Orkiestra ze Zdzi³owic w Ambasadzie! 14-15.04




Zdzilowice

fot. za stron± janowlubelski.pl

Ambasada Muzyki Tradycyjnej zaprasza na intensywne dwudniowe warsztaty tradycyjnej muzyki orkiestrowej z Lubelszczyzny.

Zajêcia poprowadz± muzycy z Orkiestry dêtej ze Zdzi³owic: Eugeniusz Skrzypek (kapelmistrz), Henryk Pizoñ, Zenon Niesciur, Józef Kêdziora, Lech Ciszek, Grzegorz Dzirba, Janusz Wnuk, Jan Wo¶, Stanis³aw Raku¶, Józef Sosnówka, Henryk Pud³o.

Warsztaty przeznaczone s± dla osób graj±cych na klarnecie, saksofonie, sakshornie, tr±bce, puzonie, tubie, flecie poprzecznym oraz innych instrumentach dêtych, zainteresowanych poznaniem unikatowego stylu, repertuaru i specyfiki gry w tradycyjnej orkiestrze dêtej. Wymagana jest umiejêtno¶æ grania ze s³uchu lub czytania nut.

Zajêcia bêd± prowadzone w podgrupach (sekcjach):
– instrumenty dête drewniane,
– tr±bki/kornety,
– pozosta³e instrumenty dête blaszane.

Moderatorzy sekcji: Jakub Zimoñczyk, Karol Majerowski, Filip Majerowski.


Program

sobota [14/04/2018]
13:00—15:30 — warsztaty
15:30—17:30 — przewidywana przerwa regeneracyjna
17:30—19:00 — warsztaty

niedziela [15/04/2018]
11:00—14:00 — warsztaty



ZG£OSZENIA & ZASADY UCZESTNICTWA

Koszt uczestnictwa: 60 z³
Rezerwacja miejsca odbywa siê na podstawie rejestracji w formularzu zg³oszeniowym oraz wp³aty na konto. Wiêcej informacji o zasadach uczestnictwa znajduje siê w formularzu zg³oszeniowym. Liczba miejsc jest ograniczona.

Wp³aty prosimy kierowaæ na rachunek:
95 1140 1977 0000 5851 3300 1014
Stowarzyszenie Dom Tañca
ul. Bia³obrzeska 62/64 m. 4, 02-325 Warszawa

z dopiskiem "udzia³ w warsztatach — Orkiestra ze Zdzi³owic".



Zapraszamy równie¿ na sobotni± potañcówkê po warsztatach!


Orkiestra Dêta ze Zdzi³owic powsta³a w 1932 roku przy jednostce Ochotniczej Stra¿y Po¿arnej. Za³o¿y³ j± Józef Dudka po powrocie z wojska, w którym, jako dobry skrzypek, szybko nauczy³ siê gry na instrumentach dêtych. W latach 40-tych prowadzenie orkiestry przej±³ jego syn Bronis³aw, który podczas s³u¿by wojskowej gra³ na tr±bce w Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Pozostali synowie Józefa - Leon i Tadeusz - równie¿ byli cz³onkami zdzi³owickiej orkiestry. Jako ¿e wszyscy bracia równolegle grali w s³ynnej w regionie kapeli Dudków, lubelska muzyka skrzypcowa przenika³a do repertuaru orkiestry, dziêki czemu równie¿ dzi¶ znale¼æ w nim mo¿na tradycyjne podró¿niaki, oberki czy polki. Uzupe³niaj± go równie¿ marsze, fokstroty, walczyki czy tanga, a tê ró¿norodno¶æ stylów ³±czy taneczny mianownik, gdy¿ – jako jedna z nielicznych w kraju – orkiestra ze Zdzi³owic wci±¿ grywa na potañcówkach czy weselach. Zespó³ mo¿na by³o us³yszeæ m.in. na Jarmarku Jagielloñskim i Festiwalu Kody w Lublinie czy Festiwalu Kapel i ¦piewaków Ludowych w Kazimierzu, uczestniczy³ równie¿ w spektaklu „Orszak weselny/¯a³obny rapsod“ Jacka Ha³asa i Darka B³aszczyka. Orkiestra nagra³a cztery p³yty: „A.D. 2004”, „Na Ludowo” oraz dwie z kolêdami i pastora³kami.
Od kilkunastu lat kapelmistrzem jest Eugeniusz Skrzypek. Z pocz±tku uczy³ siê on gry na klarnecie od ojca, który równie¿ gra³ w orkiestrze ze Zdzi³owic, nastêpnie od kapelmistrza Bronis³awa Dudki, którego bezpo¶rednio zast±pi³ w tej roli. Grywa³ równie¿ w wojsku w Szczecinie w orkiestrze garnizonowej oraz okazjonalnie w innych orkiestrach czy kapelach dêtych. Jego styl jest unikatowy, ale bardzo charakterystyczny dla klarnecistów tradycyjnych lubelskich orkiestr, pe³en improwizowanych ozdobników, poruszaj±cy siê czêsto w najwy¿szych rejestrach skali instrumentu.

Aktualny sk³ad orkiestry

Klarnety: Eugeniusz Skrzypek, Henryk Pizoñ
Tr±bki: Zenon Niesciur, Józef Kêdziora, Lech Ciszek
Sakshorny tenorowe: Grzegorz Dzirba, Janusz Wnuk
Sakshorny altowe: Jan Wo¶, Stanis³aw Raku¶
Bas: Józef Sosnówka
Bêben: Henryk Pud³o

Muzycy – moderatorzy zajêæ

Filip Majerowski - puzonista. Pochodzi z wielkopolskiego Wolsztyna, obecnie mieszka w Warszawie. Wspó³twórca zespo³u We Call It a Sound graj±cego muzykê alternatywn± i folkow±, z którym wyda³ 4 albumy. Od kilkunastu lat równie¿ muzyk Powiatowej Wolsztyñskiej Orkiestry Dêtej, z któr± zagra³ setki koncertów i przemarszów. Puzonista w Orkiestrze Tanecznej Bonanza, która gra tradycyjn± muzykê miejsk± a od niedawna tak¿e twórca i kapelmistrz nowopowsta³ej Warszawsko-Lubelskiej Orkiestry Dêtej, która zajmuje siê rekonstrukcj± tradycyjnego repertuaru roztoczañskich orkiestr dêtych. Interesuje siê muzyczn± tradycj± zarówno Roztocza, jak i rodzimej Wielkopolski.

Karol Majerowski - trêbacz. Pochodzi z wielkopolskiego Wolsztyna, obecnie mieszka w Poznaniu. Wspó³twórca zespo³u We Call It a Sound, graj±cego muzykê alternatywn± i folkow±, z którym wyda³ 4 albumy. Od kilkunastu lat równie¿ muzyk Powiatowej Wolsztyñskiej Orkiestry Dêtej, z któr± zagra³ setki koncertów i przemarszów. Trêbacz w kapeli Przodki, wykonuj±cej tradycyjn± muzykê regionów kaliskiego i sieradzkiego. Interesuje siê muzyczn± tradycj± zarówno Roztocza, jak i rodzimej Wielkopolski.

Jakub Zimoñczyk – pochodz±cy z Otwocka harmonista i klarnecista, obecnie mieszkaj±cy w Warszawie. Przez kilka lat muzyk kapeli Zawo³any Sk³ad Weselny, wykonuj±cej tradycyjn± muzykê radomsk±. Za³o¿yciel i harmonista Orkiestry Tanecznej Bonanza, graj±cej tradycyjn± muzykê miejsk±. Od niedawna tak¿e klarnecista nowopowsta³ej Warszawsko-Lubelskiej Orkiestry Dêtej, która zajmuje siê rekonstrukcj± tradycyjnego repertuaru roztoczañskich orkiestr dêtych. Interesuje siê muzyczn± tradycj± Radomszczyzny, Roztocza a tak¿e miêdzywojennej Warszawy.

Realizatorzy wydarzenia

pomys³: Filip Majerowski
koordynacja: Filip Majerowski, Dorota Murzynowska, Marcin ¯ytomirski




Warsztaty muzyki tradycyjnej odbywaj± siê i s± wspó³finansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tañca
„Szko³a mistrzów tradycji”.





Program skierowany jest do polskich instytucji zajmuj±cych siê kultywowaniem rodzimej tradycji muzycznej oraz do artystów muzyków ludowych. Program nawi±zuje do, rozpowszechnionej w wielu krajach o rozwiniêtej kulturze muzycznej, idei podtrzymywania lokalnych tradycji muzycznych, w tym tradycyjnych technik wykonawczych zwi±zanych z gr± i ze ¶piewem.

Program polega na organizowaniu przez instytucje i organizacje spo³eczne warsztatów w trakcie których arty¶ci muzycy ludowi przekazuj± umiejêtno¶ci tradycyjnego wykonawstwa w zakresie gry na instrumentach i ¶piewu.


•••

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-spo³eczne przez Stowarzyszenie „Dom Tañca” dziêki pomocy Miasta Sto³ecznego Warszawy – Dzielnicy ¦ródmie¶cie.








Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona g³ówna