¦piew
Zdjêcie pami±tkowe z Kocudzy
Darczyñca zdjêcia: Irena Krawiec
¬ród³o: Archiwum Muzyki Wiejskiej. Oryginalne zdjêcie czarno-bia³e. Koloryzacja: Katarzyna Rosik
Pie¶ñ ludowa komentuje ¿ycie, skupiaj±c siê na jego wêz³owych punktach: narodzinach, ¶mierci, ¿a³obie. Pie¶ñ wyra¿a najg³êbsze uczucia, mi³o¶æ, samotno¶æ, strach, ból, poucza i wskazuje drogê. Wszystko to w sposób prosty i dobitny, choæ czêsto symboliczny — przy u¿yciu figur, przyk³adów, przypowie¶ci. S± to, obok lirycznych, najczê¶ciej pie¶ni epickie, opowiadaj±ce historie, które wprowadzone s± w obszar mitu — nie to, ¿e wydarzy³y siê kiedy¶, lecz wydarzaj± siê ci±gle. Zapraszam na warsztaty pt. "Teatr ¿ycia i ¶mierci".
Beata Oleszek
●
6—7/11/2019
¦RODA i CZWARTEK
18:00—21:00 z krótk± przerw±
Adres:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
ul. Jazdów 3/20
●
ZAPISY:
Warsztaty przeznaczone s± dla ¶redniozaawansowanych i zaawansowanych kobiet i mê¿czyzn. Wstêp wolny, liczba miejsc ograniczona, obowi±zuj± zg³oszenia.
REZERWACJA miejsca odbywa siê na podstawie rejestracji w formularzu zg³oszeniowym. Formularz zawiera te¿ wiêcej informacji o zasadach uczestnictwa. Potwierdzenie rezerwacji miejsca wysy³amy najpó¼niej w ci±gu 48h od otrzymania zg³oszenia.
●
Beata Oleszek — ¶piewaczka z Kocudzy (lubelskie), cz³onkini zespo³u Jarzêbina. Uczestniczka wielu projektów artystycznych, m.in. dramatów liturgicznych wstawianych przez Scholê Teatru Wêgajty. Wystêpowa³a równie¿ z Teatrem Gardzienice, na Festiwalu Muzyki Dawnej „Pie¶ni Naszych Korzeni” w Jaros³awiu oraz na wielu festiwalach w kraju i zagranic±. Kilkukrotnie prowadzi³a warsztaty ¶piewu kocudzkiego, m.in. na Taborze Domu Tañca w Szczebrzeszynie.
Wraz z zespo³em Jarzêbina zdoby³a trzykrotnie Z³ot± Basztê na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i ¦piewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wis³± (2001, 2007, 2011) oraz nagrodê im. Oskara Kolberga.
Nagra³a solow± p³ytê „£o Matko Kocheno — pie¶ni z Kocudzy” z akompaniamentem suki bi³gorajskiej i liry korbowej, na których zagra³ Maciej Kaziñski.
Praktykuje i popularyzuje unikalny repertuar i styl ¶piewu z Kocudzy przejêty w przekazie miêdzypokoleniowym i rodzinnym.
● ● ●