Gazetka nr 2, wtorek 17 października 1995

Gdyby ktoś jeszcze tego nie wiedział: Korzenie są imprezą cykliczną (każdy wtorek). Zapraszać będziemy na nasze spotkania wiejskich mistrzów­muzykantów, którzy zagrają nam tak, jak grywało się dawniej na wsi, bez stylizacji, opracowań i innych "upiększeń".

Jeśli ktoś nie potrafi tańczyć, to nie ma się czym przejmować, nic specjalnie trudnego - trzeba tylko chcieć. Sam szef uczył się tańczyć dopiero pół roku temu i jakoś mu już wychodzi, a wszystko za sprawą Korzeni i Domu Tańca, o którym informujemy poniżej.

Jeśli ktoś z Szanownych Gości będzie chciał przynieść ze sobą coś smacznego np. jakieś ciasto i będzie chciał się nim podzielić ze wszystkimi będzie nam niezmiernie miło.

Wstęp kosztuje 2.50 zł. Dla urwisów do lat 9 wstęp bezpłatny.

Piwo za darmo

Od elbląskiego browaru EB otrzymaliśmy w prezencie, prócz ław i stołów, beczkę piwa oraz "kilka naklejek". W związku z tym co tydzień każdy z sześćdziesięciu pierwszych szczęśliwców posiadających bilet i  ukończone 18 lat otrzyma kufelek piwa lub tzw. napój chłodzący (do wyboru).

Dziś

Zagra kapela Józefa Zarasia i Józefa oraz Stanisława Porczków z Niezna-mierowic (w Radomskiem). Formacja ta, zjawiająca się na coraz częstszych występach w Warszawie (ostatnio w Domu Tańca) w asyście prawie całej rodziny (tancerze i śpiewaczki), obrasta z wolna legendą jako niemal samoistny "dom tańca" potrafiący rozkręcić każdą zabawę. Trzech muzykantów to trzy niezwykłe indywidualności, razem zaś fenome-nalnie wprost grają do tańca. Kapela gra na skrzypcach, harmonii i bębnie.

Co za tydzień?

Kapela braci Łazareckich z Kurpiów Białych, a dokładnie z Białego Błota (duża wieś między Wyszkowem a Ostrowią Mazowiecką). Grają w składzie: Henryk Łazarecki - skrzypce, Bolesław Łazarecki - skrzypce i Władysław Łazarecki - bębenek. Zaczynali grać już regularnie po wojnie, ale sporo dawnego repertuaru przekazał im ojciec - skrzypek. To przede wszystkim oberki, polki, kujawiaki, walce, do których przyśpiewuje siostra muzykantów Regina Brzozowska. O fenomenie zespołu stanowi więc już jego rodzinny charakter, nietypowy skład no i sama muzyka grana i śpiewana z życiem i lirycznie. Jest to - chyba jedna z nielicznych na Kurpiach Białych - kapela w tradycyjnym stylu, grająca dla przyjemności.

Remek Mazur-Hanaj

Dom Tańca

"Będzie się można nauczyć i natańczyć polskich tańców ze wsi" tak reklamowaliśmy rozpoczęcie nowego sezonu w Domu Tańca. Natańczyć się można było do woli (przygrywała nam kapela z Nieznamierowic), sporo było takich którzy mogli wyżymać koszule z potu. Byli i tacy którzy dopiero zaczynają i co najważniejsze nie ociągali się w tańcowaniu.

Wychodziło to czasami lepiej czasami gorzej, ale z min było widać że zabawę mieli przednią. Od tego tygodnia zaczynamy już normalne warsztaty połączne z zabawą. Na początek naszej działalności przewidujemy głównie naukę oberka i poleczki.

Tym razem będzie wam przygrywać Kapela Domu Tańca, Jasio Prusinowski na skrzypcach, Szef na basach, Antek Beksiak na bębenku. Kto jeszcze ich niezna to powinien wiedzieć, że grają najchętniej do tańca: oberki, mazurki, kujawiaki, polki, walczyki. Czasami zdarza się że coś zaśpiewają: pieśni polne, leśne i dziadowskie. Korzystają z różnych źródeł, zarówno bezpośrednich kontaktów z wiejskimi muzykantami jak i ze wszystkich dostępnych archiwizacji i opisów książkowych. Warsztaty zaczynają się o godz. 18.00 na Starym Mieście przy ul. Jezuickiej 4. Wejście będzie kosztowało 5 zł. (w cenę biletu wliczony jest napój chłodzący bądź kawa).

Recenzja

W piątek, 13 października miałam przyjemność być na wspaniałym, reklamowanym w poprzedniej gazetce koncercie Teresy Mirgi i Kałe Bały. Przygaszone światła i kameralna atmosfera (niewielka a może niska frekwencja) i piękny śpiew zespołu pozwolił mi odczuć mistycyzm cygańskiego życia.

Jeśli ktoś jednak poszedł, aby podziwiać prawdziwy cygański taniec pięknych tancerek - to się zawiódł. Na parkiet wyszły dwie niewiasty wpatrzone w podłogę, nieznacznie poruszające biodrami - tańcząc jakby z przymusu.

Uwieńczeniem koncertu była wzruszająca pieśń religijna w języku polskim autorstwa Teresy Mirgi: "Bóg dał nam życie".

Każdy, kto będzie miał możliwość posłuchania śpiewu Kałe Bały serdecznie do tego zachęcam.

Skorupka

Wydarzenia

MUZYKA UTRACONA

Jeśli ktoś będzie przypadkiem w Krakowie w dniach 19-21 października to warto się wybrać do Teatru Buckleina przy ul. Lubicz 5a. Odbywać się tam będzie Festiwal Muzyka Utracona - "Archaiczne pieśni Bałtów i Słowian" z udziałem zespołów z Polski, Białorusi, Litwy, Łotwy i Ukrainy. Tematem festiwalu będą najstarsze świadectwa kultury muzycznej tej części Europy. Przewidziane są spotkania-dyskusje, koncerty oraz nocny klub festiwalowy. Rozpoczęcie 19 października o godzinie 18.00 - telefon (0-12) 222357.

DREWO

Za to w Warszawie, 26 października o godzinie 19.00 w Teatrze Małym śpiewać będzie zespół "Drewo" z Kijowa. Tytuł koncertu grupy, którą prowadzi Jewgen Jefremow brzmi "Archaiczne pieśni Ukrainy". Pieśni owych śpiewacy nauczyli się od mieszkańców ukraińskich wiosek i siół. Telefon do Teatru 275022.

Archiwum folklorystyczne

W Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk przy ulicy Długiej 26/28 znajduje się kapitalne archiwum nagrań tradycyjnej muzyki wiejskiej. Są to głównie nagrania z lat pięćdziesiątych, co za tym idzie szum starej płyty jest zapewniony. Gorąco namawiamy wszystkich fanów obecnych i przyszłych, jak również tych, którzy nie cierpią muzyki ludowej do odwiedzin (może zmienią zdanie). Zbiorami opiekuje się dr Piotr Dahlig.

Również i "Korzenie" posiadają skromne archiwum złożone z nagrań zrealizowanych podczas spotkań z muzykantami. Pytajcie o nie Piotra Zgorzelskiego (zwanego Szefem).

Czekamy na wieści

Ktokolwiek słyszał o balangach, koncertach, zabawach, biesiadach czy innych spotkaniach ludzi z muzyką wiejską lub inspirowaną folklorem, proszony jest o poinformowanie o tym Szefa Korzeni tj. Piotra Zgorzelskiego. Ubiera się on w kolorowe gacie, po czym łatwo go poznać. Można też powiedzieć o tym Antkowi Beksiakowi. Ten zbyt kolorowych nie nosi, najwyżej czasem różowe.


Gazetka wydawana przez Stowarzyszenie Riviera - Remont

"Korzenie"
ul. Waryńskiego12
00-631 Warszawa
Telefon: 25 74 97

Zredagowali: Kasia Andrzejowska, Antoni Beksiak i Piotr Zgorzelski.

Współpracuje z nami i pomaga nam Fundacja im. Stefana Batorego oraz Elbrewery Co. Ltd.




Artykuł pochodzi ze strony Dom Tanca
http://www.domtanca.art.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.domtanca.art.pl/modules.php?name=Sections&op=viewarticle&artid=12