Gazetka nr 11, wtorek 19 grudnia 1995

(461 s³ów w tym tek¶cie)
(3346 ods³on)   Strona gotowa do druku




w Remoncie

Dobry Bóg w niebie umy¶li³ sobie,
Aby cz³owieka wezwaæ do siebie,
Który przez grzech niebo straci³
Aby siê do niego wróci³
Dziwnym sposobem.
(Kolêda)

Rzeczy najprostsze s± najtrudniejsze, choæ s± najprostsze. Czytane ksi±¿ki, wspomnienia muzykantów i opowie¶ci badaczy z³o¿y³y siê w naszych g³owach w jaki¶ idylliczny obrazek zjednoczenia muzyki, s³owa i ruchu, który zwie siê: wesele. (Ach, ta nazwa!) Obrazek ten, choæ wyidealizowany, przemawia do nas jednak niezwyk³± jasno¶ci±, klarowno¶ci± i przede wszystkim szczero¶ci±. Oto taniec krêc±cy siê jak wszech¶wiat, narkotyk niechemiczny. Oto ¶piewanie z chêci, z potrzeby, bez mikrofonu i garnituru, dla ka¿dego i o ka¿dym. Oto muzyka, która nie koñczy siê i nie zaczyna, do której siê tañczy, ale siê od tego nie g³uchnie - tylko zaczyna s³yszeæ, która i mówi i milczy. Oto ¶wiat sztuki niesztucznej.

Tak nam siê ta wizja spodoba³a, zaszumia³a i zap³aka³a, ¿e¶my zachcieli sami tego spróbowaæ.

I co tu wiêcej mówiæ. Tego nie da siê zaaran¿owaæ, a przecie¿ jest na wyci±gniêcie rêki.

¯yczê Wam, ¿eby¶cie siebie szukali. ¯eby¶cie tañczyli, ¶piewali. ¯eby was wielka fala porwa³a i wam ogieñ w piersi rozdmucha³a, ¿eby¶cie byli zaczarowani, zakochani.

Antoni Beksiak

Przy okazji specjalnego-wigilijnego numeru naszej publikacji redakcja i wszyscy wspó³pracuj±cy przy Scenie "Korzenie" - formalnie czy nieformalnie - pragn± gor±co podziêkowaæ za nieustaj±c± pomoc (merytoryczn±, techniczn±, finansow± - i w naturze) oraz dobre s³owa, rady i ¿yczliwo¶æ nastêpuj±cym osobom i instytucjom: Andrzejowi Bieñkowskiemu, Piotrowi Dahligowi, Fundacji im.Stefana Batorego, Urzêdowi Gminy Warszawa-Centrum i firmie Elbrewery Co. Ltd.

¯yczymy bajecznych ¦wi±t, zdrowia, pogody ducha, hucznego Sylwestra a¿ do Trzech Króli i Nowego Roku mlekiem i miodem p³yn±cego.


Wigilia w Korzeniach!

19 grudnia spotykamy siê po raz ostatni w 1995 roku. Bêdzie op³atek, ¶wi±teczne pie¶ni z pogranicza lubelsko - bi³gorajskiego za¶piewane przez panie z Kocudzy oraz wygrane na skrzypkach przez pana Stanis³awa G³aza z Dzwoli, bed± ¿yczenia i 12 tradycyjnych potraw wigilijnych.

Pierwsza karnawa³owa zabawa przy oberkach, poleczkach i tañcach idiotycznych 9 stycznia, oczywi¶cie o godz. 18.30.

Wigilia w Domu Tañca jest w ¶rodê, wiêc bêdzie muzyka, kolêdy... ¦piewaæ mo¿e ka¿dy. Wej¶cie i barszczyk za 3 z³. Go¶æmi bêd± panie z Powi¶la Siedleckiego.

Pierwsza noworoczna pograjka w Domu Tañca, na Jezuickiej 4, wypada 10 stycznia 1996 o 6 po po³udniu.

W telewizorze we ¶rodê, 20 grudnia mo¿na bêdzie zobaczyæ kolejny film dokumentalny z cyklu "Pejza¿e wsi polskiej" pt. Klechdy polskie cz. II w którym wyst±pi± mieszkañcy wsi Kocudza, Dzwola, Komodzianki (bi³gorajskie). Ich opowie¶ciom o diable i sposobach radzenia sobie z nim, towarzyszy najstarsza nuta bi³gorajska grana na skrzypcach przez Stanis³awa G³aza z Dzwoli. Bohaterów filmu go¶cimy dzisiaj na Wigilii w Korzeniach. Program nadany zostanie w 2 programie TV o godz. 15.25.

W warszawskim Muzeum Etnograficznym, przy ul. Kredytowej 1, 19 grudnia o 18-tej, zostanie odkryta "Tajemnica ¶w. Miko³aja". Na obrazach, filmach i eksponatach pokazani zostan± Miko³aje z ca³ego ¶wiata.

Telefon do Muzeum: 27 76 41...6

Bu³garski Instytut Kultury przy ul. ¦wietokrzyskiej 32 zaprasza tak¿e we ¶rodê, 20 grudnia o godzinie 17.00 na bu³garskie kolêdy w wykonaniu zespo³u "Siostry Biserowi". Tel. 620 25 20.


Publikacja wydawana przez: Stowarzyszenie Riviera-Remont, Scena "Korzenie". Redakcja: Kasia Andrzejowska, Antoni Beksiak, Piotr z Warszawy Zgorzelski. Wszystkie projekty plakatów dla Sceny "Korzenie": Waldemar Umiastowski. Regularnie publikuj±: Remigiusz Mazur-Hanaj, Grzegorz "Ciacho" Rybacki.

Wspó³pracuj± z nami i pomagaj± nam: Fundacja im. Stefana Batorego, Urz±d Gminy Warszawa-Centrum oraz Elbrewery Co.Ltd.

  

[ Powrót do Gazetka | Wykaz sekcji ]
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona g³ówna