Basowanie z Joann± Strelnik ● 13-14.11.2022




Bêdê d¼wiêczny!
Skrzypek Jan Lewandowski stroi basy. Mikroregion Rzeczycy, Strzemeszna Stara, 1996.
Fot. Andrzej Bieñkowski, grafika: Katarzyna Rosik
¬ród³o: Archiwum Muzyki Wiejskiej fundacji Muzyka Odnaleziona


Wszystkich mi³o¶ników nietypowych perkusjonaliów i pasjonatów rytmów mazurkowych zapraszamy na warsztaty gry na basach. W planach – trochê praktyki, trochê teorii, trochê historii. Przyjrzymy siê budowie tego instrumentu, poznamy ró¿ne style basowania stosowane przez muzykantów z regionów radomskiego, opoczyñskiego i rawskiego (tak¿e spróbujemy siê ich nauczyæ). Porozmawiamy te¿ o obyczajach i praktykach zwi±zanych z wiejskim basowaniem.
Przede wszystkim jednak uczestnicy warsztatów bêd± mogli siê przekonaæ, jak fajnie jest graæ na basach! I ¿e gra na nich nie jest wcale taka trudna jak mog³oby siê wydawaæ. Oraz, ¿e nie jest równie¿ tak ³atwa, jak mog³oby siê wydawaæ.
Bêdzie mi³o, je¿eli przyniesiecie w³asny instrument: mo¿e to byæ wiolonczela dowolnych rozmiarów. A je¿eli kto¶ dysponuje basami, to tym bardziej! Na warsztatach bêd± równie¿ wolne instrumenty dla osób, które przyjd± bez nich. Poniewa¿ jednak basy s± rzadko spotykane i trudne do zdobycia, nie bêdzie ich du¿o.



Joanna Strelnik– skrzypistka, basistka i barabanistka. Pochodzi z Bia³aczowa w powiecie opoczyñskim, obecnie mieszka w Warszawie. Przygodê z basowaniem zaczê³a w Kapeli Niwiñskich. Nabiera³a do¶wiadczenia, towarzysz±c wiejskim mistrzom skrzypiec. Przez kilka lat by³a sta³± basistk± w kapeli Tadeusza Jedynaka, skrzypka z Przysta³owic Ma³ych. Basowa³a te¿ regularnie innemu mistrzowi muzyki radomskiej, Piotrowi Gacy. Wystêpowa³a te¿ okazjonalnie innymi wiejskimi skrzypkami (np. z Janem Kmit±, Piotrem Sikor±, Tadeuszem Mocarskim, Stanis³awem Wolskim czy Stefanem Nowaczkiem). Prowadzi³a warsztaty z gry na basach na festiwalu Wszystkie Mazurki ¦wiata Koordynowa³a te¿ i wspó³organizowa³a warsztaty z ostatnim ¿yj±cym basist± z okolic Rzeczycy, Franciszkiem Miniakiem (ur. 1930), odbywaj±ce siê w Sierzchowach, w skansenie Sochowa Zagroda. Razem z mê¿em Stanis³awem prowadzi kapelê Zwykli Ludzie, graj±c muzykê z okolic Opoczna i Przysuchy. Oboje kolekcjonuj± te¿ stare instrumenty wiejskie – g³ównym elementem kolekcji s± oczywi¶cie basy.



14-15 listopada 2022

PONIEDZIA£EK
18:00–20:00

WTOREK
18:00–21:00



Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Warszawa, ul. Jazdów 3/20



Koszty:
50 PLN
Liczba miejsc ograniczona.
REZERWACJA miejsca odbywa siê na podstawie rejestracji w FORMULARZU ZG£OSZENIOWYM oraz wp³aty na konto.


● ● ●

Program





Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-spo³eczne przez Stowarzyszenie „Dom Tañca” dziêki pomocy miasta sto³ecznego Warszawy – Dzielnicy ¦ródmie¶cie.

Program


Ambasada Muzyki Tradycyjnej utrzymuje siê jedynie z datków darczyñców i pracy wolontariuszy.
Pomó¿ Ambasadzie dzia³aæ – wesprzyj i Ty.









<< Ambasada Muzyki Tradycyjnej 2022








Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona g³ówna