Maciej Filipczuk i go¶cie weselni, S³odkie Fascynacje ● 27.10.2023
Rotunku!



Rotunku!
Po¶wiêcenie ¶wietlicy w Glinie. Od lewej Anna Meto z bêbenkiem, ¶piewaczki Józefa Sobolewska
i Helena Szczur w strojach ludowych, skrzypek Kazimierz Meto stroj±cy basy Józefa Meto. Glina, 1980.
¬ród³o: Archiwum Muzyki Wiejskiej fundacji Muzyka Odnaleziona. Grafika: Katarzyna Rosik


Tym razem w ramach cyklu ROTUNKU! zapraszamy na potañcówkê z muzyk± po mistrzach Kazimierzu Mecie z Gliny i Tadeuszu Kubiaku z Mchowic. Zagraj± dwie ¶wietne kapele:

Maciej Filipczuk i go¶cie weselni
Od kiedy zacz±³em je¼dziæ na wie¶ w poszukiwaniu muzyki, niezwykle mocno dzia³a³a mi na wyobra¼niê opowie¶æ o dawnym sposobie dzia³ania muzykantów. To, ¿e nie by³o sformalizowanych zespo³ów a po prostu skrzypek zaprasza³ do ogrania wesela czy zabawy co pojêtniejszych s±siadów. Czasem po prostu kto¶ z weselników za dodatkowy kieliszek wódki siada³ do basów czy bêbenka. Nie chodzi mi o sentymentalny wymiar obrazu ¶wiata, który odszed³, tylko o uczucie, które musia³o towarzyszyæ skrzypkowi, o bycie w gotowo¶ci do kreowania sytuacji ad hoc. ¯eby wcieliæ w ¿ycie tak± idê, która wydaje mi siê wyzwaniem i sytuacj± rozwojow± powo³a³em zespó³ „Maciej Filipczuk i goscie weselni” – w której zapraszam „s±siadów”, znajomych muzykantów ale te¿ czasem publiczno¶æ do wspólnego kreowania muzyczno tanecznej sytuacji.
Baz± s± melodie zaczerpniête z bezpo¶redniego przekazu od Kazimierza Mety i innych mistrzów zaproszonych przeze mnie go¶ci, efektem – mo¿liwo¶æ sprawdzenia co dzi¶ mo¿e siê wydarzyæ dziêki tej muzyce, jakie sytuacje powo³uje i jakie emocje wywo³uje w nas.
Zapraszam do wspó³uczestnictwa.

Maciej Filipczuk

Zagraj±:
- Maciej Filipczuk – skrzypce, basy, bêbenek
- Maria Stêpieñ – ¶piew, skrzypce, basy, bêbenek
- Marcin Lorenc – skrzypce, basy, bêbenek
go¶cie weselni – basy, bêbenek

S³odkie Fascynacje
Wykonuj± repertuar oparty g³ównie o twórczo¶æ Tadeusza Kubiaka z Mchowic (subregion £êczycki). Kapela czerpie z archiwów i w³asnych badañ terenowych. Tworz± j±:
- Marcin Lorenc – skrzypek, zafascynowany tradycyjn± muzyk± centralnej Polski, przede wszystkim z regionu ³êczyckiego, opoczyñskiego i sieradzkiego uczy³ siê u wiejskich mistrzów skrzypiec m.in. u Tadeusza Kubiaka,
- Krzysztof Kubiak – akordeonista, syn Tadeusza Kubiaka,
- Joanna Wolañska – barabanistka, a na co dzieñ wyk³adowczyni ³ódzkiej Akademii Muzycznej.



Przed potañcówk± bêdzie mo¿na poduczyæ siê tañców z centralnej Polski pod okiem Grzegorza Ajdackiego. Nauka z muzyk± na ¿ywo.

Poziom: dla ka¿dego



PI¡TEK, 27 pa¼dziernika 2023
19:00 warsztaty tañca (oko³o 80 minut)
20:30 potañcówka



Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Warszawa, ul. Jazdów 3/20



Koszty:
20 PLN — warsztaty
30 PLN — potañcówka


Liczba miejsc warsztatowych ograniczona. REZERWACJA miejsca odbywa siê na podstawie rejestracji w FORMULARZU ZG£OSZENIOWYM oraz wp³aty na konto.


GRZEGORZ AJDACKI
Z wykszta³cenia geograf, z zami³owania tancerz, regionalista, krajoznawca i etnograf. Od wielu lat zajmuje siê niekonwencjonalnymi sposobami przekazywania praktycznej wiedzy o kulturze. Propaguje tradycyjne tañce i zabawy regionalne w¶ród dzieci, m³odzie¿y i doros³ych – prowadzi zajêcia, warsztaty, potañcówki i inne projekty taneczne w Polsce i zagranic±. Jednocze¶nie wci±¿ pog³êbia swoj± wiedzê, ucz±c siê od wiejskich tancerzy. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania kultury. Prezes Stowarzyszenia „Dom Tañca” w latach 2007-2016.


● ● ●

baner





Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-spo³eczne przez Stowarzyszenie „Dom Tañca” dziêki pomocy miasta sto³ecznego Warszawy – Dzielnicy ¦ródmie¶cie.

logo ¦ródmie¶cia










<< Na jazdowskiej górze








Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona g³ówna