Gazetka nr 61, wtorek 23 marca 2004

(1012 s³ów w tym tek¶cie)
(4428 ods³on)   Strona gotowa do druku




Gazetka nr 3/2004 (61),wtorek, 23 marca 2004

logo Korzeni - Waldemar Umiastowski

w numerze:

Gazetka Domu Tañca

c
z
ê
æ
p
i
e
r
w
s
z
a

I. To co jest

fot. Andrzej Bieñkowski

od lewej Marianna Malik, Stanislaw Wijatkowski, Andrzej Malik, Piotr Kiljanek

Kapela Andrzeja Malika (harmonia 3-rzêdowa) zagra w Jad³odajni Filozoficznej (Dobra 33) 23 marca 2004 o godz.19.29. Trwa post, lecz we wtorek przypada pó³po¶cie i tradycyjnie ju¿ w Domu Tañca zapraszamy na zabawê. Ko¶ció³ zezwala siê w tym dniu trochê pobawiæ, a muzykanci zgadzaj± siê w tym jednym terminie w po¶cie raz zagraæ.

Andrzej Malik jest harmonist± m³odego pokolenia, zaczyna³ graæ w latach 60-tych. Pochodzi z B±kowa ko³o Przysuchy z rodziny o wybiotnych tradycjach muzycznych. Matka muzykanta, Marianna Malik jest znakomit± ¶piewaczk±, a repertuar mazurkowy Pan Andrzej poznawa³ z jej przy¶piewek. Od najm³odszych lat ujawnia³ du¿e zdolno¶ci muzyczne, tote¿ rodzice chcieli go wys³aæ do Przysuchy do szko³y akordeonowej istniej±cej przy Domu Kultury. Pojawi³ siê tam ze swoj± harmoni± 3-rzêdow± lecz instruktor stwierdzi³, ze "na czym¶ takim nie bêdzie go uczy³". Jest samoukiem, nie uczy³ siê od ¿adnego muzykanta-harmonisty, jednak s³ucha³ w m³odo¶ci wielu ¶wietnych skrzypków, takich jak Kietla czy Siwiec.
Jeszcze niedawno by³ bardzo aktywnym muzykantem: ogrywa³ wesela z najlepszymi skrzypkami: Piotrem Gac±, Janem Gac±, Józefem Zarasiem, Janem Papisem. Gra bardzo klasyczny, starodawny repertuar oberków i mazurków. Jego gra przypomina w wirtuozerii grê "niewidomego Stasia" (Stêpniaka). Na sta³e przebywa za granic±, nadarza siê wiêc rzadka okazja do zobaczenia tego ¶wietnego harmonisty.

Stanis³aw Wijatkowski jest muzykantem III grupy: nie gra³ na weselach a dla swojej przyjemno¶ci - w domu i dla znajomych. W przeciwieñstwie do rodziny Malika jego rodzice nie zgadzali siê, aby zosta³ muzykatem weselnym, wiêc nie móg³ uczyæ siê na skrzypcach jako dziecko. Dopiero jako doros³y cz³owiek zacz±³ siê uczyæ na skrzycach. Przyjedzie wraz z Malikiem jako bêbnista, lecz we¼mie te¿ ze sob± skrzypce.

Od stycznia 2004 zapraszamy do Jad³odajni kapele z radomszczyzny dziêki pomocy prof. Andrzeja Bieñkowskiego, poszukiwacza ostatnich wiejskich muzykantów z regionu radomskiego. Dziêkujemy równie¿ za informacje o muzykantach.

kandelat


c

z
ê
æ
d
r
u
g
a

To co by³o

I. 6 marca w sobotê odby³ siê wyjazd ko³a naukowego DT "Oberek i ine zakrêtasy"do Kapeli z Dobrzelina (³owickie) w celu pog³êbienia technik tanecznych.


c
z
ê
æ
t
r
z
e
c
i
a

I .To co bêdzie

Festiwal muzyki folkowej Nowa Tradycja
Studio im..W. Lutos³awskiego 22-25 kwietnia 2004
www.radio.com.pl/rckl

zespo³y bior±ce udzia³ w konkursie:
Wêdrowiec oraz Dla ró¿y (Brody, Prusinowski, Korbañski, Strug)
Czeczel Band, Grupa artystyczna "Smacznego" , Ich Trole, Joanna S³owiñska z zespo³em,
Julia Doszna i Wereteno, Mandragoris, Max Klezmer Band, Meritum, Rzoz, Serencza, Szela

  • 22 kwietnia 2004 (czwartek) 18.00 Laureaci Folkowego Fonogramu Roku 2003
  • 23 kwietnia 2004 (pi±tek) 18.00 Grand Prix "Nowa Tradycja 2003" - Odpust Zupe³ny
    Konkurs "Nowa Tradycja"; muzyka wêgierska - Kati Szvorak i jej zespó³
  • 24 kwietnia 2004 (sobota) 18.00 Konkurs "Nowa Tradycja"; muzyka bia³oruska - Z.Wajciuszkiewicz i WZ-Orkiestra
  • 25 kwietnia 2004 (niedziela) koncert specjalny z okazji 10-lecia dzia³alno¶ci RCKL 18.00 Koncert Laureatów Konkursu "Nowa Tradycja"; "Pos³uchajcie Kamaradzi"- projekt muzyczny Joszko Brody z udzia³em artystów polskich i wêgierskich

Imprezy towarzysz±ce:

  • 22-25 kwietnia - foyer Studia Koncertowego im. Witolda Lutos³awskiego "Folk przez Gadki" - wystawa z okazji 50 wydania "Gadek z Chatki"
  • 22-24 kwietnia - Klub Festiwalowy w ¯eglarskim Klubie Muzycznym "Barakuda" (ul. Smoluchowskiego 2 /róg Modzelewskiego) gospodarz: warszawska kapela "Ferajna z Biglem"

II. Warsztaty

I. "¦piewnik domowy" w ko¶ciele ¶w. Floriana

W ka¿d± sobotê o 18.oo Kasia de Latour zaprasza na "¦piewnik domowy". ¦piewamy pie¶ni, przy¶piewki a tak¿e repertuar ko¶cielny (pie¶ni wielkopostne i Maryjne). warsztaty.

II. Warsztaty taneczne Piotra Zgorzelskiego Zapraszamy do Muzeum Etnograficznego ul. Kredytowa 1 w dniach 23, 24, 25 marca w godzinach 18.30 - 20.00 (trzy dni pod rz±d). Do tañca przygrywaæ bêdzie kapela Bartka Nied¼wiedzkiego (Bartek Nied¼wiecki - skrzypce, Emilia Oko³otowicz - bêbenek, basy, ¶piew).

III. Ko³o naukowe "Oberek i inne zakrêtasy" - spotkania "oberkowe" odbywaj± siê w czwartki w godz. 19 -21 w liceum ogólnokszta³c±cym przy ul. Mahatmy Gandhiego. Spotkania po³±czone s± z pokazami video.Dostêpne s± dla cz³onków Stowarzyszenia Dom Tañca i dla osób zaawansowanych w tañcu. Zg³oszenia u Piotra Zgorzelskiego

IV. Warsztaty g³osu Agaty Harz w Domu Kultury Eko-Oko na Ochocie czwartki, godz. 18.30 –20.30, sala nr 20, O¶rodek Kultury Ochoty, ul. Grójecka 75 informacje


¬ród³a:
autor zdjêcia kapeli Malika: Andrzej Bieñkowski

Gazetka "Korzenie" wydawana dla Stowarzyszenia Dom Tañca;
02-033 Warszawa, ul. Raszyñska 56/14, e-mail: domtanca(at)domtanca.art.pl
Redakcja: Katarzyna Andrzejowska - de Latour, archiwum: Lena Smakowska, logo Gazetki: Waldemar Umiastowski
  

[ Powrót do Gazetka | Wykaz sekcji ]
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona g³ówna