48h! Rawa ● 07-08.12.2022




Bêdê d¼wiêczny!
Pami±tkowe zdjêcie z zabawy przed domem. Na harmonii W³adys³aw Tomczyñski. Podkonice Du¿e, ok. 1935
Grafika: Katarzyna Rosik, ¼ród³o: Archiwum Muzyki Wiejskiej fundacji Muzyka Odnaleziona


Tym razem zagrzmi w Ambasadzie muzyka okolic Rawy — miasta s³yn±cego ¿yletkami, a g³o¶nego dziêki oberkom — melodiom nie mniej ostrym, ale i nie mniej zadziornym od tych pierwszych — szybkim i prostym, wywodz±cym siê ze ¶piewu i nadzwyczaj ascetycznie zdobionym.
Go¶ciæ bêdziemy dwóch pe³nokrwistych muzykantów wiejskich. Nieobce mi³o¶nikom Mety czy Nowakowskiego mazurki ods³oni± kolejne oblicze w wydaniu akordeonowym — dziêki Józefowi Kowalczykowi z Sadkowic. Bogdan Stankiewicz wprowadzi warsztatowiczów w ¶wiat ciêtych przy¶piewek i barabanienia. Asystowaæ bêd± muzykanci z kapeli DiaBuBu.

Na spotkanie mo¿na siê stawiæ z dowolnym instrumentem melodycznym, najlepiej charakterystycznym dla regionu — ale niekoniecznie.



Józef Kowalczyk — akordeonista weselny, malarz pokojowy, sadownik. Pochodzi z Sadkowic (pow. rawski). Gry zacz±³ siê uczyæ w wieku 8 lat, na zajêciach pozalekcyjnych u Boles³awa Wielanka z Bia³ej Rawskiej. Z kapel± Wielanka trafi³ na pierwsze wesele - w wieku 12 lat. Wraz z braæmi za³o¿y³ kapelê akordeon, skrzypce, perkusja; z czasem dosz³y dwa saksofony. Na wesela je¼dzili najpierw zaprzêgiem, potem warszaw±, która znacznie zwiêkszy³a ich zasiêg. Stopniowo jednak muzykowanie zosta³o wyparte przez inne ¼ród³a zarobkowania.
Po latach przerwy wróci³ do muzyki ludowej. I wci±ga do niej 10-letni± wnuczkê, która chêtnie towarzyszy mu na barabanie w domowym graniu.

Bogdan Stankiewicz — barabanista z Wa³owic — niekwestionowany mistrz tañca, okrzyków i przy¶piewek oberkowych. Tych ostatnich ma zawsze w zanadrzu nieograniczenie wiele, a kolejne uk³ada na bie¿±co, podczas gry. Bêbni, wyrazi¶cie podkre¶laj±c akcenty. ¦piewa tak, jak graj± rzeczyccy skrzypkowie — mocno, ale ascetycznie — ozdabiaj±c lekkim trylem tylko pojedyncze sylaby w zwrotce.

DiaBuBu: skrzypce — Jakub Stefanowicz, harmonia — Bartosz Puliñski, baraban — Jakub Korona
Graj± mazurki, oberki, kujawiaki, kujony i kujawiony, polki, tanga i fokstrociki w tym najdawniejsze, utrwalone melodie rawskie – w sposób, który nie pozostawia w±tpliwo¶ci, ¿e to muzyka ¿ywa, aktualna tu i teraz, bez trudu wlewaj±ca we wspó³czesne cia³a i dusze taneczn± energiê. A przy tym – jak przysta³o na te strony Polski – nieco pow¶ci±gliwa.
Dziêkujemy Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie za u³atwienie udzia³u Bartosza Puliñskiego w naszym wydarzeniu. I bardzo polecamy zajêcia z muzyki ludowej prowadzone przez Bartosza w Centrum!



7 i 8 GRUDNIA 2022

¦RODA
18—21:00 — warsztaty
21:00 — potañcówka

CZWARTEK
18:00—21:00 — warsztaty



Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Warszawa, ul. Jazdów 3/20



Koszty udzia³u:
warsztaty (6h): 50 z³
potañcówka: 25 z³

Liczba miejsc warsztatowych ograniczona.
Obowi±zuj± zapisy przez formularz zg³oszeniowy.


● ● ●

Program





Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-spo³eczne przez Stowarzyszenie „Dom Tañca” dziêki pomocy miasta sto³ecznego Warszawy – Dzielnicy ¦ródmie¶cie.

Program


Ambasada Muzyki Tradycyjnej utrzymuje siê jedynie z datków darczyñców i pracy wolontariuszy.
Pomó¿ Ambasadzie dzia³aæ – wesprzyj i Ty.









<< Ambasada Muzyki Tradycyjnej 2022








Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona g³ówna