Po co nam dzisiaj dziady? ● 21.11.2019
Rozmówki wiejsko-miejskie



Rozmówki wiejsko-miejskie
Pogrzeb skrzypka Józefa Ciarkowskiego, Rdzów 1978.
Fotograf: Andrzej Budziosz, darczyñca: Stanis³aw Ciarkowski
¬ród³o: Archiwum Muzyki Wiejskiej.


No i sta³o siê. Opad³y kolorowe li¶cie, przysz³a listopadowa szaro¶æ. Nadszed³ czas melancholii i stawiania pytañ o przemijanie i ¶mieræ. Po co nam to wszystko? Jak ¿yæ? Jak umieraæ? Jak ¿egnaæ tych, którzy umieraj±? Jak pamiêtaæ zmar³ych? Po co nam ta pamiêæ?

Odpowiedzi na te i inne pytania bêdziemy szukaæ podczas kolejnego spotkania z serii Rozmówki wiejsko-miejskie w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej. Punktem odniesienia dla naszych rozwa¿añ bêd± dawne obrzêdy dziadów i wspó³czesne praktyki kultu przodków.

Wspólny namys³ pomog± uporz±dkowaæ nasi go¶cie:
prof. Joanna Tokarska-Bakir, antropolo¿ka kultury, etnolo¿ka, profesor nauk humanistycznych. Zajmuje siê m.in. antropologi± religii, kultami ludowymi, kultur± ponowoczesn±, polsk± religijno¶ci± ludow±, stosunkiem Polaków do ¯ydów oraz Zag³ad± ¯ydów;
prof. Leszek Kolankiewicz, kulturoznawca, antropolog widowisk; profesor w Zak³adzie Teatru i Widowisk IKP UW. Prowadzi badania nad widowiskami kulturowymi, szczególnie obrzêdami kultów transowych, nad performansami spo³ecznymi i nad przedstawieniami teatralnymi.

Rozmówki poprowadzi Marta Tarnowska, socjolo¿ka, humanistka, wspó³za³o¿ycielka Ziemskiego lamentu, cz³onkini Stowarzyszenia Trójwiejska oraz Forum Muzyki Tradycyjnej. Uczy siê ¶piewaæ pie¶ni pogrzebowe od wiejskich ¶piewaczek i ¶piewaków, m. in. od Antoniny Deptu³y, Bronis³awy ¦wider i Marianny Kuty z Bandy¶ oraz od Czes³awa Bac³awskiego z G±sek.

Zapraszamy Was do spotkania przy wspólnym stole. Zapewniamy gor±c± herbatê i ciekawe rozmowy w mi³ym miejscu i towarzystwie. Zachêcamy do przyniesienia przek±sek.



21/11/2019
CZWARTEK
17:30—20:30

Adres:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
ul. Jazdów 3/20



Wstêp wolny


● ● ●

Wydarzenia realizowane w ramach zadania "W Ambasadzie Muzy Kuj± 2019-2021". Dofinansowano ze ¶rodków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodz±cych z Funduszu Promocji Kultury oraz ze ¶rodków Miasta Sto³ecznego Warszawa.

Program Program

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-spo³eczne przez Stowarzyszenie „Dom Tañca” dziêki pomocy Miasta Sto³ecznego Warszawy – Dzielnicy ¦ródmie¶cie.

Program








Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona g³ówna