O kobietach ● rozmowa online ● 11.12.2020
Rozmówki wiejsko-miejskie



Rozmówki wiejsko-miejskie
Wesele, ¶piewy na oczepinach Marii Oracz, ¶piewaczki z Ga³ek. Ga³ki Rusinowskie, 1968
¬ród³o: Archiwum Muzyki Wiejskiej


Jesieñ 2020 up³ynê³a pod znakiem Strajku Kobiet. To dobry pretekst, by przywo³aæ historie wiejskich kobiet, wci±¿ niedostatecznie opowiedziane w g³ównym nurcie historii. Nie poznajemy ich w szko³ach, rzadko s± przytaczane na uniwersytetach. Mo¿emy jednak je wys³yszeæ w pie¶niach z wiejskich tradycji, o ile rozumiemy ich poetykê i metaforykê - wcale nie oczywist± dla wspó³czesnych. Ucz±c siê pie¶ni od ¶piewaczek na wsi, s³uchamy te¿ wielu osobistych opowie¶ci i historii, czy te¿ herstorii.
Proponujemy spotkanie, na którym przyjrzymy siê pie¶niom nios±cym okruchy do¶wiadczeñ wielu pokoleñ ch³opek. Za¶piewamy te¿ kilka takich pie¶ni. Jako ¶piewaczki miejskie dajemy ponownie zabrzmieæ historiom kobiet ze wsi. Ale czy zawsze je rozumiemy? Co znaczy „czerwona rutka, modry kwiat”, skoro rutka ma ¿ó³te kwiaty? Co siê sta³o, ¿e na Kurpiach „k±pa³a sia Kasia w morzu, pas³a byziulki we zbo¿u”, a w tym czasie Jasianiek jej „zajun byziulki do dwora”? Dlaczego za ich wykup „wziana z sob± dwa talary, jeden duzy, drugi ma³y”?



Do rozmowy zapraszaj±:

Ewa Grochowska
Prowadzi badania po¶wiêcone gatunkom i stylom wykonawczym ¶piewu tradycyjnego (przede wszystkim obrzêdowego) w Polsce i Europie ¦rodkowo – Wschodniej. Realizuje nagrania terenowe, zajmuje siê dzia³alno¶ci± warsztatow± i koncertow± po¶wiêcon± polskim pie¶niom tradycyjnym oraz muzyce instrumentalnej z Ma³opolski Pó³nocnej i Lubelszczyzny. Jest autork± projektów edukacyjnych i artystycznych dedykowanych przekazywaniu, rekonstrukcji i popularyzacji polskiej muzyki tradycyjnej. Od kilku lat prowadzi równie¿ badania nad to¿samo¶ci± kulturow± i przemianami tradycji muzycznych w warunkach trudnych realiów historycznych (powojenne migracje i przesiedlenia ludno¶ci). W 2018 r. otrzyma³a nagrodê Polskiego Radia („Fonogram ¬róde³” – II miejsce) za p³ytê CD pt. „Tutejsi. Zachowane w pamiêci mieszkañców Pomorza Zachodniego”. Uczennica skrzypka Jana Gacy z Przysta³owic Ma³ych (w latach 2000 – 2013). Liderka i/lub cz³onkini zespo³ów/projektów muzycznych: Têgie Ch³opy, Z Lasu, Warszawa Wschodnia, Orkiestra Jarmarku Jagielloñskiego, MZK Toruñ, PoMore TanzOrkiestra. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006, 2014, 2018), cz³onkini Polskiego Seminarium Etnomuzykologicznego i Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Doktor nauk humanistycznych.

dr hab. Ma³gorzata Litwinowicz
Adiunkt w Instytucie Kultury Polskiej UW. Zajmuje siê histori± kultury polskiej i litewskiej XIX wieku, jej zainteresowania badawcze skupiaj± siê wokó³ problemów przemian modernizacyjnych. Jest autork± ksi±¿ki „O staro¿ytno¶ciach litewskich. Mitologizacja historii w dziewiêtnastowiecznym pi¶miennictwie b. Wielkiego Ksiêstwa Litewskiego (Universitas 2008), wspó³autork± projektu „Ekspozycje nowoczesno¶ci. Wystawy krajowe na ziemiach polskich 1821-1929 a do¶wiadczanie procesów modernizacyjnych”, autork± artyku³ów publikowanych w „Przegl±dzie Humanistycznym”, „Napisie”, „Dialogu”, „Pamiêtniku Literackim”.

Anna Jurkiewicz
Dokumentuje i ¶piewa pie¶ni tradycyjne. Cz³onkini zespo³ów Starorzecze, Sekunda Ma³a, Wo³yñ w Pie¶niach. Wspó³twórczyni internetowego archiwum nagrañ „Pie¶ni do ¶mierci” Stowarzyszenia Katedra Kultury. Autorka projektu „Od lamentu do empowermentu” i wspó³za³o¿ycielka Ziemskiego Lamentu.

Marta Tarnowska
Socjolo¿ka, humanistka, badaczka, uczennica wiejskich ¶piewaczek i ¶piewaków z Kurpiów i Podlasia. Od 2012 je¼dzi po wsiach, rozmawia z lud¼mi oraz nagrywa historie mówione i ¶piewane, ¿eby lepiej zrozumieæ losy swoich ch³opskich przodków i przodkiñ. Wspó³za³o¿ycielka Ziemskiego lamentu i Instytutu Dobrej ¦mierci. Wiceprezeska Forum Muzyki Tradycyjnej.



PI¡TEK
11.12.2020
17:50—18:00 rozgrzewka techniczna
18:00—21:00 rozmowa (z przerwami)
Rozmówki odbywaj± siê w niezobowi±zuj±cej atmosferze.



Interaktywne spotkanie dyskusyjne odbêdzie siê na platformie ZOOM. ¯eby wzi±æ udzia³ w rozmówkach nale¿y mieæ mo¿liwo¶æ po³±czenia siê zarówno audio, jak i wideo.
Uczestnictwo bezp³atne, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o zapisy przez FORMULARZ.
Potwierdzenie rezerwacji miejsca wysy³amy najpó¼niej w ci±gu 48h od otrzymania zg³oszenia.


● ● ●

Wydarzenie realizowane w ramach zadania „W Ambasadzie muzy kuj± 2019-2021”. Dofinansowano ze ¶rodków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodz±cych z Funduszu Promocji Kultury

Program

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-spo³eczne przez Stowarzyszenie „Dom Tañca” dziêki pomocy miasta sto³ecznego Warszawy – Dzielnicy ¦ródmie¶cie.

Program










<< W Ambasadzie muzy kuj±!








Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona g³ówna