Bêdê d¼wiêczny! ¦piew z Agat± Harz ● 21-22.09.2022




Bêdê d¼wiêczny!

¬ród³o: Archiwum Muzyki Wiejskiej fundacji Muzyka Odnaleziona. Grafika: Katarzyna Rosik


Zapraszamy na dwudniowe spotkanie ¶piewacze z Agat± Harz. Na warsztat zostan± wziête smutne polskie pie¶ni tradycyjne na po¿egnanie lata oraz taneczne piosenki na rozweselenie (akompaniament grzebienia oraz ³y¿ek w ofercie). Porz±dek pracy: dzieñ I – smutne piosenki z akompaniamentem grzebienia, dzieñ II – weso³e piosenki do tañca z akompaniamentem ³y¿ek.



¦piew naturalny, „bia³y” czy „otwarty” to uogólniona nazwa technik wokalnych u¿ywanych przez naszych przodków na terenach Europy ¶rodkowo-wschodniej i na Ba³kanach. Przetrwa³y one do dzi¶, choæ ju¿ w bardzo niewielkim stopniu, tak¿e na polskiej wsi. Starodawne pie¶ni obrzêdowe, taneczne, liryczne czy religijne o¿ywaj± i nabieraj± prawdziwego blasku za¶piewane bia³ym g³osem, we wspólnocie, czyli tak jak czyniono to przez setki lat.
Na warsztatach skupiamy siê na poszukiwaniu swojego g³osu naturalnego, który mo¿e staæ siê podstaw± do dalszej pracy, nad charakterystycznymi stylami i manierami wykonawczymi z poszczególnych krajów, regionów, wsi i od konkretnych tradycyjnych ¶piewaczek i ¶piewaków oraz na repertuarze z Polski nizinnej (Lubelskie, Kurpie, Mazowsze, Suwalszczyzna).
Praca nad prawid³owym procesem fonacyjnym anga¿uj±cym ca³e nasze cia³o i emisj± g³osu odbywa siê czêsto w formie „zabaw g³osowo-ruchowych”, co pozwala na ³atwiejsze pozbycie siê psychicznych i fizycznych barier ograniczaj±cych zapoznanie siê z danym nam od natury g³osem.



AGATA HARZ
Wokalistka. Od lat 90-tych zajmuje siê archaicznymi technikami ¶piewu ucz±c siê ich „u ¼róde³” czyli od ¶piewaczek wiejskich m. in takich jak: Marianna ¦liz (Kurpie Bia³e), Zofia Sulikowska (lubelskie), Janina Chmiel (lubelskie), zespó³ „Jarzêbina” z Kocudzy (lubelskie), zespó³ „£ukowa I” z £ukowej (lubelskie) lub z nagrañ archiwalnych.
Swoj± wiedzê oraz umiejêtno¶ci z powodzeniem wykorzystuje w pracy edukacyjnej jako wspó³organizatorka pierwszych Taborów Domu Tañca (Chlewiska 2002, 2003, Szczebrzeszyn (2008, 2009, 2010) oraz Akademii Muzyków Wêdrownych w Narolu(2012, 2013) oraz prowadz±c warsztaty ¶piewu „Wniebog³osy”, „¦piewalnia” na licznych festiwalach np. na Taborach Domu Tañca, Festiwalu Wszystkie Mazurki ¦wiata, Festiwalu D¼wiêki Pó³nocy, Festiwalu Skrzy¿owanie Kultur, w Instytucie Kultury Polskiej i innych.
By³a wokalistk± „Bractwa Ubogich” - pierwszej w Polsce kapeli zajmuj±cej siê polsk± muzyk± tradycyjn± „in crudo” - oraz zespo³u „Pies szczeka”, wspó³pracuj±cego z Dzia³em Edukacji Filharmonii Narodowej w Warszawie. ¦piewa w zespole „Wêdrowiec”(I nagroda na Festiwalu Nowa Tradycja, CD „Wêdruj± nuk nieuzywaj±”). Jest wspó³twórczyni± i wokalistk± awangardowej grupy „Ksiê¿yc” (CD „Nów”, „Ksiê¿yc” i „Rabbit Eclipse”).
Bra³a udzia³ w wielu projektach muzycznych wykraczaj±cych poza trad i folk. Wspó³pracuje z artystami zajmuj±cymi siê muzyk± wspó³czesn±, elektroniczn±, awangardow± (m.in. Arturas Bumsteinas, Roly Porter, Todd Barton, Tim Hecker, Pawe³ Romañczuk). Wspó³pracuje z Teatrem Polskiego Radia.



21 i 22 wrze¶nia 2022

¦RODA i CZWARTEK
18:30—21:00 warsztaty (z krótkimi przerwami)



Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Warszawa, ul. Jazdów 3/20



Koszty:
50 PLN
Liczba miejsc ograniczona.
REZERWACJA miejsca odbywa siê na podstawie rejestracji w FORMULARZU ZG£OSZENIOWYM oraz wp³aty na konto.


● ● ●

Program





Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-spo³eczne przez Stowarzyszenie „Dom Tañca” dziêki pomocy miasta sto³ecznego Warszawy – Dzielnicy ¦ródmie¶cie.

Program










<< Ambasada Muzyki Tradycyjnej 2022








Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona g³ówna