Bursy i Butryny ● 08.12.2023
Rotunku!



Rozmówki WM
Akordeonista Zygmunt Ostrowski z Przytyka gra na przyjêciu urodzinowym w Budnie (zachodniopomorskie), 1980.
¬ród³o: Archiwum Muzyki Wiejskiej fundacji Muzyka Odnaleziona. Grafika: Katarzyna Rosik


Tym razem w ramach cyklu ROTUNKU! pojawi± siê dwa znamienite rody muzykanckie na "B", gwarantuj±ce potañcówkê klasy "A"!



Kapela Bursów
Jacek Bursa urodzi³ siê w 1965 r. w Drzewicy. Na akordeonie zacz±³ graæ w wieku dziewiêciu lat. Potem gra³ na harmonii polskiej, a od 1996 r. na harmonii peda³owej.
W latach 1988-2000 gra³ z Tadeuszem Maciejewskim, skrzypkiem, który by³ równie¿ jego nauczycielem, oraz z bêbnist± Stanis³awem Koberem (obaj z Chronówka).
Dzi¶ gra w sk³adzie rodzinnym - z synami - g³ównie tradycyjne melodie taneczne z Radomszczyzny. Szczególne miejsce w ich repertuarze zajmuj± ci±g³e mazurki. Kapela by³a wielokrotnie nagradzana na najwa¿niejszych festiwalach i przegl±dach. W Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej wyst±pi±:
Jacek Bursa – akordeon,
Bart³omiej Bursa – skrzypce,
Cezary Bursa – bêbenek.

Kapela Butrynów
Rodzinna kapela kontynuuj±ca muzyczne tradycje Roztocza. Gra do tañca i pos³uchu na sukach, skrzypcach, oktawkach, basach i bêbnie. Zbigniew Butryn w latach 90. XX w. podj±³ siê rekonstrukcji suki bi³gorajskiej (kocudzkiej) oraz odtworzenia sposobu gry na niej. Poprzez dzia³ania edukacyjne i upowszechniaj±ce, kapela od lat podejmuje próby o¿ywienia i wprowadzenia na nowo suki do praktyki muzycznej.
Oprócz ludowych ballad, ko³ysanek, pie¶ni sierocych czy dziadowskich, które cz³onkowie kapeli wielokrotnie prezentowali wspólnie z Janin± Chmiel, Stanis³awem Fija³kowskim i ¶piewaczkami z Kocudzy, repertuar zespo³u stanowi± tak¿e “ordynackie nuty” czyli podró¿niaki, siarczyste oberki, krowiarze i skoczne polki, zas³yszane od wiejskich muzykantów z okolic Janowa Lubelskiego, Goraja i Turobina.
Sk³ad zespo³u:
Zbigniew Butryn – suka, oktawki, basetla,
Krzysztof Butryn – suka, skrzypce,
Marta Graban-Butryn – ¶piew, bêbenek obrêczowy,
Piotr Deptu³a – skrzypce.



Przed potañcówk± bêdzie mo¿na poduczyæ siê tañców z centralnej Polski pod okiem Grzegorza Ajdackiego*. Nauka z muzyk± na ¿ywo.

Poziom: dla ka¿dego



PI¡TEK, 8 grudnia 2023
19:00 warsztaty tañca (oko³o 80 minut)
20:30 potañcówka



Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Warszawa, ul. Jazdów 3/20



Koszty:
20 PLN — warsztaty
30 PLN — potañcówka


Liczba miejsc warsztatowych ograniczona. REZERWACJA miejsca odbywa siê na podstawie rejestracji w FORMULARZU ZG£OSZENIOWYM oraz wp³aty na konto.


*Grzegorz Ajdacki
Z wykszta³cenia geograf, z zami³owania tancerz, regionalista, krajoznawca i etnograf. Od wielu lat zajmuje siê niekonwencjonalnymi sposobami przekazywania praktycznej wiedzy o kulturze. Propaguje tradycyjne tañce i zabawy regionalne w¶ród dzieci, m³odzie¿y i doros³ych – prowadzi zajêcia, warsztaty, potañcówki i inne projekty taneczne w Polsce i zagranic±. Jednocze¶nie wci±¿ pog³êbia swoj± wiedzê, ucz±c siê od wiejskich tancerzy. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania kultury. Prezes Stowarzyszenia „Dom Tañca” w latach 2007-2016.


● ● ●

baner





Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-spo³eczne przez Stowarzyszenie „Dom Tañca” dziêki pomocy miasta sto³ecznego Warszawy – Dzielnicy ¦ródmie¶cie.

logo ¦ródmie¶cia










<< Na jazdowskiej górze








Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona g³ówna