Gazetka nr 2, wtorek 17 pa¼dziernika 1995

(812 s³ów w tym tek¶cie)
(3033 ods³on)   Strona gotowa do druku




Gdyby kto¶ jeszcze tego nie wiedzia³: Korzenie s± imprez± cykliczn± (ka¿dy wtorek). Zapraszaæ bêdziemy na nasze spotkania wiejskich mistrzów­muzykantów, którzy zagraj± nam tak, jak grywa³o siê dawniej na wsi, bez stylizacji, opracowañ i innych "upiêkszeñ".

Je¶li kto¶ nie potrafi tañczyæ, to nie ma siê czym przejmowaæ, nic specjalnie trudnego - trzeba tylko chcieæ. Sam szef uczy³ siê tañczyæ dopiero pó³ roku temu i jako¶ mu ju¿ wychodzi, a wszystko za spraw± Korzeni i Domu Tañca, o którym informujemy poni¿ej.

Je¶li kto¶ z Szanownych Go¶ci bêdzie chcia³ przynie¶æ ze sob± co¶ smacznego np. jakie¶ ciasto i bêdzie chcia³ siê nim podzieliæ ze wszystkimi bêdzie nam niezmiernie mi³o.

Wstêp kosztuje 2.50 z³. Dla urwisów do lat 9 wstêp bezp³atny.

Piwo za darmo

Od elbl±skiego browaru EB otrzymali¶my w prezencie, prócz ³aw i sto³ów, beczkê piwa oraz "kilka naklejek". W zwi±zku z tym co tydzieñ ka¿dy z sze¶ædziesiêciu pierwszych szczê¶liwców posiadaj±cych bilet i  ukoñczone 18 lat otrzyma kufelek piwa lub tzw. napój ch³odz±cy (do wyboru).

Dzi¶

Zagra kapela Józefa Zarasia i Józefa oraz Stanis³awa Porczków z Niezna-mierowic (w Radomskiem). Formacja ta, zjawiaj±ca siê na coraz czêstszych wystêpach w Warszawie (ostatnio w Domu Tañca) w asy¶cie prawie ca³ej rodziny (tancerze i ¶piewaczki), obrasta z wolna legend± jako niemal samoistny "dom tañca" potrafi±cy rozkrêciæ ka¿d± zabawê. Trzech muzykantów to trzy niezwyk³e indywidualno¶ci, razem za¶ fenome-nalnie wprost graj± do tañca. Kapela gra na skrzypcach, harmonii i bêbnie.

Co za tydzieñ?

Kapela braci £azareckich z Kurpiów Bia³ych, a dok³adnie z Bia³ego B³ota (du¿a wie¶ miêdzy Wyszkowem a Ostrowi± Mazowieck±). Graj± w sk³adzie: Henryk £azarecki - skrzypce, Boles³aw £azarecki - skrzypce i W³adys³aw £azarecki - bêbenek. Zaczynali graæ ju¿ regularnie po wojnie, ale sporo dawnego repertuaru przekaza³ im ojciec - skrzypek. To przede wszystkim oberki, polki, kujawiaki, walce, do których przy¶piewuje siostra muzykantów Regina Brzozowska. O fenomenie zespo³u stanowi wiêc ju¿ jego rodzinny charakter, nietypowy sk³ad no i sama muzyka grana i ¶piewana z ¿yciem i lirycznie. Jest to - chyba jedna z nielicznych na Kurpiach Bia³ych - kapela w tradycyjnym stylu, graj±ca dla przyjemno¶ci.

Remek Mazur-Hanaj

Dom Tañca

"Bêdzie siê mo¿na nauczyæ i natañczyæ polskich tañców ze wsi" tak reklamowali¶my rozpoczêcie nowego sezonu w Domu Tañca. Natañczyæ siê mo¿na by³o do woli (przygrywa³a nam kapela z Nieznamierowic), sporo by³o takich którzy mogli wy¿ymaæ koszule z potu. Byli i tacy którzy dopiero zaczynaj± i co najwa¿niejsze nie oci±gali siê w tañcowaniu.

Wychodzi³o to czasami lepiej czasami gorzej, ale z min by³o widaæ ¿e zabawê mieli przedni±. Od tego tygodnia zaczynamy ju¿ normalne warsztaty po³±czne z zabaw±. Na pocz±tek naszej dzia³alno¶ci przewidujemy g³ównie naukê oberka i poleczki.

Tym razem bêdzie wam przygrywaæ Kapela Domu Tañca, Jasio Prusinowski na skrzypcach, Szef na basach, Antek Beksiak na bêbenku. Kto jeszcze ich niezna to powinien wiedzieæ, ¿e graj± najchêtniej do tañca: oberki, mazurki, kujawiaki, polki, walczyki. Czasami zdarza siê ¿e co¶ za¶piewaj±: pie¶ni polne, le¶ne i dziadowskie. Korzystaj± z ró¿nych ¼róde³, zarówno bezpo¶rednich kontaktów z wiejskimi muzykantami jak i ze wszystkich dostêpnych archiwizacji i opisów ksi±¿kowych. Warsztaty zaczynaj± siê o godz. 18.00 na Starym Mie¶cie przy ul. Jezuickiej 4. Wej¶cie bêdzie kosztowa³o 5 z³. (w cenê biletu wliczony jest napój ch³odz±cy b±d¼ kawa).

Recenzja

W pi±tek, 13 pa¼dziernika mia³am przyjemno¶æ byæ na wspania³ym, reklamowanym w poprzedniej gazetce koncercie Teresy Mirgi i Ka³e Ba³y. Przygaszone ¶wiat³a i kameralna atmosfera (niewielka a mo¿e niska frekwencja) i piêkny ¶piew zespo³u pozwoli³ mi odczuæ mistycyzm cygañskiego ¿ycia.

Je¶li kto¶ jednak poszed³, aby podziwiaæ prawdziwy cygañski taniec piêknych tancerek - to siê zawiód³. Na parkiet wysz³y dwie niewiasty wpatrzone w pod³ogê, nieznacznie poruszaj±ce biodrami - tañcz±c jakby z przymusu.

Uwieñczeniem koncertu by³a wzruszaj±ca pie¶ñ religijna w jêzyku polskim autorstwa Teresy Mirgi: "Bóg da³ nam ¿ycie".

Ka¿dy, kto bêdzie mia³ mo¿liwo¶æ pos³uchania ¶piewu Ka³e Ba³y serdecznie do tego zachêcam.

Skorupka

Wydarzenia

MUZYKA UTRACONA

Je¶li kto¶ bêdzie przypadkiem w Krakowie w dniach 19-21 pa¼dziernika to warto siê wybraæ do Teatru Buckleina przy ul. Lubicz 5a. Odbywaæ siê tam bêdzie Festiwal Muzyka Utracona - "Archaiczne pie¶ni Ba³tów i S³owian" z udzia³em zespo³ów z Polski, Bia³orusi, Litwy, £otwy i Ukrainy. Tematem festiwalu bêd± najstarsze ¶wiadectwa kultury muzycznej tej czê¶ci Europy. Przewidziane s± spotkania-dyskusje, koncerty oraz nocny klub festiwalowy. Rozpoczêcie 19 pa¼dziernika o godzinie 18.00 - telefon (0-12) 222357.

DREWO

Za to w Warszawie, 26 pa¼dziernika o godzinie 19.00 w Teatrze Ma³ym ¶piewaæ bêdzie zespó³ "Drewo" z Kijowa. Tytu³ koncertu grupy, któr± prowadzi Jewgen Jefremow brzmi "Archaiczne pie¶ni Ukrainy". Pie¶ni owych ¶piewacy nauczyli siê od mieszkañców ukraiñskich wiosek i sió³. Telefon do Teatru 275022.

Archiwum folklorystyczne

W Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk przy ulicy D³ugiej 26/28 znajduje siê kapitalne archiwum nagrañ tradycyjnej muzyki wiejskiej. S± to g³ównie nagrania z lat piêædziesi±tych, co za tym idzie szum starej p³yty jest zapewniony. Gor±co namawiamy wszystkich fanów obecnych i przysz³ych, jak równie¿ tych, którzy nie cierpi± muzyki ludowej do odwiedzin (mo¿e zmieni± zdanie). Zbiorami opiekuje siê dr Piotr Dahlig.

Równie¿ i "Korzenie" posiadaj± skromne archiwum z³o¿one z nagrañ zrealizowanych podczas spotkañ z muzykantami. Pytajcie o nie Piotra Zgorzelskiego (zwanego Szefem).

Czekamy na wie¶ci

Ktokolwiek s³ysza³ o balangach, koncertach, zabawach, biesiadach czy innych spotkaniach ludzi z muzyk± wiejsk± lub inspirowan± folklorem, proszony jest o poinformowanie o tym Szefa Korzeni tj. Piotra Zgorzelskiego. Ubiera siê on w kolorowe gacie, po czym ³atwo go poznaæ. Mo¿na te¿ powiedzieæ o tym Antkowi Beksiakowi. Ten zbyt kolorowych nie nosi, najwy¿ej czasem ró¿owe.


Gazetka wydawana przez Stowarzyszenie Riviera - Remont

"Korzenie"
ul. Waryñskiego12
00-631 Warszawa
Telefon: 25 74 97

Zredagowali: Kasia Andrzejowska, Antoni Beksiak i Piotr Zgorzelski.

Wspó³pracuje z nami i pomaga nam Fundacja im. Stefana Batorego oraz Elbrewery Co. Ltd.
  

[ Powrót do Gazetka | Wykaz sekcji ]
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona g³ówna