Gazetka nr 11, wtorek 19 grudnia 1995
w Remoncie

Dobry Bóg w niebie umyślił sobie,
Aby człowieka wezwać do siebie,
Który przez grzech niebo stracił
Aby się do niego wrócił
Dziwnym sposobem.
(Kolęda)

Rzeczy najprostsze są najtrudniejsze, choć są najprostsze. Czytane książki, wspomnienia muzykantów i opowieści badaczy złożyły się w naszych głowach w jakiś idylliczny obrazek zjednoczenia muzyki, słowa i ruchu, który zwie się: wesele. (Ach, ta nazwa!) Obrazek ten, choć wyidealizowany, przemawia do nas jednak niezwykłą jasnością, klarownością i przede wszystkim szczerością. Oto taniec kręcący się jak wszechświat, narkotyk niechemiczny. Oto śpiewanie z chęci, z potrzeby, bez mikrofonu i garnituru, dla każdego i o każdym. Oto muzyka, która nie kończy się i nie zaczyna, do której się tańczy, ale się od tego nie głuchnie - tylko zaczyna słyszeć, która i mówi i milczy. Oto świat sztuki niesztucznej.

Tak nam się ta wizja spodobała, zaszumiała i zapłakała, żeśmy zachcieli sami tego spróbować.

I co tu więcej mówić. Tego nie da się zaaranżować, a przecież jest na wyciągnięcie ręki.

Życzę Wam, żebyście siebie szukali. Żebyście tańczyli, śpiewali. Żeby was wielka fala porwała i wam ogień w piersi rozdmuchała, żebyście byli zaczarowani, zakochani.

Antoni Beksiak

Przy okazji specjalnego-wigilijnego numeru naszej publikacji redakcja i wszyscy współpracujący przy Scenie "Korzenie" - formalnie czy nieformalnie - pragną gorąco podziękować za nieustającą pomoc (merytoryczną, techniczną, finansową - i w naturze) oraz dobre słowa, rady i życzliwość następującym osobom i instytucjom: Andrzejowi Bieńkowskiemu, Piotrowi Dahligowi, Fundacji im.Stefana Batorego, Urzędowi Gminy Warszawa-Centrum i firmie Elbrewery Co. Ltd.

Życzymy bajecznych Świąt, zdrowia, pogody ducha, hucznego Sylwestra aż do Trzech Króli i Nowego Roku mlekiem i miodem płynącego.


Wigilia w Korzeniach!

19 grudnia spotykamy się po raz ostatni w 1995 roku. Będzie opłatek, świąteczne pieśni z pogranicza lubelsko - biłgorajskiego zaśpiewane przez panie z Kocudzy oraz wygrane na skrzypkach przez pana Stanisława Głaza z Dzwoli, bedą życzenia i 12 tradycyjnych potraw wigilijnych.

Pierwsza karnawałowa zabawa przy oberkach, poleczkach i tańcach idiotycznych 9 stycznia, oczywiście o godz. 18.30.

Wigilia w Domu Tańca jest w środę, więc będzie muzyka, kolędy... Śpiewać może każdy. Wejście i barszczyk za 3 zł. Gośćmi będą panie z Powiśla Siedleckiego.

Pierwsza noworoczna pograjka w Domu Tańca, na Jezuickiej 4, wypada 10 stycznia 1996 o 6 po południu.

W telewizorze we środę, 20 grudnia można będzie zobaczyć kolejny film dokumentalny z cyklu "Pejzaże wsi polskiej" pt. Klechdy polskie cz. II w którym wystąpią mieszkańcy wsi Kocudza, Dzwola, Komodzianki (biłgorajskie). Ich opowieściom o diable i sposobach radzenia sobie z nim, towarzyszy najstarsza nuta biłgorajska grana na skrzypcach przez Stanisława Głaza z Dzwoli. Bohaterów filmu gościmy dzisiaj na Wigilii w Korzeniach. Program nadany zostanie w 2 programie TV o godz. 15.25.

W warszawskim Muzeum Etnograficznym, przy ul. Kredytowej 1, 19 grudnia o 18-tej, zostanie odkryta "Tajemnica św. Mikołaja". Na obrazach, filmach i eksponatach pokazani zostaną Mikołaje z całego świata.

Telefon do Muzeum: 27 76 41...6

Bułgarski Instytut Kultury przy ul. Świetokrzyskiej 32 zaprasza także we środę, 20 grudnia o godzinie 17.00 na bułgarskie kolędy w wykonaniu zespołu "Siostry Biserowi". Tel. 620 25 20.


Publikacja wydawana przez: Stowarzyszenie Riviera-Remont, Scena "Korzenie". Redakcja: Kasia Andrzejowska, Antoni Beksiak, Piotr z Warszawy Zgorzelski. Wszystkie projekty plakatów dla Sceny "Korzenie": Waldemar Umiastowski. Regularnie publikują: Remigiusz Mazur-Hanaj, Grzegorz "Ciacho" Rybacki.

Współpracują z nami i pomagają nam: Fundacja im. Stefana Batorego, Urząd Gminy Warszawa-Centrum oraz Elbrewery Co.Ltd.





Artykuł pochodzi ze strony Dom Tanca
http://www.domtanca.art.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.domtanca.art.pl/modules.php?name=Sections&op=viewarticle&artid=22