wiadczenia, wra¿enia i wiedzê o kulturze tradycyjnej, która zostanie w nich na d³u¿ej.

Zg³oszenia i pytania kierowaæ mo¿na na adres Agaty Adamkiewicz-Krawczyk



Poniewa¿ nie zgadzamy siê na to, ¿eby taniec i muzyka tradycyjna umar³y wraz z ostatnimi ¿yj±cymi jeszcze muzykami ze wsi, przekazujemy dzieciom wiedzê o muzyce, instrumentach, pie¶niach, tañcach ludowych. Przede wszystkim jednak chcemy, by dzieci zetknê³y siê same z ¿yw± tradycj± muzyczn± i taneczn± wsi polskiej: raz ¿ywio³ow±, wrêcz dzik±, namiêtn±, innym razem rzewn± i refleksyjn±, ale zawsze piêkn± i oryginaln±.

Spotkania Ma³ego Domu Tañca to wyj±tkowa dzi¶ szansa:

  • zabawy przy ¿ywej muzyce, granej przez kapele na instrumentach powszechnych jeszcze do lat 40. XX wieku, a obecnie zanikaj±cych, takich, jak: harmonia 3-rzêdowa, harmonia peda³owa, cymba³y, dudy, mazanki, lira korbowa, basy, baraban, fidel oraz skrzypce i akordeon
  • nauki tañców i zabaw ludowych (oberka, walczyka, polki, chodzonego, klapoka i innych.)
  • nauki pie¶ni ludowych i zdobycia wiedzy o ¶wiecie i obyczajach, z którymi s± one zwi±zane (np. pie¶ñ weselna, pogrzebowa, sieroca, wio¶nianka itp.)
  • poznania instrumentów (popularnych w Polsce przed stu laty), które obecnie mo¿na ogl±daæ jedynie w muzeum lub na rycinach; naucz± siê rozpoznawaæ ich brzmienie.

Realizatorzy programu od 10 lat ucz± siê gry na instrumentach ludowych od wiejskich muzykantów (spo¶ród których wielu ju¿ nie ¿yje). Bezpo¶rednio od tych mistrzów przejêli sposób gry, ¶piewu, tañca.

Nasze zajêcia odpowiadaj± za³o¿eniom programu przedszkolnego i szkolnego.
U najm³odszych kszta³c± umiejêtno¶ci zgodnego wspó³dzia³ania w zespole, s³u¿± rozwojowi psychofizycznemu dziecka, wyrabiaj±c koordynacjê ruchu, s³uch i poczucie rytmu, rozwijaj± jego wra¿liwo¶æ, budz± zainteresowania tradycj± i folklorem.
Starszym za¶ pomog± dostrzec zwi±zki miêdzy kultur± ludow± a literatur±, muzyk±. Tak np.: przy akompaniamencie liry korbowej zaprezentujemy wielozwrotkow± pie¶ñ dziadowsk±, która bêdzie ¿ywym przyk³adem narracji w ¶piewie (w pó¼niejszej edukacji dzieci spotkaj± siê z ni± np. w poematach Homera i w ¶redniowiecznych legendach o ¶wiêtych). Bêdziemy te¿ ¶piewaæ ludowe ballady, z których czerpali polscy romantycy. Bêdziemy graæ oberki, których motywy muzyczne mo¿na odnale¼æ w "Mazurkach" F. Chopina, itd.

Cz³onkowie Stowarzyszenia Dom tañca prowadz± zajêcia z dzieæmi i m³odzie¿± ju¿ od siedmiu lat, organizuj±c zabawy tanecznych z towarzyszeniem muzykantów ze wsi, m.in.: dla Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (cykl spotkañ dla dzieci pt. "Poezja tañcuj±ca" w Domu Literatury w Warszawie). W 1996 r. rozpoczêli¶my opracowywanie i realizacjê programu regularnych zajêæ edukacyjnych, opartych na materiale zaczerpniêtym z polskiego folkloru muzycznego i tanecznego.
Program ten - "Janko Muzykant. Edukacja przez tradycjê" by³ do 2000 r. realizowany w klasach III -VII szko³y podst. im. R. Steinera w Warszawie. Oprócz zajêæ lekcyjnych organizowali¶my dla szkó³ podstawowych i gimnazjum "Zielone szko³y" z warsztatami polskich ludowych tañców, pie¶ni i rêkodzie³a. W latach 1998 - 2000 realizowali¶my autorski program "Kszta³towanie wra¿liwo¶ci twórczej dziecka w oparciu o tradycyjne warto¶ci i estetykê", wspó³pracuj±c z Towarzystwem Zapobiegania Patologiom Spo³ecznym "Ku¼nia", Powi¶lañsk± Fundacj± Spo³eczn±, Stowarzyszeniem ASLAN. W roku szkolnym 2000-01 we wspó³pracy z Filharmoni± Narodow± nasze Stowarzyszenie zrealizowa³o 250 audycji edukacyjnych dla szkó³ siedmiu województw.

Wspó³pracujemy tak¿e z O¶rodkiem Terapeutycznym dla M³odzie¿y i Osób Doros³ych z Autyzmem przy ul. Bia³ostockiej, prowadzimy zajêcia w przedszkolach. W lutym 2003 stowarzyszenie prowadzi³o szkolenie przygotowuj±ce nauczycieli szkó³ muzycznych II stopnia do realizacji przedmiotu "Polski folklor muzyczny".









Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona g³ówna