Wiejskie dzieci ● Spotkanie z prof. W³odzimierzem Mêdrzeckim ● 06.12.2023
Rozmówki wiejsko-miejskie



Rozmówki WM
Studnia wiejska - kobiety z dzieckiem przy studni.
¬ród³o: Narodowe Archiwum Cyfrowe. Grafika: Katarzyna Rosik


Wpisywa³y siê w naturalny porz±dek rzeczy. Uczy³y wszystkiego, co niezbêdne, by zaj±æ z góry wyznaczone miejsce w spo³eczno¶ci. Tylko nieliczne mia³y szansê na wy³amanie siê z tego porz±dku. Otaczano je opiek±, ale — na sposób niemal fatalistyczny — godzono siê z ka¿dym wyrokiem losu.
O wiejskich dzieciach na prze³omie XIX i XX wieku, sposobie ich wychowywania, a tak¿e wp³ywie rozmaitych instytucji oraz przemian cywilizacyjnych na ich ¿ycie porozmawiamy z prof. W³odzimierzem Mêdrzeckim — historykiem z Polskiej Akademii Nauk.



Rozmowê poprowadzi Micha³ Nowak — dziennikarz radiowej Dwójki, filozof, klarnecista.



¦RODA, 6 grudnia 2023

godz. 19:00

ul. Jazdów 3/20, Warszawa

WSTÊP WOLNY



W³odzimierz Mêdrzecki (ur. 9 listopada 1959 w Che³mie) – polski historyk, prof. dr hab. W 1983 ukoñczy³ studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W 1991 obroni³ pracê doktorsk± Socjalizacja m³odzie¿y ch³opskiej na ziemiach Polski centralnej 1864-1939. W 2001 uzyska³ stopieñ doktora habilitowanego na podstawie pracy Niemiecka interwencja militarna na Ukrainie w 1918 roku. W 2009 otrzyma³ tytu³ profesora nauk humanistyczny
Specjalizuje siê w etnografii historycznej, historii najnowszej, historii spo³ecznej, stosunkach narodowo¶ciowych na ziemiach polskich. Pe³ni funkcje kierownika Zak³adu Historii Spo³ecznej XIX i XX wieku Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk oraz sekretarza Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. By³ zastêpc± dyrektora Instytutu Historii PAN oraz Sekretarza Generalnego Zarz±du G³ównego Polskiego Towarzystwa Historycznego. Jest cz³onkiem Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych Polskiej Akademii Nauk.



Rozmówki odbywaj± siê w niezobowi±zuj±cej atmosferze. Warto przynie¶æ co¶ przepysznego na wspólny stó³.


● ● ●

baner





Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-spo³eczne przez Stowarzyszenie „Dom Tañca” dziêki pomocy miasta sto³ecznego Warszawy – Dzielnicy ¦ródmie¶cie.

logo ¦ródmie¶cia










<< Na jazdowskiej górze








Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona g³ówna