III Tabor DT
Chlewiska 1- 7 sierpnia 2004




w zabytkowej hucie ¿elaza z XIX wieku
wie¶ Chlewiska ko³o Szyd³owca

LATO 2004 

1 – 7 sierpnia

tradycyjna muzyka, tañce i ¶piew z Polski Nizinnej
wiejskie kapele i tancerze  
zespo³y zagraniczne (Francja, Wêgry)

„II Jarmark Tradycyjnych Instrumentów Muzycznych”
w Zabytkowej Hucie ¯elaza w Chlewiskach w dniu 1 sierpnia (niedziela) 


Patronat honorowy i medialny
Wspó³praca
Sponsorzy


Portal Etnologii UW

Urz±d Gminy w Chlewiskach
GOK w Chlewiskach
Muzeum Techniki
w Warszawie

Narodowe Centrum Kultury

Ambasada Republiki Wêgier



Starostwo Powiatowe w Szyd³owcu
Manor House


dt-info@wp.pl 

Dlaczego powsta³ Tabor?

Nasze dziesiêcioletnie do¶wiadczenia jako Stowarzyszenia (zw³aszcza muzyczno – taneczne) wskazuj± wyra¼nie na ci±g³y niedostatek programów edukacyjno-kulturalnych, w których nacisk po³o¿ony by³by na bezpo¶redni kontakt z ¿yw± jeszcze kultur± tradycyjn± i jej zabytkami. Tylko przez osobisty kontakt, spotkanie z muzykiem, ¶piewakiem, tancerzem, rzemie¶lnikiem mo¿liwe jest w³a¶ciwe i g³êbsze poznanie tego czym by³a i jest kultura tradycyjna. Aby j± zrozumieæ, trzeba jej do¶wiadczyæ bezpo¶rednio u ¼ród³a, a nie, jak to czêsto bywa, "na odleg³o¶æ", za po¶rednictwem rozmaitych stylizacji. Taki kontakt sprzyja rozwijaniu postawy otwarto¶ci, inspiruje, sk³ania do twórczego wysi³ku. Wielu ludzi bardzo czêsto nie docenia w³asnego dziedzictwa - zw³aszcza wiejskiego, wyrastaj±c w jego nieznajomo¶ci. Prze¿ywaj± obecnie co¶, co mo¿na nazwaæ szokiem kulturowym, zach³y¶niêciem kultur± masow±, przy ignorancji i nieznajomo¶ci tradycji rodzimej. Czerpiemy z do¶wiadczeñ wêgierskiego ruchu táncház oraz podobnych inicjatyw we Francji, Skandynawii czy Irlandii, gdzie domy tañca to codzienno¶æ. Chcemy pokazaæ ¶wiat, który nas zachwyci³, a zarazem pragniemy zaprosiæ was do tego, by¶cie mogli sami osobi¶cie go „zasmakowaæ”. Ufamy, ¿e dodatkowo pomog± w tym nasi go¶cie i przyjaciele, muzycy i tancerze z innych krajów goszcz±cy na naszym Taborze, którzy na w³asnym podwórku prowadz± dzia³alno¶æ podobn± do naszej.

Z regionem radomskim i opoczyñskim mamy kontakt od 1994 r., prowadz±c badania etnograficzne i dokumentacjê na wsiach (pod kierunkiem prof. A. Bieñkowskiego), zapraszaj±c artystów wiejskich do W-wy; co wa¿ne, ³±czy nas z nimi przyja¼ñ i wieloletnia znajomo¶æ . Jest to okolica o bogatej, oryginalnej i dobrze zachowanej, wci±¿ gdzieniegdzie ¿ywej, kulturze etnomuzycznej. Nazywana czasem zag³êbiem oberkowym., wzbogacona dodatkowo wyj±tkowo ciekawymi ¶ladami wspó³istnienia ludowej muzyki polskiej i ¿ydowskiej. St±d pochodzi wiêkszo¶æ najwybitniejszych na nizinach polskich muzykantów. Tu ¶piewa siê wci±¿ pie¶ni religijne o ¶redniowiecznej proweniencji (pierwszy znany z imienia kompozytor pie¶ni ko¶cielnych b³. £adys³aw pochodzi³ z Gielniowa k/Przysuchy).

Wiêcej o muzyce Ma³opolski Pó³nocnej znajdziesz w artykule Ewy Dahlig

Co ciekawego znajdziecie w Chlewiskach i najbli¿szych okolicach.

Na terenie Chlewisk oraz w jego pobli¿u znajduje siê szereg du¿ej klasy obiektów zabytkowych m.in. zabytkowa huta z XIX wieku, pa³ac obronny Odrow±¿ów z XIII wieku (przebudowany w okresie pó¼nego renesansu i klasycyzmu), XII-wieczny ko¶ció³ parafialny (pierwotnie romañski, pó¼niej przebudowany). Oczywi¶cie to tak¿e wspania³y teren do pieszych i rowerowych wycieczek, po okolicznych lasach i polach, gdy¿ miejscowo¶æ ta znajduje siê u podnó¿a Gór ¦wiêtokrzyskich. Region dysponuje dobr± infrastruktur± muzealn±. W Szyd³owcu w zamku na wyspie z XV wieku (rezydencja Szyd³owieckich i Radziwi³³ów) znajduje siê jedyne w Europie Muzeum Instrumentów Ludowych. Ponadto w mie¶cie zobaczyæ mo¿na pó¼no renesansowy rynek z ratuszem miejskim oraz pó¼no gotycki ko¶ció³ ¶w. Zygmunta. Natomiast w Przysusze w dworku z pocz±tku XIX wieku, w którym urodzi³ siê Oskar Kolberg, jeden z naszych najwiêkszych polskich etnografów, mie¶ci siê Muzeum jego imienia. Z kolei w Radomiu warto odwiedziæ skansen - Muzeum Wsi Radomskiej.

Wiêcej o miejscach godnych odwiedzenia w Chlewiskach w artykule:Poezja stuletnich rur









Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona g³ówna