48h! Adamczykowie ● 29–30.11.2019




48h! Adamczyki

Czes³aw Adamczyk gra na harmonii, lata 50.
Zdjêcie z albumu rodzinnego Adamczyków, dziêki uprzejmo¶ci Katarzyny Zedel.
Oryginalne zdjêcie czarno-bia³e. Koloryzacja: Katarzyna Rosik


Ambasada Muzyki Tradycyjnej zaprasza na dwudniowe warsztaty tradycyjnej muzyki wiejskiej Radomszczyzny.
Tym razem spotkamy siê z wyj±tkowymi mistrzami tradycji muzycznych z okolic Szyd³owca — braæmi Czes³awem (ur. 1935) i Janem (ur. 1936) Adamczykami z Leszczyn. Obydwaj panowie graj± na harmonii peda³owej i skrzypcach. Pan Jan równie¿ ¶piewa. Pan Czes³aw jest uznanym twórc± i renowatorem harmonii trzyrzêdowych i akordeonów.

Muzykancka rodzina Adamczyków s³ynê³a na ca³± okolicê od pokoleñ. Bracia Adamczykowie od lat powojennych a¿ do po³owy lat 80-tych zesz³ego stulecia tworzyli najs³ynniejsz± w okolicy kapelê weseln±. Zamówieñ na grania mieli tyle, ¿e czêsto dobierali sobie innych muzykantów do sk³adu. Grywali równie¿ z m³odszym rodzeñstwem: Jerzym, Krystyn± i Ryszardem.

Bracia graj± w stylu i tempach, jakie dawniej ceniono w ich okolicach. Kapela Adamczyków z Leszczyn s³ynê³a z szybkiego — „¶cig³ego” wykonywania mazurków, oberków i polek, a wraz z nastawaniem nowej mody równie¿ tang, fokstrotów i walczyków. Maj± te¿ wci±¿ w pamiêci wiele historii z dawnych wesel, które bywa³y nieraz bardzo mêcz±ce dla muzykantów.

Choæ pan Jan od pocz±tku grywa³ z harmoni±, jego gra skrzypcowa zachowa³a bardzo bogat± ornamentykê melodii, charakterystyczn± zw³aszcza dla wywodz±cych siê ze ¶piewu mazurków. To g³ównie te melodie stanowi± trzon repertuaru, który chêtnie przekazuje uczniom. Wygrywane energicznie na skrzypcach i harmonii peda³owej z towarzyszeniem bêbenka lub barabanu, maj± s³u¿yæ tak jak dawniej — przede wszystkim do tañca.

Bracia Adamczykowie nadal muzykuj± przy ró¿nych okazjach, do tañca i pos³uchu, czêsto wraz z uczniami — Katarzyn± Zedel i Kacprem Ciasiem. Spotkania przy muzyce to okazja do wspominania dawnych czasów i muzykowania w starym stylu, grania „z muzykañsk± werw±”.



29–30/11/2019
29/11 (pi±tek)
18:00–20:00 – warsztaty
20:30–01:00 – potañcówka
30/11 (sobota)
11:30–13:30 – warsztaty
13:30–14:30 – przerwa obiadowa
14:30–16:30 – warsztaty

Adres:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Warszawa, ul. Jazdów 3/20



ZAPISY NA WARSZTATY:

Warsztaty przeznaczone s± dla ¶redniozaawansowanych i zaawansowanych skrzypków, harmonistów i akordeonistów. Niezbêdna umiejêtno¶æ przyswojenia melodii ze s³uchu.
Wstêp wolny, liczba miejsc ograniczona, obowi±zuj± zg³oszenia.

REZERWACJA miejsca odbywa siê na podstawie rejestracji w formularzu zg³oszeniowym. Formularz zawiera te¿ wiêcej informacji o zasadach uczestnictwa. Potwierdzenie rezerwacji miejsca wysy³amy najpó¼niej w ci±gu 48h od otrzymania zg³oszenia.



Katarzyna Zedel
Urodzona w 1980 r. we wsi ¦wiba w by³ym woj. kaliskim (dzi¶ wielkopolskie), od dwóch lat mieszkanka Paw³owa, równie¿ wywodz±ca siê z rodziny muzykanckiej – ojciec gra³ na gitarze w zespole weselnym, dziadek gra³ muzykê wiejsk± na harmonijce ustnej a pradziadek na harmonii rêcznej tzw. „czarnej”, samouk, pasjonatka tradycji muzycznych regionu szyd³owieckiego i radomskiego.

Kacper Cia¶
Urodzony w 1992 r., pochodzi z B³aszkowa k. St±porkowa (woj. ¶wiêtokrzyskie), z pogranicza regionów etnograficznych radomskiego i kieleckiego. Uczeñ Jana Adamczyka od 2008 roku, fascynat tradycyjnej muzyki szyd³owieckiej, ¶wiêtokrzyskiej i radomskiej, mi³o¶nik brzmienia harmonii peda³owych. Muzykowanie ma w genach – jego pradziadek i dziadek grywali na harmonii.


● ● ●

Wydarzenia realizowane w ramach zadania "W Ambasadzie Muzy Kuj± 2019-2021". Dofinansowano ze ¶rodków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodz±cych z Funduszu Promocji Kultury oraz ze ¶rodków miasta sto³ecznego Warszawy.

Program Program

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-spo³eczne przez Stowarzyszenie „Dom Tañca” dziêki pomocy miasta sto³ecznego Warszawy – Dzielnicy ¦ródmie¶cie.

Program








Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona g³ówna