Piotr Gaca i Józef Papis, muzykanci z Przysta³owic. Przysta³owice, 1945-1949
¬ród³o: Archiwum Muzyki Wiejskiej. Oryginalne zdjêcie czarno-bia³e. Koloryzacja: Katarzyna Rosik
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Taniec dla roztañczonych”. Warsztaty w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej poprowadzi jeden z najbardziej do¶wiadczonych tancerzy i nauczycieli niestylizowanego tañca w kraju, Grzegorz Ajdacki.
Zajêcia przeznaczone s± dla osób przynajmniej ¶redniozaawansowanych, które chcia³yby dalej doskonaliæ swoje umiejêtno¶ci, studiowaæ ró¿nice miêdzy regionalnymi odmianami tañców i pog³êbiaæ refleksjê nad kultur± taneczn± wsi. Warsztaty odbêd± siê w formie laboratoryjnej, w niewielkiej grupie i przy muzyce na ¿ywo.
●
Podczas najbli¿szych warsztatów przyjrzymy siê mikroregionalnemu, kajockiemu* sposobowi tañczenia mazurków/oberków oraz polek. Je¶li wystarczy czasu, zu¿ytkujemy go na inne, rzadziej tañczone tañce. Najwiêcej czasu po¶wiêcimy na cechy szczególne wirowania i ozdabiania w tym mikroregionie. Jednocze¶nie skoncentrujemy siê na ró¿nicach pomiêdzy sposobami ozdabiania poszczególnych tancerzy. Tematyka zajêæ zostanie zilustrowana przyk³adami filmowymi z ró¿nych lat.
Do tañca zagraj± Zwykli Ludzie.
●
24/10/2019
CZWARTEK
18:00—20:30 (z krótk± przerw±)
Adres:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
ul. Jazdów 3/20
●
ZASADY UCZESTNICTWA I ZAPISY:
Uczestnictwo jest bezp³atne, liczba miejsc ograniczona, obowi±zuj± zg³oszenia.
REZERWACJA miejsca odbywa siê na podstawie rejestracji w formularzu zg³oszeniowym. Formularz zawiera te¿ wiêcej informacji o zasadach uczestnictwa. Potwierdzenie rezerwacji miejsca wysy³amy najpó¼niej w ci±gu 48h od otrzymania zg³oszenia.
●
* Kajocy. To tajemnicze s³owo wymaga wyja¶nienia. Us³ysza³em je w Radomskim w 1979 roku. Podszed³ do mnie pastuch znudzony samotno¶ci±. Powiedzia³, pokazuj±c wie¶ na horyzoncie, to by³ Rdzuchów: panie, tam to mieszkaj± Kajocy, oni graj± takie wygibusy na skrzypcach, ¿e a¿ siê chce tañczyæ. [...]
Mikroregion Kajoków to kilkana¶cie wsi po³o¿onych na pó³noc od Przysuchy (miasta Oskara Kolberga). Kajocy grali niezwykle ekspresyjn±, transow± muzykê, inn± ni¿ s±siedzi. Twórcami tej odrêbno¶ci muzycznej jest rodzina Kêdzierskich ze Rdzuchowa i ich uczniowie. Pamiêæ rodziny siêga do muzycznych przodków z pocz±tków XIX wieku. Co by³o wcze¶niej, nikt ju¿ nie pamiêta…
Andrzej Bieñkowski, Kajocy. Wokó³ Kêdzierskich
● ● ●